Na pláži Luskentyre
Poprvé je z našeho okna přenádherný výhled, je 7.30 stojíme u auta a zíráme na tu krásu. Tohle bydlení bylo opravdu parádní. Trochu se někteří ošíváme, au.. au, nebzučí to, ale kouše. Co to k sakru je? No, konečně! Obávané midges jsou tu! Všechny repelenty máme sbalené a tak seznámení s pakomárcem skotským je hodně osobní. Rychle do auta, i sem ty potvory nalezly.
Popojedeme jen pár kilometrů. Parkujeme ne konci silnice a scházíme k pláži Luskentrye. Včerejší rychlou deštivou zastávku na Luskentyre dnes zopakujeme a uděláme si pěkný krátký výlet po pláži a na kopec, odkud je úžasný výhled na moře lemované oblohou s mráčky a severní pohoří Harris. Na severní straně zálivu se pak nachází plocha písečných dun. Pozdní jaro ukazuje nádherné světlo i teď při přílivu přes záliv směrem na Seilebost. Odliv /který jsme viděli včera večer/byl taky úžasný a ty barvy před deštěm, oooh!
Luskentyre je jednou z největších a nejpozoruhodnějších pláží na jihu Harrisu. Písečná pláž Luskentyre byla označena jako jedna z nejlepších britských pláží v soutěži TripAdvisor Travellers’ Choice Awards. Kilometry bílého písku s úžasnou zelenomodrou vodou. Krajina zahrnuje nádherné písečné duny a ostrov Taransay, známý tím, že je dějištěm trosečníka BBC. Mezi aktivity v okolí patří pěší turistika, cyklistika a mnoho dalšího.
Luskentyre je také malá osada na západním pobřeží Harris, nachází se ve farnosti Harris. Jméno Luskentyre pochází z Lios-cinn-tir, což znamená „pevnost na ostrohu“, ačkoli neexistuje žádná stopa ani místní znalost o pevnosti na ostrohu.
McLeods stone
Pláž Traigh lar a McLeods stone se nacházejí v přímém výhledu na tyrkysové vody a jemné písky hebridských pláží. Kámen je nejblíže k pláži Traigh Iar, přičemž Traigh Nisabost není daleko.
Zatímco skutečný klan MacLeodů odvozuje svůj původ od legendárního předka ze 13. století známého jako Leod, samotný kámen předchází jeho existenci. Byl datován do prehistorického období neolitu a má se za to, že byl součástí rituálů, včetně pohřebních rituálů. Předpokládá se, že prstenec z přízemních kamenů kolem hlavního kamene ukazuje zbytky mohyly.
Příjemný ranní výlet končí, je nutné se rychle přemístit do přístavu, odkud se trajektem přeplavíme na Berneray.
Midges
Pakomárec skotský (latinsky Culicoides impunctatus, anglicky Highland Midge) je druh malého krevsajícíhi létajícího hmyzu z čeledi pakomárcovití (Ceratopogonidae).
Pakomárec žije převážně v močálech a mokřinách severozápadního Skotska. Nejčastěji se s ním lze setkat od pozdního jara do pozdního léta, kromě Skotska žije též na vhodných lokalitách i v jiných částech Británie, ale například i ve Skandinávii nebo v Rusku. Nejedná se o bodavý, ale o žravý hmyz. Samičky jsou známé tím, že se pohybují v mračnech a napadají lidské hostitele, i když častějším zdrojem krve bývá spíše dobytek, ovce a divoká zvěř. Možnost jejich včasné identifikace je snížena díky jejich velikosti (do 2 mm) a také díky skutečnosti, že v letu nevydávají žádný lidskému uchu slyšitelný zvuk. Jsou žravé a výsledek je bolestivý.
Pohybují se v blízkosti míst, kde se rozmnožují, ale jejich akční radius může být v okruhu do jednoho kilometru. Nejaktivnější jsou kolem západu slunce, po západu slunce jejich činnost polevuje. Pohybují se převážně při zemi. Jejich aktivita se též snižuje ve větru při rychlostech nad tři metry za sekundu a při vlhkosti vzduchu pod 60–75 %.
Panuje přesvědčení, že mrazivé zimy stavy pakomárců redukují. Ale po nebývale studené zimě roku 2010 bylo zjištěno, že mráz ve Skotsku snížil počty predátorů jako jsou ptáci a netopýři, takže výskyt pakomárců se během následujícího léta naopak zvýšil. zdroj
Přidat komentář