• Menu
  • Menu

Srí Lanka – cestopis 26

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Sri Lanka » Srí Lanka – cestopis 26

Ahangama a Midigama-  surfařský to ráj

Falešní rybáři na kůlech. Ráno se dvakrát vykoupu , pokoj je už na dnes zabukován a tak balíme a pokračujeme dál. Snažíme se projet další známé pláže. Honza cestu jakž takž zvládá. Řídí s poraněnou nohou a jakýkoliv přesun je pro něho dost náročný. Chce mi vynahradit úrazový týden, ale asi to není správná cesta. Na všech plážích , kde stavíme , mimo pár rybářů a několika domorodců se koupu v moři sama. Voda je ovšem báječná a nemohu se nabažit.

Falešníšní rybáři na kůlech

Po cestě uděláme pár zastávek na pěkných místech . Na jedné zastávce vidíme v dáli rybáře sedící na vysokých chůdách. Je to kdysi typický obrázek ze Srí Lanky. Vyskočím z auta , aby mi neutekli,  i Honza bere fotoaparát a berlí se za mnou. Mimo nás fotografují rybáře  i turisté z Německa.  Musíme se smát, klasické klacky, na kterých rybáři sedí a mají být zapíchnuté v moři, trčí ze skaliska , rybáři nemají na prutech ani vlasce a už chybí jenom, aby spolu hráli maryáš. Je to spíše smutný pohled na dva podnikavce, kteří, aby stihli v rychlosti zkasírovat fotografující turisty, udělali z určitě obrovské tradice na Srí Lance takovouhle maškarádu.

rybáři na kůlech
rybáři na kůlech

Tradice lovení ryb “ na kůlech „

Zvyk rybaření na vysokých kůlech se na jihozápadním pobřeží Mezi městy Weligama a Unawatuna udržel až do dnešních dnů. Na členitém pobřeží, bílým  a jemným pískem promíchanými zátočinami , moře s vlnami přicházejících z Indického oceánu v dáli vypadající poklidně, ne však ve chvíli, kdy se převinou  na mělčiny , kde vyrostou do velkých výšek s bublající bílou pěnou. Rybáři loví ryby v tišších zátokách. Není jednoduché čtyřmetrový kůl upevnit do mořského dna. Kůl sám o sobě je vystavěn ve tvaru šibenice, kdy jednotlivé větve jsou k osbě přivázány sisálovým motouzem. Kůly se zasazují nedaleko břehu postupným zavrtáváním a toto ukotvení sahá až do výše dvou metrů. Většinou je společně zasazeno více kůlů, zde pak rybáří každé ráno a večer sedí a loví malé rybky, které dávají do látkového pytle. Jakmile začne žhnout slunce , přebrodí se nebo doplavou ke břehu.  Vždy bylo tradicí, že ceněné kůly se dědily po generace, pokud se nezlomily a neobnovily. Dnes tento lov již zaostává , ale na několika místech je možné takové (opravdové ) rybáře spatřit.

rybáři na Srí Lance
rybáři na Srí Lance

AHANGAMA  A  MIDIGAMA

Ahangama a Midigama další ze surfařských rájů, tedy  nejlepší místo pro surfování ( možná jedno z nejlepších na Šrí Lance) je směrem od hotelu Kabalana Beach v Ahangamě  a v Midigagamě od 139. kilometru.

Ahangama je široká protáhlá vesnice. Turistů tady není mnoho a tak je dost vln pro každého surfaře. Pro turisty tady mimo moře žádné služby nehledejte. Pod vodou můžete narazit na skály , korálové útesy a možná i na další skryté nástrahy. K plážím se dotanete po jižní pobřežní silnici, mezi městy Matra a Galle. Mimo autobusů staví v Ahangamě i vlak na trati Kolombo – Matara.

ráj surfařú Srí Lanka
ráj surfařú Srí Lanka

Galle

Je už navečer , když zastavujeme ve starém opevněném městě Galle. Dnes jsme se rozhodli, že se pěkně ubytujeme a pobyt v tomto starobylém městě si užijeme. Zastavujeme u nádherného bíle zářícího hotelu Deco 44.

cestopis následující

cestopis předcházející

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *