• Menu
  • Menu

Sýrie

Svatý Simeon

Dnes již opuštěný klášter  Svatý Simeon, najdete na severu Sýrie, blízko hranic. Odtud je možno dohlédnout do blízkého  Turecka. Toto místo je jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst křesťanské Byzance.

Stavba z tesaných kamenných kvádrů celého komplexu nese na sobě otisk velmi zdařilého  řemeslného umu kameníků. Simeonův sloup je obklopen komplexem sakrálních staveb začínajících monumentálním obloukem,  vede od Telanissu, svatá cesta, která končí na vrcholku Qalaat Semaan. Unikátní křížový kostel patří mezi nejkrásnější a nejvýznamnější architektonickou památku období mezi římskými stavbami 2. století a Justiniánovou Svatou Sofií.

klášter St. Simeon
klášter St. Simeon

Simeon byl synem kilikijského pastýře,  narodil ve vesničce Sisan , jako malý pásl stáda. Již ve svých 13. letech měl během modlení vidění.  Do  kláštera byl přijat mnichy po sedmi dnech, kdy ležel před klášterem o hladu a žízni. Již velmi záhy překonával svým umrtvováním mnichy. Jeho samo trýznění bylo postupem času i proti nevoli mnichů čím dál častější a bolestnější. Kvůli strachu, aby mnichové Simona nenásledovali v jeho trýznění, byl Timotejem z kláštera vyhnán. Simon se vydal do pouště, kde na opuštěném místě našel cisternu, v které začal přebývat a celé dny a noci se zde modlil. Timotej  měl vidění, kde bylo poukázáno , že Simeon je svatý. Našli jej a přivedli zpět do kláštera. On však postrádal svou samotu a tak  zanedlouho z kláštera tajně odešel. Simon se při svém 40.denním postu nechal zazdít do jeskyně nedaleko Talanissy( hora žen), tento post  během Velkého postu pak prováděl každoročně.

Jeho asketismus přitahoval stále více lidí a tak musel se přestěhovat z jeskyně na vrchol hory Mons Admirabilis , kde si vystavěl novou poustevnu bez střechy, kde se také nechal přikovat řetězy. Zástupy lidí však neustávaly a  tak Simeon postupně malou chýšku postavil na sloupu , který ve finále dosáhl výše 20 m. Lidé věřili jeho nadpřirozené síle a tomu, že má schopnosti uzdravovat. Jeho každodenní kázání lidem dodávalo síly a děly se i neuvěřitelné zázraky od zažehnání moru  po vítězství nad Peršany. Mnoho asketů se díky Simeonovi dalo na pokání. Simeon na sloupu žil neuvěřitelných 40  let.

Simeon zemřel r. 459. Uložené ostatky byly z Antiochie částečně převezeny do Cařihradu.

evelina anileve

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *