• Menu
  • Menu

JAFFNA

Malý Bejrút- Jaffna

Cesta přes území Tamilských tygrů nám autem trvala z Mihintale 7 hodin. Do města jsme dorazili už za tmy. Mapu nemáme a tak orientace v chaotickém městě je opravdu po náročné cestě děsivá. Nějakým záhadným způsobem se dostaneme do šílených davů lidí, téměř jedeme krokem a nedá se projet. Je víkend a tady se konají opravdu obrovské trhy. Rychle pryč, ale to nejde! Motáme se městem a nemůžeme najít označené ubytování. Zkoušíme jeden velký hotel Tilko, ale cena je dost vysoká a tak zkoušíme ještě další. Je to dost depresivní, některé ulice i po tmě vypadají ošuntěle a hrůzostrašně. Dost bezradní poprosíme nějakého chlapíka na ulici o pomoc.Vetře se nám do auta a vozí nás po šílených guest housech za nesmyslné ceny. Navíc mám pocit, že je opilý a prosím Honzu, ať ho pošle ke všem čertům. Nakonec končíme u prvního hotelu Tilko a jsme šťastní, že mají poslední pokoj volný. Je tu internet a tak slyším, že holky jsou doma ok a můžeme v klidu spát.

Jaffna

 

Ráno tentokrát nepospícháme. Odchod z hotelu je ve 12 hodin a tak si to užíváme a lenošíme. Dobíjíme, co se dá , já si užívám luxusní koupelnu i fén…

Naše prohlídka Jaffny začíná u pevnosti. Všude je špína, odpadky a jak již několik lidí před námi vyslovilo, je to tady jako ve vybombardovaném Bejrútu. Kolem města, jak jinak , jsou opět všude vojenské hlídky a samopalníci.

Navštěvujeme hinduistický chrám, je brzy ráno a tady se už konají obřady. Sedící muž příjemným hlasem haleká , kolem kouří vonné esence a on mlátí prutem a hází voňavými květy . Uklidňuje mě to a i fascinuje zároveň. Lidé se na nás usmívají .

Jaffna

Dalším hinduistickým a mnohem větším chrámem je chrám Perumal Kovil. Tady se však na rozdíl od předešlého chrámu nesmí fotografovat.

Další známou památkou je socha s ustřelenou hlavou. Nevím, divná památka.

Nedaleko věže s hodinami , nakoukneme do upravené dětského parku, prohlédneme zvenčí budovu knihovny dále pak projíždíme opravdu rozbitými a rozbombardovanými částmi města.

Jaffna

Jaffna

Jaffna –část města pochází z koloniální éry, má krásné panorama, ale špína, šeď , rozstřílené domy a celková chaotická infrastruktura vám chvíli může připadat nevšední a zajímavá, ale pak vás rychle popožene o kus dál.

Jaffna – kdysi mocné tamilské království, území se různě zmenšovalo i rozšiřovalo a i během kolonializace měla JAffna značnou autonomii až do 19. století, kdy se dostala  pod nadvládu Britů. Nezávislost získal Ceylon roku 1948.

V roce 2oo4 zasáhla a totálně zdevastovala severovýchodní pobřeží včetně Jaffny ničivá vlna tsunami.

Hinduistické chrámy se poznají podle označení v červenobílých pruzích.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *