• Menu
  • Menu

Svitavy  

Náměstí Svitavy

Srdce Svitav a nádherné náměstí  ve středověkém půdorysu bylo pro nás jenom krátkou zastávkou. Centrum a staré náměstí nás mile překvapily. Opravené patrové a dvoupatrové domy lemující s renesančními jádry a barokně klasicistními fasádami. Pod velké části domů je podloubí s atikami, s průčelím členěným pilastry.

Pýcha města, náměstí  zrekonstruované v letech 1993 – 1994 je označováno jako učebnice architektury. Vě městě jsou církevní chrámy – barokní přestavby zakryly původní románskou či gotickou podobu, ale kostely Navštívení P. Marie, sv. Jiljí a sv. Josefa, stejně tak jako množství barokních soch, připomínají rozvoj města v 18. a 19. století.

Stará radnice

Nárožní Stará radnice vznikla renesanční přestavbou měšťanského domu po  roce 1538. Radnice byla znovu obnovena po požáru v roce 1590. Barokní vzhled je pak z let kolem roku 1787. Osmiboká věž s cibulovitou bání a městský znak a další rozsáhlé úpravy jsou z let 1849.

Svitavy
Svitavy

Dům U Mouřenína

Dům patří k nejstarším dochovaným stavbám ve městě , vystavěný renesančně v roce 1554. S radnici býval spojen vysunutou chodbou. Jako zájezdní hostinec – Zum Mohren, sloužil dům v 18. století.

Na náměstí je mnoho dalších krásných staveb někde propojených s domy z dob socialistické architektury.

Svitavy - radnice
Svitavy – radnice

Opevnění

Část opevnění připomíná jen části hradební zdi v Máchově aleji a Jiráskově ulici a také bašta z 15. století.

Svitavy – (německy) Zwittau

Město na horním toku řeky Svitavy v nadmořské výšce 435 m n.m. na Českomoravském pomezí. Jméno získalo město podle řeky Svitavy, kterou připomíná již Kosmova Kronika česká k r. 981. Počátky spadají do poloviny 12. století.

Svitavy
Svitavy
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *