Nejdelší teakový most světa – U Bein Bridge
Když si ráno v Amarapuře přivstanete a přežijete 30 minut ranní zimu třeba na motorce, přijedete na místo, kde je tma a očekáváte zázrak. Jste na místě, kde někde kolem vás je jezero Taungthaman a nad ním se táhne 1 200 metrů dlouhý a také nejdelší most na světě, teakový skvost – U Bein Bridge. Kam si máte stoupnout, aby očekávaný východ slunce nad mostem byl, co nejkrásnější, je těžké.V matném šeru a v mlze, která se vznáší nad jezerem potkáváme pár jedinců s fotoaparáty. Oživuje i pomalu most nad námi. Několik barmských žen nese nad hlavami vypěstované produkty na trh. Další ranní návštěvníci, možná spěchající do práce, dlouhý most přejedou na kole a tiché kroky mnichů umocňují výjimečnost tohoto místa.
Východ slunce – U Bein Bridge
Drama se začíná stupňovat při záblesku prvních paprsků, které dávají pomalu vyniknout obrysům mostu. Také rybáři, ať už na loďkách nebo se sítěmi, či okolní Hitchcockové stromy s ptactvem, dokreslují každodenní magický obraz. Vidět rybáře v paprskovém pruhu na jezeře, nebo loďky v dáli, oranžová a tmavě karmínová roucha mnichů, pozorovat veselý smích školaček, i barevnou škálu zahalených žen i starců. Tady v tom ranním opojení máte pocit, že jste v jiné době a na jiné planetě.
Vše se samozřejmě rychle změní jen slunko povyskočí nad obzorem. To už začíná doba připravená pro turistický ruch. Na most už přicházejí prodejci, kteří připravují své rukodělné zboží i výrobky. Rušno je i v restauracích a občerstvení. Most začíná být na náš vkus dost plný a tak nejvyšší čas zvednout kotvy..
Návštěva mostu v různých časových období roku je určena také výškou hladiny jezera. V lednu, kdy jsme navštívili most my, je hladina velmi nízko a tak atmosféra v létě, kdy může výška hladiny stoupnout až do výše mostu i se přes něho přelít, je možná mnohem dramatičtější.
Most se svým okolím je nejkrásnější při východu nebo západu Slunce.
U Beinův most – U Bein Bridge
Most postavený kolem roku 1850, je nejstarším a nejdelším teakovým mostem na světě. Most byl pojmenován U Bein , po muslimském muži a sluhovi krále Ava. Stavba začala v době , kdy se král stěhoval do Amarapury. Na mostě je 1086 dřevěných pilířů stojících ve vodě. Některé jsou nahrazeny betonovými a jejich počet kvůli poškození a podvodní erozi poroste. Na most bylo použito dřevo ze starého královského paláce nedaleko Inwa. Chov ryb v posledních 20. letech a stojatá voda ještě více urychlila rozpad pilířů. V minulosti kolem jezera a mostu bylo mnoho krásných památek.
Most je velkou turistickou atrakcí, je také zdrojem příjmů pro prodejce suvenýrů. Od 1. dubna 2013 kvůli anti – sociálnímu chování a kvůli začínající kriminalitě a obtěžování turistů je most hlídán policejní hlídkou.
Přidat komentář