• Menu
  • Menu
naše skupina před hlavní krávou :)

Ventspils – „město květin“

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Lotyšsko » Ventspils – „město květin“

Ventspils leží v regionu Kurzeme, severozápadně, přibližně 200 km od hlavního města, Rigy. Ve městě se nachází důležitý přístav, přes který se přepravuje ropa a jiné suroviny dále na západ a do severských zemí.

Město je otevřené jak cyklistům, tak i pěším turistům. Program je zde nastaven pro návštěvníky všech věkových kategorií a zálib. Jeho návštěva vám nebude trvat déle než pár hodin.

přístav- stará část
přístav- stará část

 

Kromě opravdu skvělého starého přístavu, jak já s oblibou říkám: „chrámu 20. století,“ město překypuje turistickými atrakcemi a opravdu se snaží zaujmout a nabídnout celoroční program, ve kterém nechybí různé festivaly, párty, ohňostroje. V informačním centru vám rádi poradí, kam se vydat a co vidět na jednotlivých místech. Ventspils je pro turisty opravdu lákavým městem- je to první místo při pobřeží Baltského moře, kde konečně vidíme větší počet turistů. Bohužel i v tomto městě na vás dýchne onen černý mrak historie – prázdné polorozpadlé domy a továrny. Černá vzpomínka na ruskou okupaci se nevyhnula ani tomuto městu.

My jsme měli to štěstí, že jsme místo navštívili v době Městského festivalu, který se koná každý rok vždy začátkem srpna. V rámci této akce zde probíhala výstava Cow Parade Ventspils 2012 – výstava různě pomalovaných soch krav, která se koná každý rok v jiném městě. V ulicích tak můžete potkat více než dvě desítky krav, které ztvárnili umělci z celého světa. V roce 2004 se tato výstava konala i v Praze.

jedna z místních barevných krav
jedna z místních barevných krav

Další atrakcí byla krátkodobá instalace výstavy International Baltic Flower Carpet Festival – (Mezinárodní baltický festival květinových koberců). Na ploše cca 2 x 2 m zde umělci tvořily květinové ornamenty na téma „ptáci“. Některá dílka byla opravdu vydařená, některá připomínala spíše laciné načinčané kýče. Na každý pád květinové čtverce zaujaly stovky návštěvníků, kteří se kolem nich na promenádě tísnili.

Pokud Vás zajímá spíše historie, doporučuji navštívit místní ventspilský hradnebo historické centrum s příjemnými většinou jednoposchoďovými dřevěnými domy. Zaujmou vás zde i pravoslavné zlatě zdobené kostely nebo místní trh s roztomilou zvonkohrou.

místní typická zástavba
místní typická zástavba

Město má svého hlavního zahradníka, a jeho práce je zde vidět téměř na každém kroku. Během letních slunečných dní se můžete zchladit v místním akvaparku, nebo se projít po parku Jurmala, který je sám o sobě velkou atrakcí města. Můžete si zde zacvičit ve venkovním fitness, projet se po železnici, přeručkovat z jednoho břehu jezírka na druhý nebo obdivovat obrovské kotvy z dávno zapomenutých lodí.

Další skvělou atrakcí je místní rozlehlá písková pláž, na které si můžete zahrát volejbal, vyblbnout se na všech možných prolézačkách nebo jen pak poležet po těžkém dni v práci. Její výhodou jsou okolní písečné duny, ve kterých máte i přes spoustu místních návštěvníků pocit soukromí. Pokud dojdete až k přístavu, doporučuji vyjít na modrou vyhlídkovou věž, ze které si uděláte zase jiný obrázek o městě.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *