• Menu
  • Menu

Vrch Boreč – dýmající kopec

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Ústecký kraj » Vrch Boreč – dýmající kopec

Kopec se chová jako obří akumulátor tepelné energie, případně jako velké přírodní tepelné čerpadlo. Podobný přírodní jev lze v menším měřítku pozorovat i na sousedním Sutomském vrchu.

Kouřící hora v Českém středohoří

 Slunečná, i když chladnější lednová neděle, by  se  nejlépe hodila pro  výlet do některých českých hor. České středohoří je z Prahy dobře dostupné. Vybaveni termoskou s horkým čajem /někdo se svařáčkem/, svačinkou i teplým oblečením,  vyrážíme. Poslední dobou je trochu smutné /tedy pro nás/, že dobrý nápad není jen naším nápadem a tak obec Režný Újezd, který je výchozím bodem na Borečský vrch, praská ve švech. Silnice je ve velké části pokryta ledem a tak není jednoduché se někam nacpat.

Režný Újezd, v pozadí Sutom

Konečně se podařilo i zaparkovat. Hned na začátku, na kopci pocukrovaným sněhem, se nemůžeme nabažit slunečních paprsků. Je opravdu nádherně, vstupujeme do lesa a nemůžeme se dočkat, až dorazíme na „kouřící“ horu.

ledová cesta na vrchol Boreč

Ledová hora Boreč

Nahoru to není daleko, asi 1, 5 km. Problém nejsou ani  docela velké skupiny návštěvníků, ale čím více ledová cesta. A to ještě nevíme, co nás čeká dále! Někteří jdou po hlavní /a to někdy doslova po hlavě/ po ledové cestě i schodech. Jiní, tak jako i my,  se snaží postupovat trochu hlubším sněhem vedle cesty. Celkem se daří, vlastně je skvělé, že předvídavost dát si do batohu nesmeky /nesmeky NORDIC GRIP – WALKING/ nám hodně ulehčily velkou část ledové cesty. Možná dobře, že nám pár lidí, kteří se vraceli z vrcholu řeklo, že to nejhorší /led/ teprve přijde. A měli pravdu. Poslední 200 metrové stoupání po schodech byl opravdu adrenali

ledová cesta na vrchol Boreč

nem  pro jinak asi banální výstup na 449 metrů vysokou, znělcovou kupu – Borečský vrch!

Pod vrcholem je vyhlídka s krásným panoramatem Českého středohoří. Nahoře jsou 3 místa, kde jde opravdu z hlubin bílá pára. Pokud se na výlet sem chystáte v zimě, nepodceňujte výbavu! Viděli jsme po cestě dost pádů /i těch našich/, které vždy nemusí dopadnou tak dobře. Tatínek, který nějakým záhadným způsobem vytlačil až na vrchol kočárek s malým dítětem, mi zase jako takový hrdina nepřipadl. Cesta dolů byla v tom nejhorším zledovatělém stoupání také výživná!

vyhlídka z vrcholu Boreč

Borečský vrch

Vrch přezdívaný též jako kouřící hora, chráněná již od roku 1951, v současnosti národní přírodní památka má rozlohu 18,66 ha. Svahy jsou místy pokryty suťovými políčky a balvanovými proudy. Od ostatních vrchů Českého středohoří se výrazně liší v zimním období, v mrazivých a slunných dnech, kdy z vrchu vystupuje bílý sloup páry.

kouřová hora Boreč

Pára není projevem sopečné činnosti, jak si lidé tento jev minulosti vysvětlovali. Odborníci, kteří Borečský vrch prozkoumali (prvně již v roce 1881 pražský univerzitní profesor Jan Krejčí se synkem Prokopem(, však došli k názoru, že jde o výrony teplého vzduchu, vystupujícího složitým labyrintem puklin ve skále z nitra kopce, o projev tzv. mikroexhalace a ventaroly. Znělcový masiv je hluboko do nitra protkám puklinami, které vystupují na povrch úpatí na vrcholu kopce. Uvnitř se udržuje vlhký vzduch se stálou teplotou, která nikdy neklesá pod9-10 stupňů. V zimě dochází k zajímavému jevu: do puklin ústících v dolní části kopce je nasáván studený venkovní vzduch, v nitru masivu se ohřívá a pak na vrcholu vyvěrá znovu znovu na povrch v podobě teplých výronů, a to v podobě, která se u nás nikde jinde tak nápadným způsobem neprojevuje.

kouřová hora Boreč

Akumulátor tepla

Kopec se chová jako obří akumulátor tepelné energie, případně jako velké přírodní tepelné čerpadlo. Podobný přírodní jev lze v menším měřítku pozorovat i na sousedním Sutomském vrchu. Svahy Borče porůstá teplomilnou vegetací, jako je růže galská, kosatec bezlistý, koniklec otevřený, lilie zlatohlavá, na sutích rostou také lomikámen klamný a řeřišník srsnatý. V mechu ve skalní štěrbině na temeni kopce, z níž stoupal teplý vzduch, objevil v roce 1928 velemínský učitel a nadšený botanik J. Šimr rostlinu borečku vzácnou – druh játrovky, který se jinak vyskytuje jen v Iráku a na Madagaskaru.

kouřová hora Boreč

Natura 2000

Masiv Boreč byl zařazen do evropské soustavy chráněných území Natura 2000. Nejzajímavějšími místy prochází 2,5 km dlouhá naučná stezka, která začíná a končí v osadě Režný Újezd. Na vrch se dá dobře dostat i z vesničky Boreč.

Text: Velká turistická encyklopedie, Ústecký kraj, Petr David /Vladimír Soukup

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *