Na poloostrově Rhins of Galloway se přibližně 2 km severně od vesnice Port Logan nachází jedna ze čtyř poboček Národních Botanických Zahrad Skotska (The National Botanic Gardens of Scotland), kterou je Logan Botanic Garden.
Společně s dalšími pobočkami: Benmore Botanic Garden v kraji Argyll a Dawyck Botanic Garden, která se nachází jen o kousek jižněji od poslední Royal Botanic Garden of Edinburgh tvoří druhou největší kolekci rostlin na světě. Na 4 místech roste dohromady kolekce 15 500 rostlinných druhů, které je možné pěstovat díky speciálním a odlišným podmínkám jednotlivých poboček.
Loganská Botanická Zahrada má status „Nejexotičtější zahrady ve Skotsku“, který nabyla díky místním výborným pěstitelským podmínkám subtropických a tropických rostlin. Můžete zde tak spatřit mnoho rostlin z jižní Afriky, Austrálie a třeba i Nového Zélandu, za což může místní Golfský proud, díky kterému zde téměř nikdy nemrzne.
Zahrada má otevřeno již od února, kdy je možné místo navštívit pouze v neděli od 10:00 do 16:00. Daleko zajímavější je ovšem návštěva zahrady od poloviny března do října, kdy kvete mnoho z místních trvalkových a letničkových výsadeb. V tomto období je možné zahradu navštívit od 10:00 do 17:00. Na návštěvu si ovšem vyhraňte alespoň 2 hodiny, abyste si mohli jednotlivé části dobře prohlédnout a nemuseli zbytečně pospíchat. Zahrada je rozčleněna do několika oddílů, mezi které patří formální obezděná zahrada, lesní zahrada, rašelinová zahrada, oddíl s australskými rostlinami, tasmánská kolekce a mnoho dalších. V zahradě samozřejmě nechybí ani uměle vybudované jezírko, okolo kterého se nachází mnoho palem a návštěvník si tak při slunném dni připadá jako někde na dalekém jihu.
Jednou ze zajímavostí místních zahrad je zdejší rašelinová zahrada. Jak nám bylo při prohlídce vysvětleno, místní půda je pro mnoho rostlinných druhů příliš zásaditá, a tak zde vymysleli systém pěstování rostlin na rašelině. (Vymysleli a aplikovali tento systém jako první na světě) Vytěžené rašelinové kvádry se seskládaly okolo záhonu, do kterého byla přidána rašelinová směs. Jak se rašelina postupně rozkládala, zakyselovala půdu, ve které se pak výborně dařilo acidofilním rostlinným druhům.
Mezi další atrakce zahrady patří i obrovská brazilská rebarbora Gunnera manicata, která roste v části nazvané Gunnera Bog. Obrovské listy tvoří během léta téměř nepropustný les. Jen škoda, že se této neskutečné rostlině nedaří vydržet českou zimu 🙁 …
Pro děti i zvídavé dospělé je poblíž vchodu vybudováno Discovery Centre, ve kterém se dozvíte vše o historii zahrady v průběhu její více než 300 let trvající existence, podíváte se do mikroskopů, které vám odhalí strukturu zajímavých přírodnin, nebo nakouknete do mnoha z knih o zahradnictví.
Na závěr doporučuji prohlídku místní kavárny, kde nesmíte zapomenout ochutnat jeden z podomácku upečených dortů, který se výborně hodí k černému čaji- tolik typickému nápoji Velké Británie.
Přidat komentář