• Menu
  • Menu
Duncansby head

Dunnet Head a Duncansby Head , Skotsko

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Dunnet Head a Duncansby Head , Skotsko

Dunnet Head a Duncansby Head

Znáte to, existují nejsevernější, nejjižnější, nejzápadnější, nejvýchodnější body všech možných zemí, kontinentů, ostrovů a bůh ví čeho ještě. Takové označení místa většinou funguje jako magnet na turisty, a přitom na místě samotném nemusí být vůbec, ale vůbec nic zajímavého.

To ovšem neplatí o nejsevernějším bodě pevninské Velké Británie (Ano, existují ještě severnější místa, jako jsou třeba mnoho kilometrů vzdálené Shetlandské ostrovy, proto označení „pevninské Velké Británie“.) Výběžek Dunnet Headse nachází jen několik kilometrů východním směrem od Thursa, městečka, kam se dostanete dálkovým autobusem nebo vlakem z Inverness. Přesto, že je tato část Skotska opuštěnější než zbytek země, jezdí zde pravidelné autobusové spoje, o kterých se můžete (mimo jiné) informovat v místních turistických informacích. My jsme do Dunnet Head stopovali. A kupodivu jsme měli štěstí. Paní, která bydlela ve vesničce vzdálené 6 mílí od tohoto místa, nás nakonec odvezla až na malé parkoviště u majáku.

Dunnet Head
Dunnet Head

 Dunnet Head je kromě statusu nejsevernějšího místa pevninské Velké Británie, také místem proslaveným mezi ornitology. Červené útesy, které jsou pro severní pobřeží typické, totiž lákají hejna mořských ptáků k zahnízdění. Mořští ptáci, vzácné květiny a překrásné výhledy, to jsou hlavní lákadla pro turisty, kteří si toto místo při návštěvě severního Skotska většinou nenechají ujít.

Dále na východ se nachází ještě další turistická atrakce- vesnička John´O Groats. Ze které jezdí trajekty na nedaleké Orkneje. Abych ale byla přesná, v John´O Groats se jedná spíše o seskupení několika domů, než o vesnici, tak jak ji známe z českých podmínek. Kromě toho, že místní cedule hlásají: „Tady cesta končí.“ (Což, musím přiznat, že je opravdu pravda.), je zde ještě jedna zajímavost, která stojí za návštěvu. Jedná se o Duncansby Head.

Duncansby head
Duncansby head

Ti z vás, kteří budou zklamáni návštěvou Dunnet Head, by si rozhodně neměli nechat ujít návštěvu Duncansby Head. Místní pobřeží je sice stejně tak tvořené červeným pískovcem jako u Dunnet Head, jenže tady k němu vede překrásná cesta od majáku přes volně pobíhající stáda ovcí. Navíc je zde pobřeží daleko členitější, takže můžete pozorovat hnízdící ptactvo, jak se říká, „z první ruky“.

Místní útesy jsou přímo zamořeny hnízdícími ptáky. Pokud budete mít štěstí, můžete se zde setkat s turistickou atrakcí mezi mořskými ptáky číslo jedna- papuchálky. Jsou to vesměs malí mořští ptáci černobílé barvy s oranžovými nožičkami a zobáčky. Pokud je zde neuvidíte, zkuste libovolný obchod se suvenýry – různých plyšových, umělohmotných i keramických a skleněných podob těchto ptáků mají nadbytek. J

Pobřežní krajina s velkolepými, sedmdesátimetrovými útesy, které jsou často přerušovány ostrými puklinami (místními obyvateli označovanými jako geos) učaruje i těm z vás, kteří se o život mořských ptáků příliš nezajímají. Na pobřeží se nachází i několik působivých kamenných sloupů, které mají podobu obrovských kamenných jehel. Ty často samostatně vystupují z průzračně modré vody, která svou čistotou láká k vykoupání. Velmi brzy vám ale dojde, že jsme na severu Skotska, kde je voda ledová i během letních prázdnin.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *