• Ngapali

  od • 12.4.2014 • Myanmar /Barma/ • Štítky: , , , , , 14 komentářů

  Zobrazit v mapě

  Lázně pro tělo i duši NGAPALI

  Popravdě řečeno, na pláž v Ngapali , jsme plán jet neměli. Cesta sem,  byla vlastně náhradou,  za cestu do barmských hor na festival horských kmenů Naga. Mezipřistání , zde v Ngapali, bylo poprvé cestou do Sittwe , kdy jsme přistávali v bílém písku na břehu krásného moře. Z letadla vystupovali turisté, kteří se těšili na dovolenou strávenou v luxusních hotelech na pobřeží. A já , milovník mořských vln, jsem jim sice tiše, ale záviděla. Naše cesta zpět sem do Ngapali byla trochu komplikovanější , ale o to poté zajímavější.

  Po času stráveném v místech, kde jsou pavoučí ženy, v městě starých stúp a historie Mrauk U , kterému se říká starý Bagan i místech, kde lidé se smějí při práci, a v místech, kde na Vás pořád ještě dýchá duch starého světa, jsme se vydali sem do Ngapali,  kde jsme chtěli odpočinout a rozmyslet další cestu po krásách země Myanmaru. Letenky ze Sitwe se nám kvůli obsazenosti letadla,  sehnat nepodařilo a tak jsme volili cestu lodí, autobusem a tuk- tukem.

  Cesta do Ngapali

  Cesta i s nocí, strávenou v dost příšerném guest housu ve městě Taunggok, nám trvala nějakých 36 hodin. Taungkok je vzdálen od Tandwe asi 802 km. Odtud můžete pokračovat dále lodí do Sittwe. Díky setkání s prima chlapíkem Janem ze Skotska se nakonec dostáváme do resortu, který by nám byl asi jinak skryt. Jan, zde už trávil Štedrý den, a nyní se sem vrací. Tady bude odpočívat 14 dní, je mu 73 let a teď  sem přijel po měsíci cestování  v  Číně. Do Ngapali se létá především letadlem. Přiletíte do města Tandwe, odtud pak taxíkem jedete nějakých 5 km a  jste na plážích v Ngapali.

  Ngapali beach

  Ngapali beach

  4 dny v Ngapali

  O místě jsme toho moc nevěděli a také moc neočekávali. Rozhodli jsme se, že zde strávíme 4 dny. Náš resort měl pěknou restauraci, příjemné bungalovy, vstup přímo na krásnou pláž  a hlavně i cena byla přijatelná. I se snídaní jsme zaplatili nějakých 35 USD a to po našich zkušenostech s ubytováním a na tak pěkném místě, bylo opravdu paráda. Na obou stranách od resortu po pláži jsou další resorty a malé rodinné restaurace. Úžasné na  tom všem je, že když se brouzdáte  a procházíte po pláži, neruší  vás velké komplexy hotelů, vše působí příjemně a klidně. Aspoň teda na té pláži,  co jsme bydleli my.

  barmské ženy s ovocem pláž Ngapali

  barmské ženy s ovocem pláž Ngapali

  Malé  restaurace a pohoda

  Dlouhé procházky po mořském pobřeží si můžete zpříjemnit ochutnávkou různého ovoce, které nad hlavami roznášejí barmské ženy, určitě vyzkoušejte masáž, nebo jenom užívejte slunečních paprsků, mořských vln a klidu, který zde zatím vládne.  Zapadající slunce je pak určitě příjemné strávit v nějaké ze zdejších hospůdek. Jídlo, většinou nějakou rybu, jsme si zamluvili už třeba během dne. Za pár dolarů se vám dostane opravdových delikates, ať už to bude barracuda, nějaký ten krab, lobster  nebo báječně upravená  barmská zelenina. Rozlehlá pláž je relaxace a i když  tu jsou turisté, máte   pocit, že jste tady sami. Jednou jsme vyzkoušeli nádherně položenou restauraci blízko rybářské vesnice. Pokud není velký odliv, musíte  se nejdříve brodit vodou, dojdete k dřevěnému můstku, který vás dovede do restaurace s nádhernou vyhlídkou na celé panorama Ngapali. Klientela je z okolních drahých hotelů , ale  rádi sem přijdou i další návštěvníci Ngapali,  pije se zde i víno a také ceny jsou tady mnohem mnohem vyšší, než jinde. Určitě to stojí za to sem zajít, ale co se týče jídla, pochutnali jsme si lépe v malé restauraci.

  Každé ráno jsem  chodila plavat do moře, většinou jsem byla na pláži sama, někdy mi  zamával ze břehu zbloudilý ranní běžec. Domorodci, ráno zabalení do teplých bund a šálů, si možná spíše klepali na čelo a určitě raději pracovali, než by vlezli do vody.

  západ slunce nad Ngapali

  Rybářská vesnice u Ngapali

  Ranní vycházka do přilehlé rybářské vesnice byla opravdovým balzámem. Jedním slovem nádhera. Muži, kteří právě přijížděli z rybolovu. Bárky a lodě postupně  vrhaly na pláž své úlovky. Sbíhající se lidé z celé vesnice, ženy, děti , to vše byl jeden velký uspořádaný stroj na práci. Paleta modrých a hnědých sítí, barevné lodě, zvonící ženský smích, kouř z cigaret i ohýnků, přepestré barvy šatů,  se odrážely do paprsků vycházejícího slunce. Vytažené sítě, ryby, rybky, vše mělo své místo. Hbité ruce  třídily velikosti, druhy , další ruce přenášely, krájely, rozhazovaly ryby a rybky. Malí klučící poháněli zručně kolové pneumatiky a radost z právě probuzeného ráno  se mísila s vůni právě ulovených ryb.

  Do okolí Ngapali  je možné udělat několik  příjemných výletů, do vesniček ať už do Mya Pyin, Lontha nebo Jade Taw Village. Na cestu si můžete půjčit kolo, motorku nebo najmout tuk tuk. Cestou po hlavní silnici jsem z přilehlého kopce měla Ngapali jako na dlani. Moře, lodě,  skaliska i palmy, na druhé straně pak vodní nádrž a úrodný kraj s políčky. 4 dny zde, uběhly hodně rychle a místo nám rychle přirostlo k srdci.

  Loučení s Ngapali

  V resortu jsem se seznámila s kanadskou spisovatelkou, která zde na celý měsíc již poněkolikáté zakotvila a čekala, že ji  zde osloví múza, která jí dovolí napsat další román. Pravda je, že v tuto chvíli jsme si nepřála nic jiného, než být také spisovatelkou a zůstat další dny na nádherném místě jako je Ngapali, nechat volnost svým  myšlenkám a užívat možná jedno z mála míst, kde jsme objevili /zatím ještě ?/ráj .

  rybářská vesnice Ngapali

  rybářská vesnice Ngapali

  Pláže Ngapali

  Ngapali – pláže dlouhé několik kilometrů, omývané vodami Bengálského zálivu. Jméno dostala Ngapali po zpupném Italovi, který vzpomíná na svůj domov v Neapoli. Hotely i turisté přibývají , ceny se zvedají , každoročně geometrickou řadou. Modernizuje se také letiště v Ngapali. Pro surfování je vhodná doba od května do října. Pro milovníky golfu je zde golfové hřiště, cca 5 km od Ngapali.

  celý cestopis Barma : tady

   

  Jana Schlitzová

  O

  Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

  https://www.kamsevydat.cz

  14 Responses to Ngapali

  1. 12.12.2014 na 01:49

   Dobry den Jano,
   moc me inspirova vas cestopis o Barme.
   Prave jsem v Bangkoku a dnes odlitam do Barmy.Nemam zarizene ubytovani, verim, ze se pro me vzdy nejake mistecko najde, tak jako doposud pri cistovani :)
   Byla bych moc vdecna, kdyby jste mi prozradila kontakt na resort v Ngapali, o kterem pisete. Moc rada bych stravila u plaze vanoce a tak mit prijemne mistecko by bylo uzasne.

   Jeste jednou dekuji a preji krasne zazitky na dalsich cestach.
   Jitka Janesova

  2. Jakub Teichmann
   24.10.2015 na 15:11

   Dobrý den Jano,
   mám podobnou prosbu jako Jitka. Za měsíc odlétáme do Barmy a rád bych strávil příjemné dny v resortu v Ngapali o kterém píšete :)

   Ještě jednou mockrát děkuji a přeji hezké další cesty.

   Jakub Teichmann

  3. 9.12.2015 na 10:10

   Dobrý den Jitko,
   plánuji na březen cestu do Thajska, ale ráda bych navštívila i některou okolní zemi. Začala jsem uvažovat o Barmě. Po přečtení Vašeho cestopisu mne doslova nadchl popis ubytování v Ngapali. Mooc prosím, můžete mi sdělit jeho název? Jsem cestovatel amatér, snažím se to sama zorganizovat, ale vzhledem k mému věku, raději mám předem připravený plán, jak a kam jet.
   Prosím ještě, nemáte zkušenost, jak se nejlépe z Bangkoku dostat do Ngapali.
   Děkuji Blanka

   • Jana Schlitzová
    9.12.2015 na 19:07

    Dobrý den,
    Z Bangkoku let do Yangoonu a odsud do Thandwe. Z Thandwe je to už nějakých 15 km, taxi, autobus, tuk-tuk.Název resortu Vám napíši na email. Přátelé byli v Ngapalui asi před měsícem, ceny ve všech ubytování se šplhají směrem nahora turistů přibývá!

    JS

    • Linda Hnátová
     19.1.2016 na 12:26

     Dobrý den Jano,
     za 3 týdny letíme s manželem na 10 dní do Barmy a zrovna hledám nějaké příjemné nepředražené ubytování na pláži Ngapali, kde chceme strávit poslední 2 dny. Máme docela hektický program a coby “odrostlé” baťůžkáře nás trochu zarazili ceny ubytování.
     Váš cestopis mě více než nadchl, moc příjemné čtení!!! Už jsem se mezi tím vyřizováním a hledáním ubytování a spojů zase začala těšit. Mohla byste mi, prosím, napsat tip na ubytování na pláži, případně i jinde, jestli jste byli spokojení (Yangon, Golden Rock, Bagan, Inle Lake).
     Díky moc, Linda

    • Jana Schlitzová
     19.1.2016 na 17:29

     Dobrý den,
     není to jenom můj názor, ale i dalších cestovatelů, Barma není levná země. Mnoho cestovatelů mě žádá o název resortu v Ngapali. Bohužel i tady ceny jdou nahoru. Dušan, který nyní píše aktuální cestopis na https://www.kamsevydat.cz byl v Ngapali před několika měsíci. Tam, kde my jsme platili 35 USD za 2 se snídání, platili oni již dolarů 60 :-(. Název resortu Vám napíši do e-mailu, ale cenu neovlivním. Co se týče dalšího ubytování a typů, najdete v mém cestopise.I Dušan v některých dílech doporučuje ubytování.

     Pohodouvou cestu, hodně zážitků a těšíme se, že se také s námi podělíteo o své zkušenosti.

     Jana Schlitzová

  4. Renáta
   2.1.2016 na 23:37

   Dobrý den Jano,
   za 3 týdny odlétáme s dětmi směr Thajsko a Barma je další sen.
   Ráda bych poprosila také o název resortu, nejen toho v Bramě, ale i toho na Ko Lampě z roku 2005:-).
   Co to znamená, že ceny se šplhají nahoru? (na co máme připravit naši peněženku?)
   Mám ještě pár otázek – brát s sebou karimatky a stan?
   Letenky po Thajsku, případně do Barmy řešit až na místě? Předem? Jak rychle a kde nejlépe případně vyřídit víza do Barmy?
   Co očkování je břišní tifus opravdu nutností?
   děkuji moc Renáta

   • Jana Schlitzová
    4.1.2016 na 11:07

    Dobrý den,
    název resortu na ostrově KO Lanta – je Anda Lanta Resort / http://www.andalanta.com/ /.Ceny byly už tenkrát dost vysoké, ale místo bylo nádherné. Je obrovský rozdíl v cestě před deseti lety , pár měsíců po tsunami, a v době , kdy celosvětově hrozila ptačí chřipka. Když jsme s dětmi v té době poprvé navštívili Asii,bylo velmi málo informací.Thajsko je zemí , kde je vše připraveno pro nápor turistů , a pokud nejste na vzdálenějších ostrovech a v horách je i lékařské péče v některých regionech na lepší úrovni než u nás.
    Do Thajska jezdíme s přestávkami deset let. Levné rákosové bungalovy se mění na betonové s klimatizací a tak např. na ostrově Ko Lipe jsme v roce 2005 platili za rákosový bungalov asi 100 Kč na den. V roce 2014 už ceny v Thajsku byly úplně někde jinde.Krabi, kde jsme byly několikrát, nás stála noc/2014/v normálním guesthousu pro dvě osoby cca 900Kč.Přijeli jsme ale v noci a tak jsme vzali , co bylo v tu chvíli nejlevnější. V roce 2005 jsme na Krabi platili chatku rákosouvou cca 350 kč a vešli jsme se tam 4 osoby. Mít čas, tak určitě seženeme levnější. Člověk musí mít štěstí,pokud je možné dopředu a musí hledat, zabukovat a jet mimo hlavní sezónu.
    Pokud máte plán cesty , tak si určitě vyhledejtelevnější ubytování dopředu aspoň pro orientaci.
    Ceny se zvyšují , jak za ubytování, tak za jídlo
    My jsme stan nevezli, měli jsme karimatky a lehké spacáčky /protože jsme byli i v horách/. Karimatky se hodili , když bylo horší ubytování a děti spali na karimatkách. Moc kempů se stany jsme nepotkali. Pouze na ostrově Ko Surin, kde se stany , ale myslím pronajímali.
    Cemy v Thajsku jsou pořád přijatelnější než ty v Barmě. Resort na Ngapali jsme platili 35 USD za dvoulůžkový se snídaní, letos zde naši přátelé platili 60USD.Ubytování v Barmě jedrahé, snad do budoucna povolí ubytování v soukromí a ceny budou přijatelnější. Nyní většinou spíte ve státem spravovaných hotelech a ceny jsou opravdu od 50USd výše podle oblastí.
    Když jsme cestovali po Asii s dětmi , měli jsme dopředu časový plán do ooblastí, které chceme navštívit. Letenky jsme v té době řešili tzv. Airpassy /byly to letenky po asijských státech za zvýhodněnou cenu, musely v tom být asopň 3 lety/. Jinak naši přátelé řeší letenky na místě, velmi často jsou zvýhodněné lety za pár dolarů. Ale třeba v Barmě jsme řešili na místě a letenky byly dost drahé.V Thajsku je levné cestování autobusem a vlakem. Vlaky mohou být i spací a to bylo super/ Jeli jsme z ostrovů Ko Lipe do Bangkoku/.
    Vízum Barma : https://www.kamsevydat.cz/barma-a-thajsko-1/
    Důežité je očkování /podle mě/ žloutenka! Břišní tyfus mé nejmladší dceři nenaočkovali, měla celkově problémy s očkováním. Je to individuální.Nevím, do jaké oblasti jedete.Do Thajska asi není nutný.
    Thajsko je na turiosty připraveno dobře, přeji Vám báječnou cestu s dětmi. Užijte si to !Jana Schlitzová

  5. Pepa
   23.1.2016 na 10:57

   Dobrý den,
   jen bych chtěl upozornit cestovatele do Thajska ostrov Ko Lanta . Tento ostrov je menší, klidný ale pro cestovatele, kteří chtějí strávit delší čas na pláži je dle mého názoru nevhodný. Na cca 90% pobřeží tohoto ostrova je vlivem odlivu koupání na 6 hodin denně takřka nemožné nebo velmi obtížné. Objevili jsme pouze jedno místu ve spodni třetině ostrova. Naopak výlety z Ko lanty na okolni 4 ostrůvky velmi doporučuji

  6. Ivana
   26.8.2016 na 14:25

   Dobry den,dovoluji se na Vas obratit s prosbou o radu,kde v Barme jsou potapecske lokality a na Ngapali lze take najit nejake centrum?Pisete o peknem ubytovanu,muzete mi prosim zaslat adresu?Dekuji Ivana

   • Jana Schlitzová
    29.8.2016 na 08:18

    Dobrý den, resort se jmenuje MEMENTO. Ceny jdou v Barmě strmě nahoru, takže vše už může být jinak. Dušan navštívil Ngapali i Memento o 2 roky později .
    Přečtěte si : https://www.kamsevydat.cz/ngapali-8/
    Co se týče potápění, nemohu poradit, zkušenost nemám.
    Šťastnou cestu do Barmy a krásné zážitky.

    Za Kam se vydat
    Jana Schlitzová

  7. Kristyna
   12.6.2017 na 12:57

   Dobry den, Jano,

   mam na Vas stejnou prosbu jako par lidi, kteri Vas zde take oslovili :). Rada bych vedela nazev resortu v Ngapali Beach, kde jste stravila pobyt ”na plazi”.
   Predem dekuji.

   Kristyna

   • Jana Schlitzová
    12.6.2017 na 20:42

    Dobrý den, resort se jmenuje MEMENTO. Ceny jdou v Barmě strmě nahoru, takže vše už může být jinak. Dušan navštívil Ngapali i Memento o 2 roky později .
    Přečtěte si : https://www.kamsevydat.cz/ngapali-8/
    Šťastnou cestu do Barmy a krásné zážitky.

    Za Kam se vydat
    Jana Schlitzová

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *