• Menu
  • Menu

Výlet na Ukrajinu 10 – Jezero Siněvir

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Ukrajina » Výlet na Ukrajinu 10 – Jezero Siněvir

Perla Karpat v NP Siněvir

V „naší“ kolibě už je živo. Holky se dnes oblékly do krásných krojů. Dáváme si luxusní palačinku s borůvkami a bylinkový čaj. Obloha už nevypadá tak děsivě a tak vyrážíme na jezero Siněvir.

Jezero Siněvir

Jezero Siněvir 

Potřebujeme vyměnit peníze a tak se rozhlédneme po parkovišti. Není těžké poznat „veksláka“. Rychle měníme peníze a vydáváme se autem k jezeru. Za vjezd platíme 125 hřiven. K jezeru se dá jít samozřejmě i pěšky, cesta je necelý 1 km po asfaltové silnici.

Máme štěstí, že ještě nedorazily autobusy a stovky návštěvníků, kteří sem míří. Parkujeme na parkovišti kousek od jezera /je zde i wc- placené/.

Jezero Siněvir

Ještě před vchodem k jezeru prodávají děti, ženy i muži horské bylinky a lektvary z bylin, houby, marmelády, masti a  med. Zaujme mě hlavně jedna bylina a to ARNIKA! Lék a všelék mé babičky a dědečka z Krkonoš! Můj dědeček ji sbíral v Krkonoších, ale to už dávno není pravda…Voní a já skupuji všechny balíčky, pro nás, pro sestry…miluju arniku!

Jezero Siněvir

Kolem jezera je hodně prodejců, s kterými si i povídáme. A my opravdu nakupujeme kvantu voňavých balíčků i masti. Na dárky i na bolest.

Obejdeme krásné jezero, smutné, že se tady nesmí koupat, když už i to sluníčko vykouklo. Můžete si také zapůjčit vor a plout po jezeře  až k malému ostrůvku, který na jezeře je. Okolo jezera vede naučná stezka. Nad jezerem usedneme na jedné z dřevěných lavic a stolků a dáme si dobrou sváču z našich zásob. Odcházíme právě včas, parkoviště i jezero začíná být naplněné k prasknutí. Pak už pokračujeme dále k vesnici Svoboda.

Jezero Siněvir

Jezero Siněvir

Jezero leží v přírodním Národním parku Siněvir v pohoří Gorgany, v hlubokém lesnatém údolí pod horou Ozirňa,  v nadmořské výšce  989 m. Siněvirské jezero (ukr. Синевирське озеро) nebo také  Mořské oko (Морське Око)  je největším jezerem ukrajinských Karpat.  Jezero vzniklo zemním sesuvem, který vytvořil přírodní hráz na přítoku řeky Terebly. Jezero je ledovcového původu a napájí ho tři horské potok. Maximální hloubka jezera dosahuje asi 20 m a je dlouhé cca 500 metrů. Legenda říká, že jezero vyplakala krásná dívka Siň.  Rodiče nechali zabít jejího milého, chudého horala Vira. Nešťastnou dvojici připomíná dřevořezba na břehu jezera..

Jezero Siněvir – Siňa a Vir

Od jezera vede cesta i na horu horu Ozirňa (1 495 m).

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *