Jak z názvu vyplývá, The Riverside museum se nachází na břehu řeky Clyde jižně od centra města. Muzeum, které ve své ultramoderní budově skrývá sbírky s tématikou cestování a dopravy, navrhla velikánka současné architektury- Zaha Hadid. A jak to tak u moderní architektury bývá, obyvatelé města tím rozdělila na dva tábory. Jeden stavbu podporoval a druhý zavrhoval. Není se čemu divit. Město Glasgow muselo na stavbu uvolnit finance devítimístného čísla a to bylo i na bohaté občany města příliš. Jenže někdy se i tak nákladný projekt může vyplatit. The Riverside muzeum bylo otevřeno v roce 2013 a hned ve stejném roce mu byla udělena cena „Muzeum roku 2013“.

Vstup do muzea je zdarma. Samozřejmě případné příspěvky jsou více než vítány, ale jediný poplatek, který v muzeu budete muset zaplatit, jsou přibližně 2 libry za parkovací místo. Otevřeno mají od 10:00 do 17:00, v pátek a neděli pak od 11:00 do 17:00. Součástí muzea jsou i průvodcovské prohlídky, které jsou také organizovány zcela zdarma.
(The Riverside Museum, 100 Pointhouse Place, Glasgow, G3 8RS; tel:+44(0)1412872720; www.glasgowmuseums.com. )
My jsme muzeum navštívili v neděli ráno. Už na místním parkovišti bylo znát, že ani samotní architekti nepočítali s tak velkou návštěvnickou oblibou. Parkoviště muselo být totiž dvakrát zvětšeno, aby vydrželo nápor návštěvníků. Tvar budovy i jejího okolí je inspirován místní řekou Clyde a jejími vlnkami, případně tvarem okolních doků.

Vstoupili jsme do jedné jediné haly plné exponátů a začali se ztrácet. Byla jsem překvapená velikostí celého místa. Budova zvenčí vypadala mnohem větší. Má první myšlenka byla jasná: „Tohle nám nebude trvat déle než půl hodiny.“ Jenže pak půlhodina uplynula jako lusknutím prstů a my jsme byli pořád ještě na začátku celé expozice. Místo půlhodiny jsme v místním muzeu vydrželi skoro 4 hodiny, což je více zarážející přihlédneme-li k tématice celé expozice.
V jednoduchosti je krása. I toto pravidlo plně platí v místní expozici. Návštěvu jsme začali vlevo od hlavního vchodu, kde jsme se přesunuli o století zpět- do období roku 1895-1930. Je zde vytvořena celá glasgowská ulice, tak jak vypadala v tomto období. Nechybí obchod s nábytkem, kavárna, zastavárna, ateliér fotografa i vchod do metra nebo pravá hospoda se žlábkem na odplivnutí a obchodník s obuví. Hned za touto potemnělou ulicí se nachází obrovská stěna s motocykly, kde si můžete zahrát vědomostní hru a pak už pokračují exponáty všech možná aut, vlaků, autobusů i tramvají. Postupně se přesouváme přes exponáty z roku 1930 až 1980, které mi připomínají mé dětské hry (Je vidět, že do Československa některé výrobky dorazily se značným zpožděním.) až ke zdi s automobily. Následuje druhé patro, ze kterého je báječný výhled na exponáty v přízemí a kde se nachází modely lodí, které navazují na místní glasgowskou tradici.

Součástí muzea je samozřejmě i kavárna, restaurace, obchod se suvenýry a nechybí ani mnoho sedátek přímo v expozici. Během pěkného počasí doporučuji pokračovat ven a přepravit se místní lodí The Tall Ship na druhý břeh řeky Clyde, kde si můžete prohlídnout některé exponáty přímo pod širým nebem.
Přidat komentář