• Menu
  • Menu

U Bein Bridge-nejdelší teakový most světa

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Myanmar /Barma/ » U Bein Bridge-nejdelší teakový most světa

Nejdelší teakový most světa – U Bein Bridge 

Když si  ráno v Amarapuře přivstanete a  přežijete 30 minut  ranní zimu třeba na motorce, přijedete na místo, kde je tma a očekáváte zázrak. Jste na místě, kde někde kolem vás  je jezero Taungthaman a nad ním se táhne 1 200 metrů dlouhý a také nejdelší most na světě,  teakový skvost  – U Bein Bridge. Kam si máte  stoupnout, aby očekávaný východ slunce nad mostem  byl, co  nejkrásnější, je těžké.V matném šeru a v mlze, která se vznáší nad jezerem potkáváme pár jedinců s fotoaparáty. Oživuje i pomalu most nad námi. Několik barmských žen nese nad hlavami vypěstované produkty na trh. Další ranní návštěvníci, možná spěchající do práce, dlouhý most přejedou na kole a tiché kroky mnichů umocňují výjimečnost tohoto místa.

teakový most Ubein Bridge Myanm
teakový most U B ein Bridge Myanmar

Východ slunce – U Bein Bridge

Drama se začíná stupňovat při záblesku prvních paprsků, které dávají pomalu vyniknout obrysům mostu. Také rybáři, ať už na loďkách nebo se sítěmi, či okolní  Hitchcockové stromy s ptactvem, dokreslují každodenní  magický obraz. Vidět rybáře v paprskovém pruhu na jezeře, nebo loďky v dáli, oranžová a tmavě karmínová roucha mnichů, pozorovat veselý smích školaček, i barevnou škálu zahalených žen i starců. Tady v tom ranním opojení máte pocit, že jste v jiné době a na jiné planetě.

Teakový most U Bein Bridge (73)
Teakový most U Bein Bridge

Vše se samozřejmě rychle změní jen slunko povyskočí nad obzorem. To už začíná doba připravená pro turistický ruch. Na most  už přicházejí prodejci, kteří připravují své rukodělné zboží i výrobky. Rušno je i v restauracích a občerstvení. Most začíná být na náš vkus dost plný a tak nejvyšší čas zvednout kotvy..

Návštěva mostu v různých časových období roku je určena také výškou hladiny jezera. V lednu, kdy jsme navštívili most my, je hladina velmi nízko a tak atmosféra v létě, kdy může výška hladiny stoupnout až do výše mostu i se přes něho přelít, je možná  mnohem dramatičtější.

Most se svým okolím je nejkrásnější při východu nebo západu  Slunce.

Teakový most U Bein Bridge (57)

U Beinův mostU Bein Bridge

Most postavený kolem roku 1850, je  nejstarším a nejdelším teakovým mostem na světě. Most byl  pojmenován U Bein , po muslimském muži a sluhovi krále Ava. Stavba začala v době , kdy se král stěhoval do Amarapury. Na mostě je 1086  dřevěných pilířů stojících ve vodě. Některé jsou nahrazeny betonovými a jejich počet kvůli poškození a podvodní erozi  poroste. Na most bylo použito dřevo ze starého královského paláce nedaleko Inwa. Chov ryb v posledních 20. letech a stojatá voda ještě více urychlila rozpad pilířů. V minulosti kolem jezera  a mostu bylo mnoho krásných památek.

Most je velkou turistickou atrakcí, je také zdrojem příjmů pro prodejce suvenýrů. Od 1. dubna 2013  kvůli anti – sociálnímu chování a kvůli začínající kriminalitě a obtěžování turistů je most hlídán policejní hlídkou.

rybáři na jezeře Taungthaman
rybáři na jezeře Taungthaman
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *