• Menu
  • Menu

Třikrát a dost

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » Třikrát a dost
Výhled z Lingnerschloss na dráždanské příměstí

Dresden – Tři zámečky u Labe

Drážďany, překrásně město plné zajímavostí. Na březích řeky Labe se schovávají tři překrásné zámečky. Na jejich návštěvu jsme si vyhradili jeden podzimní den. Naši výpravu jsme započali u zámku Albrechtsberg. Budova na pravém břehu řeky se se svými zahradami svažuje k hladině. Stavbu nechal vybudovat v letech 1850 až 1854 princ Albrecht, plány navrhl Adolf Lohse. Klasicistní zámeček s dvěma věžemi se tyčí na malém kopci. Je jakýmsi exotem mezi typickou barokní architekturou Drážďan. Park vytvořil Eduard Neide pod vedením královských zahradníků. Voda v malých bazéncích, jezírku i umělém vodopádu laškovně rozehrává každodenní program. Kapky dopadají na vodní hladinu i na kameny okolo. Park se všemi prastarými stromy i romantickými zákoutími je přístupný veřejnosti od roku 1930. Na podzim se místní listnáče barví do zlatova, listy poletují ve vzduchu a mírný větřík si s nimi pohrává. Na Albrechtsbergu trávíme krásné podzimní dopoledne a pokračujeme dále na druhý zámeček.

Restaurace při Lingnerschloss, foto: Jorge Martin Cano

Lingnerschloss je v podstatě Villa Stockhausen. Tento je prostředním ze tří zámečků a zároveň středníkem dřívějšího Kulturního bohatství Drážďany (o toto ocenění město přišlo kvůli stavbě novodobého mostu, která nesplňovala podmínky oblasti UNESCO). Terasy zámečku přímo vybízejí k usednutí a pozorování panorama Dresden. Je to překrásný výhled, v dáli poznáváme věž Marienkirche, Zwinger, St. Peterskirche….. Terasy samotné jsou přístupné veřejnosti a na té nejvyšší se nachází zahrádka restaurace. Příjemné posezení v dokonalém prostředí si nenechte ujít. Výhled na památkovou zónu a místní zákusky jsou až hříšnou kombinací. Moderní avšak stylové vybavení zahrádky perfektně zapadá a podporuje náladu a jedinečnost tohoto místa. Vystavěn byl v letech 1850 až 1853 jako sídlo barona „von Stockhausen“. Již v prvopočátku se idea propojení s prvotním zámečkem zalíbila oběma majitelům a došlo tedy nejen k optické ale i fyzické spojce.

Zajímavostí je prosklená střední část zámečku, která příjemně kontrastuje se studeným a tvrdým kamenem na sloupech. Terasy zámečku se opět táhnou až k louce na březích Labe. Stejně jako Albertschloss je i tento vystavěn na stejném kopci. Leží od sebe navzájem pár metrů.

Albrechtschloss, foto: Jorge Martin Cano

Třetím závěrečným zámečkem je Eckberg, který se chůzí od centra nachází slabé tři kilometry. Sem jsme dorazili již odpoledne. Zdržela nás kávička a sladkosti v restauraci. Jedná se o vilu v tudorovském tylu. Nechal si jej zbudovat místní zbohatlík Jean Daniel Souchay v letech 1859 až 1861. Na pohled se opravdu zámek stylem od ostatních dvou liší. Zdobené věže i cimbuří, sdružená okna s výzdobou, altán za zámečkem. Opět je propojen s předešlýma dvěma.

Stavby se nacházejí v rozlehlém porostu dřevin, které na podzim zahalí jejich stěny do zlatého pláště listů. Na jaře naopak rozveselují jasnou zelenou. Procházka po Zámečcích na Labi je oblíbenou nejen u obyvatel Drážďan, ale i u turistů. Dá se zvládnout za jedno odpoledne či za jeden den. Záleží na tom jak moc zkoumavé máte děti, či jak moc toužíte objevovat vy sami.

Eckberg, Foto Jorge Martin Cano

 

 

 

Katka

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *