• Menu
  • Menu

Vnější Hebridy v květnu 2 – ostrov Lewis

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Vnější Hebridy v květnu 2 – ostrov Lewis

Krásy ostrova Lewis

Ráno nás opět vítá deštěm. Venku fučí a je nevlídno. Vyrážíme na sever ostrova Lewis. Naše první zastávka je Bosta Beach na Great Bernera.

Bosta Iron Age House – dům z doby železné

Bosta Beach

Pláž  se nachází na severu Great Bernera, ostrova spojeného s Isle of Lewis mostem ve Vnějších Hebridách. Bílá pláž plná mušlí, která má spojení s dobou železnou, Vikingy a Highland Clearances. Více o ostrově Great Bernera se můžete dozvědět v  domě Bosta Iron Age House /dům z doby železné/. V roce 2010 byla Bosta Beach vybrána k účasti na unikátním projektu Marcus Vergette pro záznam dat. The Time and Tide Bell je stálá instalace 12 zvonů po celém Spojeném království, které zvoní, když je na moři příliv.

zvon, který zvoní při přílivu

Počasí je stále divoké, přesouváme se na písečné pláže okolo Uig. Odliv je obrovský a procházka po nekonečné pláži je větrná a deštivá.

pláže okolo Uig

Carloway Broch

Další krátká zastávka je Carloway Broch. 10 kilometrů severně od Calanais se nachází další pozůstatek doby dávno minulé – Dun Chárlabhaigh, takzvaný Carloway Broch. Zvláštní kamenná dvouplášťová konstrukce byla postavena během posledního století před Kristem. Nyní, po více než dva tisíce letech, je těžké uvěřit, že tato několikapatrová budova kdysi sloužila jako obydlí pro větší rodinu a jejich dobytek. I během středověku byla stavba využívána. Tentokrát ovšem jen jako funkční úkryt. Dle dochovaných zpráv ji využil klan Morrisonů, který se zde úspěšně skrýval před znepřáteleným klanem MacAulay.

Carloway Broch

Budov v kategorii „Broch“ je na skotském území postaveno na tisíce. Carloway Broch je ovšem jednou z nejlépe dochovaných staveb.

Carloway Broch

Prehistorické vztyčené kameny Calanais

Další zastávkou, z hlediska archeologie nejzajímavější místo ostrova, jsou Prehistorické vztyčené kameny Calanais. Je příjemné procházet a dotýkat se  kamenných velikánů, energie, která z nich sálá, je tajemná a povzbuzující.

Prehistorické vztyčené kameny Calanais

Calanais se skládá minimálně ze dvou desítek samostatně vystavěných kamenných kruhů, které jsou rozesety na ploše několika kilometrů čtverečních.

Prehistorické vztyčené kameny Calanais

Proč si vůbec někdo dával tu práci a kameny na ostrově vztyčil? Jaký smysl mělo seskupení a proč hned několik kruhů? Otázky, na které i přes všechny současné vědomosti nemáme jasnou odpověď. Dle vědců se může jednat o prehistorické hodiny, konstruované dle postavení hvězd, případně pohřebiště nebo místo prehistorického sněmu. Mnoho lidí se domnívá, že kameny měly i nějaký mystický smysl, který je současné populaci skryt. Ať tak či tak, procházku okolo třech hlavních kruhů by si neměl nechat ujít žádný návštěvník.

Prehistorické vztyčené kameny Calanais

Vesnice Gearranan Blackhouse

Blackhouse Village of Gearrannan, skupina malých kamenných domků,  leží na odkrytém atlantickém pobřeží ostrova Lewis. V jedné z nejlépe zrekonstruovaných vesnic tohoto typu se dozvíte, jak lidé žili v minulosti.. Po staletí žili v těchto jednopokojových příbytcích Highlanders (lidé z Vysočiny) a jejich dobytek. Vesnička jménem Gearrannan Blackhouse Village byla postavena koncem 19. století.

Gearranan village

Mill of the Blacksmiths

V návštěvnickém centru si dáváme kávu a dobrou zeleninovou polévku. Venku se vyčasuje a my pokračujeme dále po A 858 až k malému norskému mlýnu. Vydáváme se z malého parkoviště k dvěma tradičně postaveným doškovým kamenným budovám, zasazených do údolí malé říčky. To, co je různě známé jako Shawbost Mill nebo Mill of the Blacksmiths, zůstalo aktivní až do 30. let 20. století, i když poslední stále funkční v Lewis se přestal otáčet až v roce 1945. Lewis byl kdysi domovem až 200 malých horizontálních kolových mlýnů.

Mill of the Blacksmiths

Žebro z velryby

Malou zastávku pod obřím žebrem velryby zpestřujeme zastávkou v malém antik domku „vetešnictví“ opodál.

žebro z velryby

Jú, to by se nakupovalo, ale majitelé zrovna nejsou přítomni.

Antik obchod

Počasí ukazuje svoji přívětivější tvář a my se posouváme na Butt of Lewis.

Butt of Lewis

Nejsevernější bod ostrova s tradičním majákem od Roberta Louise Stevensona, vede hlavní ostrovní cesta okolo dalších prehistorických staveb, mezi kterými nechybí ani nejvyšší samostatně stojící kámen ostrova. Jeho účel je tak jako význam ostatních prehistorických staveb sérií domněnek vědců. Pohřební místo? Navigační bod? Maják? Pravdu se asi nikdy nedozvíme.

Butt of Lewis

Také Butt of Lewis má své nej. Dle Guinnessovy Knihy rekordů se jedná o největrnější místo ve Velké Británii. A tady má kniha pravdu, fučí jako blázen, ale jinak je krásně. Přírodní skalnaté pobřeží přitahuje tisíce mořských ptáků, stejně jako nespočet turistů.

Butt of Lewis

Pokud budete mít štěstí, můžete u jeho břehů kromě terejů, racků a jiných mořských ptáků pozorovat i lachtany, delfíny a možná i velryby. Pobřeží dnes bylo skromnější a tak jsme viděli alespoň lachtany, i turistů bylo velmi málo a tak výlet po skalnatém pobřeží s úžasnými výhledy,  protkanými zářivými barvami jarních bylin, dokreslené panoramatickými výhledy na útesy a nekonečný oceán, byly přenádherné.

Butt of Lewis

Čas pokročil, ještě nakoupit v hebridském „ostrovním velkoměstě“ – Stornoway. Pak už se vracíme do našeho krásného ubytování. Hladoví, ale šťastní, rychle něco ukuchtit a pak asi na kutě. Já mám dnes k večeři Svatomartinskou husu s knedlíkem a se zelím. Díky holkám z North Shopu a  jejich nabídce Adventure menu, mně příprava chutného  jídla trvá několik minut.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *