• Menu
  • Menu

Užijem si Nepál 4 – NP Chitwan

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Nepál » Užijem si Nepál 4 – NP Chitwan

Safari v Chitwanu

U hotelu čeká auto, které nás má dovést k řece. Je brzké ráno, vše se teprve probouzí. Kolem je teď šťavnatá zeleň. Pracovníci parku si dělají ohýnek a my postupujeme pomalu k řece, kde jsou zaparkované lodě. Čekání nám zpestří přicházející sloni. Na bedrech se jim kymácejí japonští turisté. Sloní přebrodí řeku a pak mizí v džungli na safari. Mě by na slona nikdo nedostal, stačila mi projížďka v Thajsku. Ještě teď mě bolí zadek, jen na to pomyslím.

řeka Rapatí
řeka Rapatí
řeka Rapatí

 

Na kánoi po řece Rapatí

Postupně se s dalšími turisty rozdělujeme na lodě. Na každou se vejde asi 15 lidí včetně lodivoda. Zajímavé úzké kánoe jsou vykotlané z jednoho kmene. Bárka vypadá dost kolíbavě. Postupně každý sundá dřevěnou stoličku, usedne a dá další stoličku před sebe. Pak si sedne další a takhle  se to opakuje až je loď plná. Vyrážíme, žádné instrukce nedostáváme, jen nemáme vystrkovat ruce z lodi. Žádné dlouhé přednášky, vesty ani helmy, hurá! Plavba po klidné hladině je zážitkem. Břehy jsou plné ptactva. Na březích a ve vodě se začínají objevovat krokodýli. Už chápu ty ruce! Někteří jsou pěkní mackové. Když jeden žblunkne do vody kousek od lodi, nic příjemnýho. Asi je nažranej, tak je to v pohodě. Tahle asi hodinová plavba je opravdu zážitek!!!

řeka Rapatí
řeka Rapatí
řeka Rapatí

Vystupujeme na břeh a následuje procházka džunglí. Průvodce nám ukazuje schovaná zvířata, stopy tygra, prý tady byl ráno /stopy tygří holky jsou do trojúhelníku, tygří kluk má stopu do tvaru čtverce/. Procházíme lesem, průvodce ukazuje velká  termitiště i zajímavé stromy a lijány. Některé liány mají takovou sílu, že zahubí i obrovské stromy. Existuje mnoho chráněných oblastí, jako je národní park Chitwan, kde jsou husté lesy, obrovských sal /Shorea robusta, také známý jako śāl, sakhua nebo shala strom, je druh stromu patřící do rodiny Dipterocarpaceae/stromů.

liány
liány

Sloni

Konečně se dostáváme přes džungli až k chovné stanici slonů. Jsou zde jen matky a slůňata. Je tu zvláštní režim. Kolem 14. hodiny mohou holky svobodně jít ven do lesa. Tady je už čekají sloní kluci, kteří žijí v přírodě,  slonice je najdou podle pachu. Takže žádné umělé oplodňování, ale prostě příroda. Je tady asi 5 samců, ale stejně téměř všechny mláďata patří Ronaldovi, to je tady samec č.1. Slonů v parku bývalo mnohem více, ale kovid zamával s čísly. Spousty slonů  muselo jít pryč a tak dnes už žádné koupání slonů /to je ztrátové/!. Sloni vozí turisty. Část sonů slouží i zdejší armádě.

na sloní farmě – příprava krmení pro slony

Pokračujeme  přes nově vystavěný most přes řeku. Tady je několik zdejších zemědělců, kupujeme med od včel, které sbírají pyl v džungli /asi jo, teda/. Vracíme se na hotel na oběd, pak nás čeká safari.

Safari Chitwan

Auto nás odveze až k vstupní bráně na safari, tady si nás quidové rozděli po 10, stále nás počítají /tak může tě sežrat krokodýl, tygr nebo medvěd, viď?/. Přeplujume řeku v kanoi a usedáme do jeeepu se zkušenými řidiči z parku. Zase nemáme dávat ruce přes okraj auta a naklánět se, nebýt hlučný a nemít na sobě červenou košili.

Safari Chitwan

Nepřipraveni na vedro, vyrážíme. Doporučuji kšiltovku nebo šátek, něco s dlouhým rukávem a hodně vody! Prvních 40 minut se jen smažíme a drkocáme po polňačkách a pak to začne,  nosorožec indický na dohled, pak opice, další nosorožec, tokající pávy na cestě, pak dva medvídci /medvěd pyskatý/. Na jeho jídelníčku dominují asi především termiti.  Roztomilá medvíďata se rozdovádí tak, že nám málem skočí až do auta a to už zakročí náš průvodce. Upozorňuje nás, že tenhle prcek umí být i dost nebezpečný. Další nosorožec, který se pohybuje kousek od auta zničehonic běží přímo proti autu, zabrzdí /naštěstí/, uff. V parku jsme strávili možná více jak 5 hodin a na rozdíl od ostatních toho opravdu hodně viděli, byl to úžasný zážitek a náš quide byl borec!.

Safari Chitwan
Safari Chitwan
Safari Chitwan

Royal Chitwan National

Národní park Čitvan je nejstarší národní park v Nepálu. Pod názvem Royal Chitwan National Park byl založen v roce 1973 a v roce 1984 byl zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO. Rozkládá se na ploše 932 km² a nachází se v subtropických terai na jihu centrální části Nepálu, v okrese Čitvan. V parku je divoká zvěř: 56 druhů savců, mezi něž patří nosorožec jednorohý, královský bengálský tygr, opice rhesus, langur, jelen, leopard, gaur, divočák, divoký pes a divoká kočka; 49 druhů obojživelníků a plazů, mezi něž patří ohrožený gharial dlouhý, krokodýl bahenní a krajta. Ptáci: 525 druhů ptáků, mezi které patří letní stěhovaví ptáci, jako je mucholapka rajská, pitta indická, andulky atd. v létě, zatímco zimní ptáci zahrnují vodní ptactvo, kachny brahmíny, pintaily, husy bělohlavé, kormoráni a stěhovaví ptáci ze Sibiře.

Vegetace: Tropické a subtropické lesy.

Safari Chitwan
Safari Chitwan
Safari Chitwan

Safari a park nabízí: Jungle safari, procházka džunglí, jízda na kánoi, jízda džípem, zážitek z kultury Tharu

Návštěva: říjen-březen (průměrná teplota 25 stupňů Celsia), duben-červen (teplo, až 43 stupňů Celsia), červenec-září (deštivé)

Ředitelství parku: Kasara

Vstupné: Nepálci – 100 NPR za den a vstup, státní příslušníci SAARC – 750 NPR za osobu a den, cizinci – 1 500 NPR za osobu a den

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *