• Menu
  • Menu

Srí Lanka – cestopis 6 Abhajagiri vihára

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Sri Lanka » Srí Lanka – cestopis 6 Abhajagiri vihára

Obnova chrámu v Anuradhapuře

Je už pokročilá doba, co jezdíme po památkách v Anuradhapuře, když přijíždíme ke stavbě zabalené do famózního lešení. Mimo věřících jsou zde velké fronty žen s kyblíky, které se míhají z jedné ruky do druhé. Kyblíky naplněné pískem putují až do výšin a mizejí kdesi na vysokém lešení. Je víkend a ženy zde pomáhají na obnově Abhajagiri viháry. Zvou nás mezi sebe a jsme pro ně zpestřením v jejich monotónní a těžké práci. Smějeme se všichni , já se opravdu za břicho popadám, když Honza mezi srílanskými drobnými ženami podává kyblíky. Ženy jsou šťastné a i ony včetně celého okolí propukají v hlasitý smích. Máme dobrý pocit a za všeobecného veselí se kynutím na pozdrav se všemi loučíme.

Abhajagiri vihára – UNESCO

Abhajagiri vihára – Obranný vrch. Tato obrovská dágoba byla postavena v 1. nebo ve 2.století př. n.l. jako součást klášterního komplexu , kde žilo 5000 mnichů. Abhajagiri klášter postavil král Vatta Gamani Aphava . V klášteře byla sekta vyznavačů mahajánské i thévádské buddhistické školy. Komplex navštívil r. 412 n.l. čínský učenec Fa Hsien.

Dnešní výška dágoby je 75 m, za svoji existenci byla několikrát přestavována.

Abhajagiri vihára – UNESCO

Rekonstrukce , která zde probíhá , je pod patronací UNESCO.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *