• Menu
  • Menu

Polsko Trzabiatów

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Polsko » Polsko Trzabiatów

Trzabiatów se znakem slona

Po noci strávené v Trzesaczi pokračujeme do města Trzabiatów. Je brzy ráno a město je ještě vylidněné, ideální čas na malou procházku. Městečko  středověkého vzhledu, blízko Baltského moře (9 km), do kterého vtéká řeka Rega, která městem protéká. Ve městě,  osada tady  existovala pravděpodobně již v devátém století, s první písemnou zmínkou z roku 1177,  se nachází několik historických památek.  Na náměstí radnice, skupina měšťanských domů, klasicistní zámek, gotická fara, částečně dochované hradby s příkopem.

kostel Trzebiatów

Symbol města slon

Symbolem města je slon. Proč právě slon? Více objasňuje zápis v kronice, jedná se o slona, který byl  byl v Trzebiatówě v roce 1639. Celá událost s neobvyklým průvodem v čele s majestátným slonem zachytil  barevnými graffiti na svém domě jeden z obyvatelů města. Obraz byl náhodou znovu objeven při rekonstrukci v roce 1914. Slon byl do Evropy odvezen ze Srí Lanky v roce 1633 jako dar Nizozemskému princi Fridrichu Vilému Oranžskému.. Historicky to byl nejslavnější slon „Hansken“, kterého zvěčnili na svých obrazech i největší malíři té doby, např. Rembrandt. Slon zemřel v roce 1655.

náměstí Trzebiatów

Kościół Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny w Trzebiatowie

Kostel Panny Marie  ze 14 století patří mezi nejvyšší kostely v Předním Pomořansku, pyšní se také jedním z nejstarších zvonů v Polsku. Délka kostela je 72 metrů, šířka 28 metrů. Věž je vysoká 90 metrů a dříve sloužila jako maják pro rybáře a námořníky, jejichž cílem byli  přístavy v Mrzeżyno a Kolobrzeg. Dnes je zde vyhlídka s úchvatným výhledem do okolí. V kostele je cenný  oltářní obraz s vyobrazením panny Marie od Ernesta Degera.  V kostele se také mimo jiné nacházejí cenné  staré varhany, 29. května  1842 zde byl koncert Haydnovy tvorby, pod vedením slavného skladatele štětínského kostela  James – Carl Löwe’go.

kostel Trzebiatów

Trzabiatów blízko Blatského moře

Město a okolí nabízí také příjemné vyhlídkové trasy pěšky a na kole k Baltskému moři. Na řece Rega jsou pak populární jízdy na kajaku. Město okouzlilo slavného newyoského malíře Lyonela Feiningera, který pravidelně jezdil na dovolenou do sousedního Mrzeżyna.

Mrzeżyno

My dále pokračujeme na Mrzezyno a festival v Rogowo.

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *