• Menu
  • Menu

Vodní nádrž Šance

Vodní nádrž Šance

Po stopách minulosti  v nejkrásnějším údolí Beskyd. Nevěřím svým očím, ale opravdu pomník Maryčky Magdonové  ve Starých Hamrech je před námi. Vím , o čem mluvím.  Povinné básně Petra Bezruče, za mých školních let, byly spjaté s  tímto jménem a já netušila , že se s ní ještě někdy setkám.Věnovala jsme jí letmý pohled a trošku mi zatrnulo, ale uběhlo tolik let a ….

Vodní dílo Šance

…je krásné podzimní počasí  a tak nakonec  s jejím tichým svolením vstupujeme do zvláštního místa , nyní částečně vyschlé, vodní nádrže Šance. Mlžný opar nad přehradou dává místu až hororový nádech. Jdeme po vyšlapané cestičce a nic nenasvědčuje tomu, že je zde  v jiných letech  voda. Několik lidí z blízkého okolí nám dalo tip na tento nevšední  /zakázaný/ výlet.

Přes kapičky rosy na bujících travinách i naplavených torzech dřev  pozoruji rozlehlé , kdysi prý nejkrásnější údolí Beskyd. S malým mrazením, přešlapuji na  rozbitých , ale stále viditelných základech  domů  z minulosti , je vidět odkrytý můstek , kde i dnes pod ním bublá malá říčka, dále pak násep s rezavými stíny kolejí . Celé místo, ač potemnělé,  rozpaluje myšlenky a dává tušit, že duch zde žijících lidí, kteří zde kdysi dávno ,  zapustili  své kořeny, možná se smutkem  a pokorou hledí do nejisté budoucnosti.

Naše procházka raději končí. Neviřme vzpomínky a nešťouchejme do minulosti , nám není dáno soudit. My jsme, ale krajinu nestvořili a tak možná nemáme právo ani ji přetvářet.

Přehradnáí nádrž – Šance

Vodní nádrž Šance – údolní přehradní nádrž vybudovaná v letech 1964 -1969 na horním toku řeky Ostravice. Jméno Šance je spojeno od vrchu Šance (576m), který se nachází na levém břehu blízko hráze. Při realizaci stavby byly zatopeny: centrální část obce Staré Hamry zároveň byla zrušena trať v úseku Ostravice – Bílá.

Koupání i rekreační aktivity jsou okolo nádrže zakázané, hlavním účelem nádrže je shromažďování  vody pro výrobu pitné vody pro obyvatelstvo. Dalším využitím je regulace průtoku ochrana před povodněmi. Sypaná kamenitá hráz (ve své době nejvyšší v republice) se šikmým těsnícím jílovitým jádrem má celkový objem 1 340 000m3. Podloží hráze je utěsněno injekční donou dio hloubky až 70m.

Povodí nádrže 146,4 km2, délka hráze v koruně je 342 m, max. výška hráze je 65 m, celkový objem nádrže 61,8 mil. m3, délka záplavyy ,6 km, šířka záplavy 0,6 km, zatopená plochy 337  ha.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *