• Menu
  • Menu

Thajsko a Vietnam 27 – Nejen thajské hedvábí

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Thajsko » Thajsko a Vietnam 27 – Nejen thajské hedvábí

Phum Riang Silk Factory

V některém městečku v regionu Surat Thani směrem na Chumphon zastavujeme u pravé thajské restaurace.  Dáváme si zeleninový vývar s rýži a Ajka šíleně  ostrou polévku. Také ochutnáváme škvarky, které nám Thajka nese na talířku. Je to dobré i když pro nás na Thajsko trochu nezvyklé.

pálivá polévka

Wat Rattanaram (Wat Kaeo)

Pokračujeme dále, projíždíme vesnicí, kde je starověký chrám. Zastavujeme a jdeme si chrám prohlédnout.  Chrám připomíná některé staré chrámy, které jsme viděli v Kambodži a na Srí Lance. Nikde  nikdo, za chrámem je škola, před ní pak stánky, kde kuchařky připravují jídlo. Ženy nám s úsměvem nabízejí, jestli si nechceme něco koupit, mají  hranolky a tak Terce, která zůstala v autě neseme její oblíbenou lahůdku.

Wat Rattanaram (Wat Kaeo)

Wat Rattanaram je také známý jako Wat Kaeo/Kaew.  Starověký  chrám  byl postaven v 10. – 11. století. Wat Kaeo má cihlové chedi ve stylu Chaiya na členitých čtvercových základnách. V hloubce 30 – 60 cm byly nalezeny nějaké skalní nástroje, keramika od dynastie Ming  z let  1301 – 1 466, keramika z Jachingu, z období Sukothai. Otevřeno  je každý den od  7 -17 hodin.

Wat Rattanaram (Wat Kaeo)

Adresa:  124 Moo 2 Chaiya, Surat Thani

Phum Riang Silk Factory

Venku už to pěkně připaluje, rády by jsme někam k vodě, míříme k pobřeží. které neznáme a tak nevíme, co nás čeká. Jsme na břehu kanálu Phum Reang, který teče do moře. Zastavujeme v obci, kde  se po staletí vyrábí hedvábí. Už ve starověku tudy vedla cesta do Číny, Indie a na Blízký východ.

Phum Riang Silk Factory
Phum Reang Silk

Tradiční řemeslo,  které je zde od starověku, řemeslo, které vyžaduje  propracování a zkušenosti s tkáním. Metoda, která se nedá urychlit a každá práce je umělecké dílo. Používá se ruční  metody kývání kyvadlové cívky s  přepínáním vlevo-vpravo.  Cívka běží střídavě pomocí tkacího stroje a vytváří překrásné vzory. Místní hedvábí  nazývané Surat Thani je známou  hedvábnou  tkaninou  se stříbrnými  nebo zlatými nitěmi.

Phum Riang Silk Factory

Tkají se zde látky různé kvality v  různé cenové relaci. Tkají se zde také bavlněné látky, z kterých se šijí oděvy pro běžné nošení  a látky, které jsou velice nákladné a šijí se z nich oděvy pro různé obřady, svatby a slavnosti.   V dnešní době není v Phum Reang více než 10 obchodů, většina jsou thajsko-islámské obchody.  Tkaní se zde dědí z generace na generaci.

Procházíme obchody, obdivujeme vzory, v obchodě, kde nás pouští i do malé dílny, kde jsou stroje, zůstáváme déle. Přijde se na nás podívat celá rodiny i s babičkou a kočkou. Kupujeme nějaké šátky i oblečení, loučíme se a pokračujeme dále.

Phum Riang Silk Factory

Snažíme se poptat kudy se nejlépe dostaneme k moři, přesto bloudíme. Konečně vidíme moře. Zastavujeme u jednoho z resortů. Vypadá to tady docela vybydleně, venku sedí žena a trochu nechápe, co tam asi tak chceme dělat. Pláž je plná odpadků, moře je špinavé, mrtvé rybky a bahýnko. Tolik jsme se těšily!!!

na špinavé pláži

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *