Safari v Chitwanu
U hotelu čeká auto, které nás má dovést k řece. Je brzké ráno, vše se teprve probouzí. Kolem je teď šťavnatá zeleň. Pracovníci parku si dělají ohýnek a my postupujeme pomalu k řece, kde jsou zaparkované lodě. Čekání nám zpestří přicházející sloni. Na bedrech se jim kymácejí japonští turisté. Sloní přebrodí řeku a pak mizí v džungli na safari. Mě by na slona nikdo nedostal, stačila mi projížďka v Thajsku. Ještě teď mě bolí zadek, jen na to pomyslím.
Na kánoi po řece Rapatí
Postupně se s dalšími turisty rozdělujeme na lodě. Na každou se vejde asi 15 lidí včetně lodivoda. Zajímavé úzké kánoe jsou vykotlané z jednoho kmene. Bárka vypadá dost kolíbavě. Postupně každý sundá dřevěnou stoličku, usedne a dá další stoličku před sebe. Pak si sedne další a takhle se to opakuje až je loď plná. Vyrážíme, žádné instrukce nedostáváme, jen nemáme vystrkovat ruce z lodi. Žádné dlouhé přednášky, vesty ani helmy, hurá! Plavba po klidné hladině je zážitkem. Břehy jsou plné ptactva. Na březích a ve vodě se začínají objevovat krokodýli. Už chápu ty ruce! Někteří jsou pěkní mackové. Když jeden žblunkne do vody kousek od lodi, nic příjemnýho. Asi je nažranej, tak je to v pohodě. Tahle asi hodinová plavba je opravdu zážitek!!!
Vystupujeme na břeh a následuje procházka džunglí. Průvodce nám ukazuje schovaná zvířata, stopy tygra, prý tady byl ráno /stopy tygří holky jsou do trojúhelníku, tygří kluk má stopu do tvaru čtverce/. Procházíme lesem, průvodce ukazuje velká termitiště i zajímavé stromy a lijány. Některé liány mají takovou sílu, že zahubí i obrovské stromy. Existuje mnoho chráněných oblastí, jako je národní park Chitwan, kde jsou husté lesy, obrovských sal /Shorea robusta, také známý jako śāl, sakhua nebo shala strom, je druh stromu patřící do rodiny Dipterocarpaceae/stromů.
Sloni
Konečně se dostáváme přes džungli až k chovné stanici slonů. Jsou zde jen matky a slůňata. Je tu zvláštní režim. Kolem 14. hodiny mohou holky svobodně jít ven do lesa. Tady je už čekají sloní kluci, kteří žijí v přírodě, slonice je najdou podle pachu. Takže žádné umělé oplodňování, ale prostě příroda. Je tady asi 5 samců, ale stejně téměř všechny mláďata patří Ronaldovi, to je tady samec č.1. Slonů v parku bývalo mnohem více, ale kovid zamával s čísly. Spousty slonů muselo jít pryč a tak dnes už žádné koupání slonů /to je ztrátové/!. Sloni vozí turisty. Část sonů slouží i zdejší armádě.
Pokračujeme přes nově vystavěný most přes řeku. Tady je několik zdejších zemědělců, kupujeme med od včel, které sbírají pyl v džungli /asi jo, teda/. Vracíme se na hotel na oběd, pak nás čeká safari.
Safari Chitwan
Auto nás odveze až k vstupní bráně na safari, tady si nás quidové rozděli po 10, stále nás počítají /tak může tě sežrat krokodýl, tygr nebo medvěd, viď?/. Přeplujume řeku v kanoi a usedáme do jeeepu se zkušenými řidiči z parku. Zase nemáme dávat ruce přes okraj auta a naklánět se, nebýt hlučný a nemít na sobě červenou košili.
Nepřipraveni na vedro, vyrážíme. Doporučuji kšiltovku nebo šátek, něco s dlouhým rukávem a hodně vody! Prvních 40 minut se jen smažíme a drkocáme po polňačkách a pak to začne, nosorožec indický na dohled, pak opice, další nosorožec, tokající pávy na cestě, pak dva medvídci /medvěd pyskatý/. Na jeho jídelníčku dominují asi především termiti. Roztomilá medvíďata se rozdovádí tak, že nám málem skočí až do auta a to už zakročí náš průvodce. Upozorňuje nás, že tenhle prcek umí být i dost nebezpečný. Další nosorožec, který se pohybuje kousek od auta zničehonic běží přímo proti autu, zabrzdí /naštěstí/, uff. V parku jsme strávili možná více jak 5 hodin a na rozdíl od ostatních toho opravdu hodně viděli, byl to úžasný zážitek a náš quide byl borec!.
Royal Chitwan National
Národní park Čitvan je nejstarší národní park v Nepálu. Pod názvem Royal Chitwan National Park byl založen v roce 1973 a v roce 1984 byl zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO. Rozkládá se na ploše 932 km² a nachází se v subtropických terai na jihu centrální části Nepálu, v okrese Čitvan. V parku je divoká zvěř: 56 druhů savců, mezi něž patří nosorožec jednorohý, královský bengálský tygr, opice rhesus, langur, jelen, leopard, gaur, divočák, divoký pes a divoká kočka; 49 druhů obojživelníků a plazů, mezi něž patří ohrožený gharial dlouhý, krokodýl bahenní a krajta. Ptáci: 525 druhů ptáků, mezi které patří letní stěhovaví ptáci, jako je mucholapka rajská, pitta indická, andulky atd. v létě, zatímco zimní ptáci zahrnují vodní ptactvo, kachny brahmíny, pintaily, husy bělohlavé, kormoráni a stěhovaví ptáci ze Sibiře.
Vegetace: Tropické a subtropické lesy.
Safari a park nabízí: Jungle safari, procházka džunglí, jízda na kánoi, jízda džípem, zážitek z kultury Tharu
Návštěva: říjen-březen (průměrná teplota 25 stupňů Celsia), duben-červen (teplo, až 43 stupňů Celsia), červenec-září (deštivé)
Ředitelství parku: Kasara
Vstupné: Nepálci – 100 NPR za den a vstup, státní příslušníci SAARC – 750 NPR za osobu a den, cizinci – 1 500 NPR za osobu a den
Přidat komentář