• Menu
  • Menu

The Camasunary bothy, Isle of Skye

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » The Camasunary bothy, Isle of Skye

Co jsou BOTHY ?

Skotsko je zemí zaslíbenou outdoorovým turistům. Těžko říct, zda nejoblíbenějším sportem bude běh, cyklistika, chůze po horách, kajak nebo lezení ve skalách. Ať už ale budete provozovat jakýkoli z outdoorových sportů, dřív nebo později si nejspíš všimnete jedné zajímavosti- turistických opuštěných chat, tzv. BOTHY.

Bothy jsou větší či menší chaty, které fungují jako přístřešek pro návštěvníky skotské přírody. Jsou vždy otevřené! Velmi často mají místo pro ohniště a jednoduché postele. Nepočítejte s žádným velkým luxusem. Elektřinu, wifi, nebo centrální topení zde nehledejte. Jedná se spíše o bivaky. Přesto jsou chaty nejčastěji situované na úžasných místech s překrásnými a nezapomenutelnými výhledy.

Ubytování funguje na principu: „Kdo dřív přijde, ten dřív mele.“ Nejde si tedy místo v chatě dopředu zamluvit. V krizových situacích se ale nějaké to místo vždycky najde.

Výhled okolo Camasunary bothy
Výhled okolo Camasunary bothy

Jak vlastně vznikl systém bothy, který v dnešní době čítá více než 50 různých chat? V roce 1965 byla založena organizace „Mountain Bothies Assiciation“, která se začala starat o jednu ze soukromých chat – Phawhope bothy. Její majitel se jako první rozhodl přenechat svou nepříliš navštěvovanou chatu k užívání horolezcům, lezcům a turistům. Po něm následovali další a další soukromí vlastníci, kteří své majetky dávali v užívání organizaci, která se postupně rok od roku rozšiřovala. V českém prostředí, kde si většina vlastníků staví okolo svých obydlí vysoké ploty, absolutně nemyslitelná záležitost.

Organizace spravující bothy

 I nyní, po 50ti letech, se organizace spravující tyto chaty rozrůstá a nadále funguje na výbornou. Dobrovolníci se starají o správný chod a údržbu chat, stejně tak jako o šíření informací pomocí letáků a internetových stránek. (http://www.mountainbothies.org.uk/)

Výhled okolo Camasunary bothy
Výhled okolo Camasunary bothy

Camasunary bothy

I přesto, že se majitelé bothy rozhodli, že svůj majetek přenechají k užívání veřejnosti, svá vlastnická práva od objektů nikdy neztratili. Jedním z příkladů může být Camasunary bothy, která se nachází na Isle of Skye pod pohořím Black Cullin. Chata, která je umístěna v úžasném místě u řeky na bílé pláži obklopena ze tří stran horami, sloužila veřejnosti déle než tři dekády. Jenže pak se majitel rozhodl, že chce objekt navrátit k soukromému užívání.

Co by udělal Čech? Jednoduše by řekl, že chce majetek vrátit a konec. Jenže zdejší majitel se rozhodl jinak. Na svém pozemku (celá zdejší několikakilometrová zátoka) nechal zbudovat zcela novou bothy, která se otevře začátkem roku 2016. Jednoduchá chata o dvou místnostech je vybavena daleko lepším těsněním než o kilometr dál stojící původní budova, bohužel se ale při stavbě nemyslelo na krb. Výhled je i nadále unikátní, možná ještě lepší než z původní chaty. Za dobrého počasí můžete vidět ostré vrcholky pohoří Black Cullin a vodu doberete ze zdejšího potoku.

Do bothy se dostanete od parkoviště u vesničky Kirkibost na silnici č. A881, která končí ve vesničce Elgol. Přibližně 2,4 mílí (cca 4 km) dlouhá cesta k bothy vede po nezpevněné široké pěšině. Jediným značením je jednoduchý ukazatel u parkoviště oznamující směr na Camasunary bothy – typicky skotské.

© www.justwalkit.cz

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *