• Menu
  • Menu

Výlet na Šumavu 2 – Modrava

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Plzeňský kraj » Výlet na Šumavu 2 – Modrava

Ze Srní na Modravu

Ráno začínáme sportovně v Srní,  plaváním v bazénu, teď informace, která se ani do povídání nehodí. Ale už po půlnoci bude všechno jinak, ach jo!  Venku kupodivu svítí sluníčko. Srní /německy Rehberg/ je rázovitá šumavská obec nad kaňonem Vydry na okraji Šumavských plání.

Kostel  Nejsv. Trojice v Srní

Jdeme kolem krásného kostela v Srní a pak pokračujeme na Modravu. Kostel byl postaven v letech 1804-05 na místě staršího dřevěného kostelíka z r. 1788. Je to jednolodní slohově nevýrazná stavba s originální věží ve tvaru kupole.

Kostel Nejsv. Trojice

Modrava

Modrava /dříve Mádr-Mader/ leží v nadmořské výšce 985 metrů na soutoku potoků Modravského, Roklanského a Filipohuťovského.  Noční déšť byl dost silný, je to vidět všude kolem. Příjemné je, že turistů je zde pomálu a tak začínáme na malé vyhlídce, na dřevěném molu nad řekou Vydrou.

Vydra Modrava

Peřeje zbarvené do hněda se krásně hodí k zlatým a červeným barvám podzimu. Je poměrně chladno, ale tady na Šumavě asi nic neobvyklého. Kolem haldy dřeva pokračujeme k pivovaru Lyer  a Roklanskému potoku. cestou nahlédneme i do obchodu s dřevěnými hračkami.

Vydra Modrava

Nejstarší zmínky o Modravě pocházejí z let 1614 a 1617, kdy tu existovala samota uprostřed divokých neprostupných lesů s pastvinami pro soumary, putujícími tudy po jedné z větví  Zlaté stezky z Bavorska do Kašperských hor, občas navštěvovanými rybáři. Až vybudování  Vchynicko-tetovského kanálu v letech 1799-1800, který umožnil dopravu kvalitního dřeva ze zdejších rozsáhlých revírů, podnítilo vznik dřevařské osady. Roku 1837 přestavěl podnikatel František Bienert bývalou schwarzenberskou pilu na továrnu, zaměřenou na výrobu ozvučeného (rezonančního) dřeva, užívaného pro zhotovení hudebních nástrojů.

Modrava

Dnes hlavní objekt , původně sloužící pro sušení a ukládání dřeva , je chráněnou památkou a slouží jako penzion.

Klostermannova bouda

Procházka končí  na druhé straně na svahu  u Klostermannovy boudy, která je dominantou obce. Dřevěnou chalupu vybudoval r. 1924 Klub českých turistů podle projektu arch. Bohuslava Fuchse. Po 2. svět. válce sloužila jako rekreační středisko Škody Plzeň. Chata, která postupně chátrala, musela být v roce 1996 uzavřena. V letech 2002-2004 byla tato kulturní památka zrekonstruována a dnes slouží původnímu účelu.

Klostermannova chata Modrava

Z Modravy pak dále pokračujeme na Filipovu huť.

Klostermannova chata Modrava

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *