• Menu
  • Menu

Thande Hotel Bagan

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Myanmar /Barma/ » Thande Hotel Bagan

Bagan Thande Hotel. Slunce zase pěkně připaluje, jedeme kolem stěny starého  Baganu až na břeh řeky. Zastavujeme tady pod vysokými stromy v „lepším“ hotelovém komplexu  Bagan Thande Hotel. Náš už zavedený rituál, loučit se zajímavými místy posezením na nějakém pěkném místě. Sedíme v  hotelové zahradě v restauraci Acacia Shade Restaurant na břehu řeky Ayeyarwady, pod nádhernými vzrostlými stromy se zajímavou kůrou. Součástí komplexu je SPA i venkovní bazén, který mohou za poplatek použít i Ti, kteří zde, stejně jako my, nebydlí. Sedí tu ještě několik lidí roztroušených  pod stromy, jsou to důchodci z Francie. V udržované zahradě  jsou pěkné bungalovy. Menu je skvostné, Tom Yam Kung s obřími krevetami  nalovenými ve zdejší řece, smažené nudle a rýži se zeleninou v thajském stylu, pivo. Jídlo je moc dobré. Bonbónkem na dortu by měl být flambovaný banán a káva. Černá „čurifinda“  má velmi daleko k avizovanému espressu a banány to je úplná katastrofa! Servírka před námi polévá, něčím nechutným, dost mizerný banán. Zapálit se jí to nedaří, stačí jedna lžička a mám v puse chuť petroleje, kterou mi kdysi dávno chtěl můj dědeček vyléčit angínu. Fúuj ! ( Jeden banán stojí 4USD) .

Bagan Thande Hotel

Místo pro prince z Walesu,  krále Eduarda VIII

Je mi to líto, ale i tak to nemůže zkazit naše příjemné posezení  u řeky a poslední den v Baganu.  Myslím, kdyby se asijské státy držely svých skvostných receptů a jídel, že by to pro nás Evropany byl větší přínos, než za každou cenu se nám přizpůsobovat. Součástí resortu  Thande Hotel Bagan je budova na které je cedule ( TATO BUDOVA BYLA POSTAVENA V ROCE 1922, speciálně pro královskou výsost prince z Walesu, pozdějšího krále Eduarda VIII.). V hotelu jsme nebyli ubytovaní.

Viewpoint Hotel Nyaungshwe (3)

Ceny, dle srovnávače cen v roce 2014 , jsou   od 2000 – 4800 Kč výše, je to  cena za ubytování se snídaní, asi  za luxus i služby, SPA . Určitě velkým bonusem tohoto resortu v turisticky velmi navštěvovaném Baganu,  je výhled na řeku  a oáza v zahradě, posezení na terasách i přístup na břeh řeky  s  romantickými výhledy na některé z tisíců chrámů v Baganu .

Tento článek není recenzí nebo reklamou hotelu Thande v Baganu, je to jenom pocit a úvaha o službách spojených s ubytováním v Barmě. My  jsme na naší cestě  spali v opravdu  různorodých typech ubytování, od hotelů nižší kategorie, v  guesthousech, které byly  slušné a  cenově dost drahé, spali jsme také v autobuse  (to moc nedoporučuji). Porovnávám  cenově ubytování v jiných částech jižní Asie, jako je Thajsko, Kambodža, Laos, Vietnam, Srí Lanka, v kterých ve většině případů  je ubytování stejné kategorie mnohem levnější.

Blýskání na lepší časy

Doba, kdy budete  moci i v Barmě vybírat z mnoha konkurenčně zajímavých  typů ubytování teprve přijde. V dnešní době je zakázáno, aby občané Myanmaru ubytovávali soukromě  ve svých domech a bytech turisty.

Ubytování ve městě Sittwe, který jsme  také navštívili, kudy vede turistická trasa směrem do státu Chin,  je příkladem, že vy jako turista vlastně nemáte v některých oblastech moc na výběr, ve městě Sittwe jsou 2 hotely a jeden guesthouse. Cena  je 50 USD za hotel a 45 USD za guesthouse. Jiná možnost není. V  některých částech Barmy, především ve frekventovaných a oblíbených turistických, městech, je mimo jiné,  také spousty nových luxusních  hotelů, které můžou soutěžit s hotely své kategorie nejenom v Asii. Cena může být i hodně vysoká a odpovídá své kategorii.

Cenově  levnější  a úrovní přijatelné ubytování se dá určitě najít i v Barmě. Pokud se ubytujete, a budete mít štěstí, že mají volno, najdete ubytování v ceně kolem  25 USD. Žádný zázrak však nečekejte.  Většinou jde o ubytování, kde je postel, koupelna, záchod, z velké části bez snídaně a pokud snídaně, tak často na hodně odlišné úrovni. Vždy si dopředu  ubytování  prohlédněte, nedejte na cenu, ta není vždy určující. Levněji než 25USD za pokoj  se nám ubytovat nepodařilo, pouze ve městě  Tangve, kde byla cena 10 USD . Hotel byl převážně pro barmské obyvatele a cena byla za špeluňku, kde byla jenom postel, šílené okno do rušné a špinavé ulice, toaleta a umyvadlo  společné pro všechny, slyšet bylo i spadnutí špendlíku na zem. Tady jsme použili naše prostěradla i polštářky a spali oblečení , byla to prostě mizérie. Nabídli nám i pokoj za 25 USD , tam bylo mnoho postelí, možná záchod na pokoji, ale nebylo tam okno, tma, to by moje klaustrofobie neustála .

 Pine Breeze Hotel Kalaw
Pine Breeze Hotel Kalaw

Dalším problémem ubytování v Barmě je, pokud cestujete na vlastní pěst, možnost domluvy dopředu. Na mnoha místech není možné se spojit telefonicky a není možná rezervace  kvůli ještě ne úplně fungujícímu internetu.  Je někdy hodně nepříjemné, že nelze ubytování  zarezervovat aspoň den dopředu. Mnoho lidí , z důvodu předražených /státních/ hotelů, odjíždí z této nádherné země jako je Barma do jiných zemí jihovýchodní Asie. Pravda také je, že vždy se našli ochotní lidé, kteří se nám snažili pomoci a až na některé výjimky  jsme většinou spali v čistotě a v rámci možností i personál byl vstřícný.

Cestovatelé , s kterými jsme na téma ubytování hovořili, měli zkušenost, že některé ubytování měli zarezervované několik měsíců dopředu, pokud se jim podařilo spojit s jednotlivými hotely e-mailem. Je tedy vlastně obrovské štěstí, že se nám na naší měsíční cestě  zemí tisíce pagod  ubytování vždy podařilo zajistit.

Některé popisy  ubytování najdete v cestopisu o Barmě.

Viewpoint Hotel Nyaungshwe (3)
Viewpoint Hotel Nyaungshwe (3)

Příklady cen za ubytování v různých částech Barmy. Ceny , které jsme zaplatili a neměli dopředu zarezervované:

ceny jsou za dvoulůžkový pokoj

Hotel MGM Rangún –  40USD / 1 noc se snídaní, tento hotel , kde jsme bydleli na nový rok- 3 noci,  se nám podařilo zarezervovat dopředu

Thiri Sandar Hotel Bagan – 30 USD / 1 noc se snídaní

jezero Inle – 40 USD

Hotel Noble Sittwe    – 50 USD/1 noc se snídaní

Hotel Mrauk-U – 25 USD/ 1 noc se snídaní /příšernou/

hotel Tangve – 10 USD/ 1 noc / příšerný hotel , prý nejlepší ve městě/

Ngapali – 35 USD /1 noc se snídaní – úžasné ubytování, skvělé jídlo, skvělé místo – sehnali jsme na doporučení přítele z cest 75- letého Jacka ze Skotska- nezlobte se , ale sem se chci vrátit a jméno resortu neřeknu

Kalaw – 50 USD/ 1 noc se snídaní

+ v horách Myanmaru u města Kalaw je možné si objednat průvodce s možností spaní v horách u domorodců / musí být průvodce ? /

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *