• Menu
  • Menu

Burrell collection, Glasgow

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Burrell collection, Glasgow

SIR WILLIAM BURRELL 

Nejen znalci umění mají při návštěvě skotské metropole v hledáčku rozsáhlou Burrellovu sbírku umění. Ani vy, kteří během svého skotského pobytu zavítáte do Glasgow, byste si návštěvu zdejších výstavních sálů neměli nechat ujít. Ať už kvůli zalesněnému Pollok parku, který se nachází přibližně deset kilometrů jihozápadním směrem od centra města, nebo kvůli budově postavené přímo za účelem ukázky místní kolekce 9000(!) uměleckých předmětů. Burrell collection je jednou z největších a nejnavštěvovanějších atrakcí města.

Poslední vůle sira Williama Burrella (1861-1958), který většinu uměleckých děl během svého života nakoupil na základě svého vlastního vkusu, zněla asi takto: „Odkazuji svou uměleckou sbírku široké veřejnosti. Obrazy, sochy a starožitnosti musí být ovšem umístěny v klidném prostředí daleko od špíny a ruchu města, alespoň 24 km od Royal Exchange.“ Všudypřítomný smog industriálního přístavního města a nedostatek volných stavebních míst, asi tak vypadal obraz Glasgow v 50. letech minulého století. Vhodné místo k umístění uměleckých děl se hledalo dlouho. Problém byl vyřešen až v 60. letech minulého století, kdy se konečně zlepšilo ovzduší měst a k tomu se našla i vhodná parcela v novém městském parku Pollok. I přesto byla výstava zpřístupněna veřejnosti až v roce 1983.

Rodinovy bronzové sochy
Rodinovy bronzové sochy

Jednoduché, čisté tvary budovy a obrovská skleněná okna, která vizuálně propojují galerii s okolním parkem, jsou jen doplněním skvostných děl, která se ukrývají v přízemí a mezipatře. Atmosféru celého prostoru dokreslují i pískovcové gotické portály mezi jednotlivými sály, nebo dřevěné stropy, které sem byly dovezeny z různých Burrellových nemovitostí.

To, že sir William Burrell měl výborný vkus, pochopíte hned na nádvoří za informacemi a obchodem se suvenýry, kde se nachází překrásné Rodinovy bronzové sochy. Myslitel, Volání do zbraně nebo jeho Bronzový věk doplňují dominantu celého prostoru, obrovskou Warwick Vase – vázu, která se našla ve vile římského císaře Hadriána v Tivoli.

Za překrásným pískovcovým portálem a dveřmi, které sem byly dovezeny z Burrelova sídla – Hornby Castle se nachází první část výstavy nazvaná Ancient Civilizations (Starověké civilizace). Ve skleněných vitrínách a na podstavcích jsou ve vzdušném prostoru zdejších sálů umístěny umělecké artefakty Starověkého Řecka a Říma, Mezopotámie, Egypta a dalších dávných civilizací.

Burrell Collection
Burrell Collection

Další ucelenou částí je sbírka orientálního umění, která tvoří přibližně čtvrtinu vystavených objektů. Umění mladší doby kamenné, bronzové nádoby, pálenou keramiku z období dynastie Tang a dynastie Han střídá v dalších sálech dle Burrella nejcennější část sbírky- Středověké a novověké evropské umění. Jedná se v prvé řadě o sbírku užitého umění- skleněné vázy, stříbrné příbory, keramiku a porcelán.

Ještě nedávno bylo pro veřejnost otevřeno i tmavé a přeplněné mezipatro s malbami. Pissarra, Maneta, Boudina, Degase nebo třeba Gericaulta a mnoho dalších můžete nyní obdivovat v přízemí, kam byly některé obrazy přesunuty.

Slavnou celoživotní sbírku můžete navštívit celoročně od 10:00 do 17:00 na adrese: Pollok park, 2060 Pollokshaws Rd., Glasgow G43 1AT. Vystavené exponáty jsou veřejnosti zpřístupněny zdarma.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *