• Menu
  • Menu

Vánoce ve Velké Británii

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Vánoce ve Velké Británii

Domy a zahrady jsou jedno velké blikající světlo

Myslíte si, že Vánoce v České republice jsou bláznivé svátky obžerství, alkoholismu, vysedávání před obrazovkou televize, návštěv příbuzných a nakupování nepotřebných dárků, které v rychlosti 24. prosince zabalíte (protože na to dřív nebyl čas) a za pár hodin (minut) s velkou pompou zase rozbalíte? To jste ještě neprožili Vánoce ve Velké Británii.

Na Vánoce, jejichž prastarý význam téměř nikdo nezná, se tady připravuje už od Halloweena (30. 10.). Výlohy se plní levnými čínskými ozdobami, domy a zahrady jsou jedno velké blikající světlo, v obchodech s potravinami se objevují první „vánoční pudinky“ (tradiční vánoční cukroví) a v rádiu začíná odpočítávání zbývajících dní do Vánoc. Jako kdyby se lidí museli pořád na něco těšit. Poměrně podobný stav jako v České republice, nemýlím-li se.

Vánoce jsou tady...
Vánoce jsou tady…

Měsíc do Vánoc

Situace začíná gradovat začátkem prosince. Vánoční koledy hrají absolutně všude! V restauracích na vás kromě blikající výzdoby čeká i speciální nabídka vánočního menu, které vám na stůl připraví servírky oblečené ve vánočních kostýmech. Stejná situace se odehrává i v obchodech s potravinami, oblečením, kosmetikou. Vánoce jsou prostě všude! Posílání vánočních přání a kupování vánočních karet je téměř povinnost! Odbít své příbuzné esemeskou s přáním „Veselých Vánoc“ je něco nemyslitelného.

Týden do Vánoc

Absolutní blázinec nastává týden před Vánocemi, kdy se koná nejvíce vánočních večírků a lidi doslova blázní. V Británii existuje dokonce Den vánočních svetrů, kdy se téměř všichni oblečou do svých svetrů se soby, sněhuláky, nebo aspoň barevně přiblíží vánočním motivům (červeno-zeleno-bílé barvy). Některé svetry jsou tak promyšlené, že v sobě mají i zabudované světelné diody, takže motivy vánočních smrčků dokonce blikají. V těchto svetrech pak vyrazí na vánoční večírky, nebo jen na každo-víkendové opíjení s kamarády.

Současně se na vás z každé strany valí informace, kolikrát se ještě budete muset vyspat, než přijdou Vánoce, jaké nejlepší dárky rozhodně musíte koupit a to nepočítám absolutně šokující dotazy typu: „A ty na Vánoce nebudeš se svou rodinou?!“ na mou odpověď: „Ne nebudu. Vánoce jsme oslavili o dva týdny předem. Navíc stejně nevěřím na křesťanského Boha,“ už nemají co říct. Sami totiž většinou v žádného Boha nevěří, případně nebyli v kostele, co je rok dlouhý.

Nepřijde Vám absurdní, jak jsou všichni zcela posedlí Vánocemi, o kterých ve své podstatě téměř nic netuší? Pokud si myslíte, že vánoční svátky jsou v České republice rok od roku komerčnější, jeďte se podívat do Británie.

a kdybyste nevěděli...
a kdybyste nevěděli…

Vánoce až 25. prosince

Vánoce se v Británii slaví až 25. prosince. Dárky se rozbalují hned z rána a celý den se nese ve sváteční atmosféře. Večer pak nastává nejsvátečnější okamžik celých Vánoce – vánoční večeře, během které se v domě sejdou všichni členové rodiny. Zasedne se k svátečnímu stolu a hoduje se. Podobná situace jako u nás 24. prosince.

Boxing day aneb britská verze „Na Štěpána není pána“

26. prosince se chodí po návštěvách příbuzných, ale hlavně se opravdu hodně popíjí. Tento den se nazývá „Boxing day“. Název údajně pochází ze slova box, které má v překladu dva významy. Box je buď krabice, nebo box (boj v ringu). Boxing day je údajně odvozen od druhého významu, protože se většina Britů v tento den opije, a pak se začne bít.

Ne, dělám si samozřejmě legraci. Název je totiž odvozen od krabice. Konkrétně krabice, která byla připravena 26. 12. v kostele. Právě tento den chodila šlechta na mši, během které vkládala do boxu dárky pro chudé poddané, a tak vznikl název „boxing day“.

© www.justwalkit.cz

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *