• Menu
  • Menu

Mihintale – věčný chrám

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Sri Lanka » Mihintale – věčný chrám

 

13 km východně od Anuradhapury stojí chrám , mající velký význam pro Sinhálce. Právě zde buddhismus zapustil své kořeny na Srí Lance ( v letech 247 př.n.l.). Právě zde se král Devanampiya Tissa setkal na lovu s Mahindou, synem významného buddhistického císaře Ashoka, který přišel na Srí Lanku šířit Buddhovo učení.

Ráno jsme si přivstali, abychom nešli za plného slunce a velkého vedra. Jsme, myslím prvními návštěvníky v areálu. Tady mnoho turistů nejezdí, spíše sem míří domorodci. Na parkovišti nás hned otravuje naháněč a i ve stánku na kokosy není zrovna příjemný chlapík. Ale kokos je výborný, i když předražený.

Nad námi se tyčí droba Mahaseya, uprostřed areálu je malá pagoda Ambasthale ( ambasthale – sinhálsky mangový strom), další dominantou je Mahindova postel , ke které se dostanete vydlabaným kamenným schodištěm. Příjemné setkání a pár slov , ketré prohodíme s usmívajícími se mnichy po cestě na vrchol nám zlepšují náladu. Z vrcholu jsou pěkné výhledy do krajiny. Je odsud vidět areál Mihintale a když máte štěstí je odsud vidět až do Anuradhapury. Po cestě je mnoho žebráků, obdarujeme jednoho na schodišti. Dole na parkovišti přijíždí limuzína s krásně oděnou nevěstou.

Po prohlídce se nasnídáme v místním bufetu, je pravda, že to bylo dost příšerné a tak se v hotelu zdesinfikujeme vnitřně naší slivovicí. Pak už se rychle balíme a naším dalším cílem je město na severu Srí Lanky – Jaffna.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *