• Menu
  • Menu

Speyside way

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Speyside way

Speyside way – cestou krajem whisky, Skotsko

Poměrně nedávno byl skotským parlamentem schválen zákon, který nařizuje absolutní průchodnost všech soukromých pozemků v zemi. I přesto, že je téměř veškerá místní krajina ohrazena a většina luk funguje jako pastviny pro dobytek, můžete přes tyto pastviny volně procházet. Přes ohrazení se dostanete jednoduše skrz branky nebo po instalovaných stupíncích. Nezapomeňte po sobě každou branku pečlivě zavřít, aby místní farmáři nemuseli hledat svůj dobytek u sousedů.

Další část tohoto zákona dovoluje kempování na jakémkoli veřejném místě. Což ve své podstatě znamená, že můžete postavit stan kdekoli vás napadne. Samozřejmě s rozvahou, abyste zbytečně nenarušovali obyvatele zdejší krajiny. Další samozřejmostí pak je, že po sobě uklidíte veškeré odpadky a místo zanecháte ve stejných, ne-li lepších podmínkách, jako když jste k němu přišli.

Snad nikdo není na pochybách, že pěší turistika je v této zemi opravdu populární. I přesto, že stezky v horách nejsou nijak značeny, existují zde velmi podrobné turistické mapy, ve kterých jsou „nejvíce vyšlapané“ trasy zaznačeny. Ve Skotsku existuje poměrně hodně dálkových tras. Ta nejslavnější a nejstarší vede z Glasgow do Fort William a jmenuje se West Highland Way. 153 kilometrů překrásnou kopcovitou krajinou ujdete v průměru za 5 až 7 dní. Trasa vede přes téměř opuštěnou krajinu do míst, která byste s automobilem nikdy neobjevili.

Mezi další dálkové trasy se řadí i Southern Upland Way. Nepatří mezi ty neobtížnější, ale má status cesty nejdelší. Vede od západního pobřeží na východní a měří 341 kilometrů!

Zcela jinou dálkovou trasou je Speyside way, která vede od Cairngorm mountains (konkrétně z města Aviemore) k severnímu pobřeží, do zálivu Moray Firth konkrétně do městečka Buckie. Stejně jako ostatní dálkové trasy, je i tato cesta výborně značená pomocí symbolu hexagonu, uvnitř kterého je národní rostlina Skotska- bodlák.

Na rozdíl od proslavené West Highland Way po cestě nepotkáte příliš stejně nadšených návštěvníků. A když tak to budou spíše turisté, kteří si vyrazili na jednodenní výlet bez batohu na zádech a bez veškerého vybavení, které budete potřebovat během 4 až 5 dní, které vám budou bohatě stačit na zdolání 105 kilometrové trasy.

Největším lákadlem trasy je nespočet palíren whisky, které se nachází mezi vesnicemi Craigellachie a Glenlivet. Pokud budete mít den nebo dva navíc, doporučuji si trasu prodloužit a odbočit do hlavního města výroby whisky – Dufftownu, kde se nachází rovnou 6 palíren whisky. Zajímavým zážitkem může být i prohlídka některé z palíren, která se neobejde bez čichání a ochutnávky whisky. I s odbočkou budete muset zdolat 135 km.

A až se konečně vymotáte z omamné vůně sladu a následně vznikajícího alkoholu, snad si i všimnete překrásné krajiny, kterou procházíte. Trasa vede mimo jiné i podél řeky Spey, ve které místní rybáři chytají lososy a jiné ryby. Kromě překrásných výhledů na pohoří Cairngorm a whisky je to i divoká příroda, která by vás mohla na absolvování celé trasy, nebo její části nalákat.

(www.speysideway.org)

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *