• Menu
  • Menu

Stranraer

Dudácké soutěže.

Stranraer [:stranrá:] je jedno z mála větších měst na jihozápadním pobřeží v oblasti Dumfries and Galloway. Ještě před dvěma roky zde kotvily trajekty směřující do severoirského Belfastu a bylo zde patřičně živo. Jenže pak se přístav i s přijíždějícími turisty posunul více na sever, konkrétně do 6,2 mílí vzdálené vesničky Cairnryan a téměř veškerý turistický ruch ve městě ustal.

Není se čemu divit, město může případného návštěvníka nalákat tak akorát na starou tvrz svatého Jana (Castle of St. John), kde mají vstupné zdarma a otevřeno od pondělí do soboty, 10:00-13:00 a 14:00- 17:00. Jedná se o zbytky rozbořené čtyřpatrové tvrze, která byla vybudována na začátku 16. století a během 80. let 17. století známa jako policejní ředitelství Grahama z Claverhouse, šerifa z Wigtownu, který měl přezdívku „bloody Clavers“. Tuto nechvalnou přezdívku si vysloužil během svých brutálních zásahů proti místním stoupencům Skotské národní úmluvy. Nyní se tvrz nachází na malém náměstí s lavičkami, jeden blok od rušné pobřežní cesty.

Jestliže vám zbude nějaký ten čas navíc a máte rádi zámky a jejich velkolepé zahrady, pak byste měli navštívit nedalekou zahradu u zámku Castle Kennedy, nebo na stejné trase o cca 3 míle dál méně známé zahrady u sídla Glenwhan. Jinak v okolí 8 km od Stranraer na nic zajímavého nenarazíte, tedy pokud nemáte rádi zemědělskou krajinu s pasoucím se dobytkem, která je všude okolo.

Dudácká soutěž
Dudácká soutěž

Ze zajímavých festivalů, které se zde během léta konají, je to na konci července výstava dobytka, během které se prezentují nejlepší kusy různých dobytčích plemen. (Čemuž bohužel vůbec nerozumím.)

Daleko zajímavější akcí je jednodenní festival tradičních skotských dud: Pipe Band Competition. Ten se toto léto konal 13. června na nedaleké louce za městem. Dudácké soutěže jsou ve Skotsku obecně velmi populární. A dudy jako takové se řadí mezi tradiční hudební nástroje této země.

Během dudáckých soutěží mohou soutěžit jak jednotlivci, tak celé týmy. Ať už jsou ale pravidla jakákoli, jedno je hlavní- všichni dudáci jsou oblečeni v tradičních skotských sukních- kiltech, které jsou údajně velmi pohodlné. To, jestli jsou pod sukní muži oblečeni či obnaženi, se nám bohužel nakonec zjistit nepodařilo. Se stejným zájmem jsme ale pozorovali i vedlejší pódium, na kterém soutěžily mladinké i starší dívky v tanečních soutěžích. Složité krokové variace, které tyto dívky předváděly na tradiční skotské tance, nám úplně pomátly hlavu.

Dudácká soutěž
Dudácká soutěž

Dudácké soutěže, stejně jako taneční kreace jsou jen zlomkem disciplín, které můžete vidět na severu země při konání tradičních Highland games („hry na Vysočině“). Ty se pořádají na různých místech v období od května do poloviny září. Mezi nejzajímavější soutěžní disciplíny patří hod kládou, vrh kamenem nebo vrh závažím přes laťku. Pokud tedy budete mít zrovna cestu okolo nějakého místa konání těchto her, pak by bylo velkou chybou se nezastavit a nepodívat se, čím se vlastně místní Skoti baví.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *