• Menu
  • Menu

Mull of Galloway – nejjižnější bod Skotska

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Mull of Galloway – nejjižnější bod Skotska

Když už si člověk myslí, že se podíval na všechny nejsevernější, nejzápadnější, nejvýchodnější a bůh ví jaké ještě „významné“ body Skotska, zjistí, že na jeden zapomněl. Tím je bod nejjižnější, který leží na výběžku poloostrova Rhins of Galloway.

19 kilometrů jižně od vesnice Port Logan se nachází Mull of Gallowayoficiální nejjižnější bod Skotska, který je dokonce jižněji než anglický Hadriánův val.

Pokud nemáte vlastní automobil, budete muset zbývajících 5 mil dojít pěšky. Veřejná doprava totiž končí ve vesnici Drummore, odkud ovšem vede příjemná stezka podél skalnatého pobřeží až k Stevensonovu majáku, který dominuje na nejjižnějším výběžku celého poloostrova.

Mull of Galloway
Mull of Galloway

K návštěvě Mull of Galloway vás ale nepřesvědčí pouze budova místního majáku. (Pozn. otevřen od dubna do září pouze o víkendu od 10:00 až 15:30, vstupné 2 libry) Je to hlavně překrásná příroda, kterou se místo může pyšnit. Desítky metrů vysoké mohutné útesy, na kterých hnízdí stovky racků, alek, kormoránů, buřňáků a dokonce i papuchalků. Hejna Terejů, kteří sem přilétají za potravou z nedalekých ostrovů Scares a mnoho dalších mořských ptáků, kteří lákají laiky i vyškolené ornitology ze všech koutů světa. Nesmíme ale zapomenout na moře takové. Pokud totiž budete mít štěstí, můžete v místních vodách pozorovat delfíny, velryby i lachtany.

Další zajímavostí jsou i místní mořské proudy. Díky vlnám, které se zde sráží ze dvou směrů a nepřestávajícímu větru zde místní vodní proudy nabírají takovou rychlost, že máte pocit, jako byste pozorovali řeku proudící v moři. Nemalou atrakcí jsou i místní rybáři, kteří se nebojí sešplhat se svou výbavou až těsně k těmto proudům a od vodní hladiny pak chytají mořské ryby. Jeden špatný krok a mořský proud vás odnese několik kilometrů daleko na širé moře- zkušenost, kterou jsme si raději nechali při své návštěvě ujít.

Mull of Galloway je mezi obyvateli tohoto kraje znám jako velmi drsné místo, kde se časté mlhy, skály a silné mořské proudy postaraly o nejedno námořní neštěstí. My jsme měli štěstí. Na výlet jsme se vypravili během překrásného počasí, které nám umožnilo dohlédnout až na malé ostrůvky Scares, ostrov Man a dokonce i na pobřeží Irska a Anglie. Pro lepší výhled doporučuji vyšplhat na výše zmiňovaný maják. Během letních měsíců na něj dokonce můžete vyšplhat doslova. Jsou zde totiž instalována lana, která otrlejším návštěvníkům umožňují vyšplhat nahoru, nebo se nechat spustit dolů. Při představě, že se nacházíme na velmi větrném místě, si na tuto atrakci nechá zajít chuť mnoho jindy otrlých návštěvníků.

Mull of Galloway
Mull of Galloway

Nejen pro děti je hned vedle majáku otevřeno naučné návštěvnické centrum (otevřeno Velikonoce až září, denně 10:30 – 17:00), ve kterém se dozvíte všechno o místní fauně a flóře. Podpořit toto centrum můžete koupí překrásných připínáčků s obrázky ptáčků a jiných populárních živočichů.omě skvělého výhledu na okolní skalnatý břeh si zde můžete koupit malé občerstvení a samozřejmě i místní vynikající zmrzlinu.

Také nezapomeňte na návštěvu místní prosklené kavárny. 🙂

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *