• Menu
  • Menu

Štípa – Kaple Vzkříšení Nejsvětějšího Spasitele

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Zlínský kraj » Štípa – Kaple Vzkříšení Nejsvětějšího Spasitele

Kaple Vzkříšení Nejsvětějšího Spasitele.

hřbitov u  Kaple Vzkříšení Nejsvětějšího Spasitele
hřbitov u Kaple Vzkříšení Nejsvětějšího Spasitele

Noc jsme strávili ve Zlíně. Dopoledne jsme obdivovali krásy Baťova města. Zlín nás okouzlil a tak až v pozdním odpoledni jsme vyrazili za cílem dnešního  výletování, na nedaleký hrad Lukov. 7 km od  Zlína jsme zastavili v obci Štípa, kde se tyčí majestátně  poutní kostel Narození P. Marie a pak ještě na hřbitově položeném na kopci, s nádhernou kaplí a úžasným výhledem do okolí.

 

Kaple Vzkříšení Nejsvětějšího Spasitele
Kaple Vzkříšení Nejsvětějšího Spasitele

 Kaple Vzkříšení Nejsvětějšího Spasitele (Kristova vzkříšení), resp. kaple sv. Jana Nepomuckého (takto benedikována 26. listopadu 1905) je hřbitovní kaplí a zároveň hrobkou hrabat Seilern-Aspang.

Stavba kaple započala na přelomu 19. a 20. stol. Stavbu zadal hrabě František Josef Seilern. Plány vyhotovil Viktor Siedek z Vídně, napajedelský rodák, stavitel a vrchní stavební rada. Stavba pak trvala od r. 1900 do r. 1905, ve kterém byla kaple posvěcena.

 Tato kaple byla takřka 50 let uzavřena a nepřístupná veřejnosti. Nově benedikována byla kaple 14. října 2000 biskupem Starokatolické církve v ČR Dušanem Hejbalem jako Kaple Vzkříšení Nejsvětějšího Spasitele (Kaple Kristova Vzkříšení), neboť ve starokatolické církvi je zvykem kostel zasvěcovat Kristu. Jelikož se kaple nachází uprostřed hřbitova a v její kryptě jsou uložena těla zesnulých, vyjadřuje nové zasvěcení tohoto místa bohoslužby a odpočinku zemřelých také ducha křesťanské naděje na vzkříšení mrtvých.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *