Gotický kostel Narození p. Marie, doložený již v roce 1360. Z původní stavby se dochovala sakristie. Dnešní svatyně byla s využitím starších konstrukcí nově vybudovaná ve 2. polovině 17. století, možná po velkém požáru vesnice v r. 1680, a upravena r.1718.

Jednolodní, podélná stavba, s trojboce uzavřeným presbyářemse sakristií a oratoří po stranách a věží vystupující ze západního průčelí.
Presbytář je členěn pilastry a sklenut valenou klenbou s lunetami, v lodi je strop s fabionem. Dřevěná kruchta na sloupcích s kuželkovým zábradlím, vybíhá uprostřed polokruhovými a po stranách čtvrtkruhovými oblouky do lodi. Dřevěná chórová přepážka z 1. čtvrti 18. století, bohatě vyřezávaná s akanty, festony a rozetami. Sakristie s hrotitým oknem ve východní straně je sklenuta křížovou klenbou s klínovými žebry, klínovými konzolami a kruhovým svorníkem s růžicí.

Vnitřní zařízení kostela tvoří raně barokní výklenkový hlavní oltář z let 1660-70 s kulisovitě řazenými sloupy a boltcovými křídly, ve výklenku s mušlí je pozdně gotická socha Panny Marie (Madony) z 2. poloviny 15. století, v nástavci obraz Nejsvětější Trojice, po stranách oltáře dřevěné sochy sv. Václava a sv. Ludmily, nad brankami sochy sv. Františka a sv. Antonína, všechny z 1. poloviny 18. století. Portálové boční oltáře u triumfálního oblouku z 1. poloviny 18. století s pilíři a sloupy postavenými na koso, s úseky kladí a polokruhového štítu se soškami andílků. Na oltáři Božského srdce obraz sv. Jana Nepomuckého, dřevěné sochy sv. Fabiána a sv. Šebastiána a novodobá socha Krista. Na protějším oltáři je umístěn obraz sv. Jeronýma (?) a dřevěné sochy dvou řeholnic s nástroji Kristova umučení. Na menze je pak soška sv. Jana Nepomuckého. Oltář sv. Anny (v lodi) je barokní z poslední čtvrti 17. století, portálový, sloupový s vyřezávanou predelou a křídly, s obrazem sv. Anny s dítětem Marií, v nástavci obraz Korunování Panny Marie a sošky andílků. Kazatelna je z doby kolem roku 1800 s volutami a soškou sv. Jana Nepomuckého na stříšce. Bohatě vyřezávané lavice jsou z téže doby. Varhany z 1. poloviny 18. století jsou zdobené řezbami. V lodi jsou dva protějškové obrazy sv. Jana Nepomuckého z 2. poloviny 18. století a čtrnáct zastavení křížové cesty, řemeslná práce z doby kolem roku 1800. Na kamenném podstavci pod baldachýnem je dřevěná socha Panny Marie (Madony) z poloviny 18. století.

Za zmínku stojí i zámek, který se v obci Štědrá, opravuje. V obci se zachovaly také tři barokní sochy: sv. Jan Nepomucký z roku 1732 a sv. Prokop a sv. František, obě ze 2. poloviny 18. století.

Starobylá obec Štědrá se nachází na náhorní plošině nad Boreckým potokem, 5 km od Žlutic.
Text: Velká turistická encyklopedie – Karlovarský kraj – Petr David a Vladimír Soukup a Místopisný průvodce: www.mistopisy.cz
Přidat komentář