• Menu
  • Menu

Termální lázně Sklené Teplice

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Slovensko » Termální lázně Sklené Teplice

Parenica není jen vyhlášený sýr

Milujeme koupání a tak jsme při slovenském putování nemohly vynechat ani návštěvu termálních lázní  Sklené Teplice. Času nebylo mnoho a tak jsme vyzkoušely koupání v horké vodě v parní jeskyni /Parenica/. Zážitek to byl ohromný, ale koupání se tomu říkat nedá. Já se málem v tý vodě uvařila zaživa. Evropský unikát, kde sedíte místo v bazénu v jeskyni, kam vyvěrá pramen o teplotě 52,3 °C! Tento léčebný zážitek je pro opravdové odvážlivce. Já seděla jen na schodech, Ajka ta si dala i nějaké to tempíčko. Mnohem příjemnější byla pak relaxace na lehátku.

Sklené Teplice – termální lázně

Termální lázně Sklené Teplice

Léčebné termální lázně Sklené Teplice patří mezi nejstarší lázně na Slovensku. První zmínka o lázních je z roku 1550. Sklené Teplice vlastnili postupně různí feudální majitelé. Koncem 17. století vymřel rod Lippayovcov a celý lázeňský majetek připadl státu. Lázně se dostaly do správy Banského úřadu v Banské Štiavnici, který se nemalou měrou zasloužil o výstavbu lázeňských budov a následné léčebné využití minerálních pramenů. Majetek obce spravoval Důlní úřad v Banské Štiavnici, který postupně stavěl lázeňské budovy a zasloužil se o léčebné využití termálních pramenů. Výskyt termálních pramenů byl považován za největší přírodní zvláštnost. Termální vody vyvěraly na blízkém vršku z travertinového pokerového. Z několika pramenů byly dva nejvýznamnější, jeden měl vodu příjemně teplou a druhý horkou. Druhou přírodní zvláštností byla skalní či jeskynní lázeň – Parenica.

Sklené Teplice – termální lázně

Sklené Teplice leží na úpatí Štiavnických vrchů v nadmořské výšce 400m, v překrásné idylické lesnaté údolí, kterou protéká potok Teplá.

Nejslavnější události v Sklených Teplicích se udály v roce 1786. Nejvýznamnější osvícenské vědec Ignác Anton von Born spustil do provozu amalgační huť v této obci a následně uspořádal kongresové setkání mnoha významných světových vědců. Na kongresu představil svou metodu tzv. Bornovy nepřímé amalgácie – chemického postupu, při kterém rtuť navazuje na sebe částečky vzácných kovů.

Sklené Teplice – termální lázně

Na tomto významném kongresu se zúčastnil i slavný básník J. W. Goethe, po kterém je pojmenován i nejkrásnější lázeňský dům v lázních.

V současnosti v Sklených Teplicích vyvěrá 7 pramenů s teplotou od 37 ° C do 52,3 ° C. Využívají se i umělé hloubkové vrty a studny až do hloubky 1600m. Jsou to nejvýznamnější prameny vulkanického pásma.

Sklené Teplice – termální lázně

Sklené Teplice

Němečtí obyvatelé nazývali ves Glashutte /skleněná /sklářská/ huť/. V názvu chyběl význam pro léčivé prameny. Ve slovenštině se označují města s termální léčivou vodou Teplice. Spojením slov skla a teplé léčivé vody – Sklené Teplice.

Klasifikace minerální vody

Přírodní léčivá voda, středně mineralizovaná, středně termální (horká), neutrální, hypotonická, síranová, vápenato-hořečnatá se zvýšeným obsahem fluoru (1,38 mg / L). Největší zastoupení má hořčík (113,39 mg / L) a vápník (507,75 mg / L). Kromě těchto vzácných minerálů je obsahuje železo, draslík, baryum, lithium, sodík, amonium, stroncium, mangan a hliník.

Teplota posuzované vody na zdroji je 52,1 ° C. Po ochlazení lze využívat ji na vnější i vnitřní balneoterapii – na celotělové i dílčí lázně, nebo i pitnou léčbu. Termální voda v lázních Sklené Teplice se využívá především při léčbě onemocnění pohybového aparátu a při nervových onemocněních.

Sklené Teplice – termální lázně

Turistika, lyžování i  UNESCO

Kolem lázní se můžete procházet upraveným lázeňským  parkem. Můžete pokračovat i dále malebnou zalesněnou krajinou. Městské koupaliště s termální vodou je návštěvníkům k dispozici v letních měsících , v zimě můžete využít řadu lyžařských tratí.

Banská Štiavnica, stojí také za návštěvu a je odtud vzdálená jen několik kilometrů, je městskou památkovou rezervací, zapsanou do seznamu památek UNESCO.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *