• Menu
  • Menu

Výlet na Ukrajinu 15 – Jezero Geča, Slovensko

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Slovensko » Výlet na Ukrajinu 15 – Jezero Geča, Slovensko

Čanianská jezera

Zdržení na ukrajinsko – slovenské hranici nám nedovolilo včas vymyslet nějaké rozumné spaní. Na košické pumpě nám poradil obsluhující, že nedaleko jsou Čanianská jezera a že si myslí, že u jednoho z jezer je parkoviště, kde se dá přespat. Snažily jsme se dostat k jezeru zvané „Tajvan“ , dost jsme bloudily, ale nakonec se do rekreační oblasti dostaly. Těšily jsme se, že si dáme v nějaké hospůdce něco dobrého na zub. Jediná hospoda, kde trochu blikalo světlo, už byla ale zavřená, místní štamgasti seděli před restaurací a chystali se domů. Měly jsme v zásobě trochu Děčínského zámeckého likéru, daly si malou štamprličku  a dozvěděly se, kam se máme ráno jet vykoupat..

na košické pumpě

Pak už jsme zalehly, místo na spaní u jezera bylo pěkné, ale jen do chvíle, kdy se sem  přivalila omladina a hlavně velký černý pes. Tak jsme nastartovaly a chtěly se posunout někam dále, ale tak jednoduché to nebylo.

Jezero domácími lidmi zvané „Tajvan“, má jako jediné ze všech okolních jezer vybudovánu infrastrukturu pro turisty. Na jeho břehu se nalézá několik menších štěrkových pláží, hotel a je zde mnoho rekreačních chat. Koupání zde je z hygienických důvodů zakázáno.

Čaňa

Čaňa (maďarsky : Csány, Abaújcsány, Hernádcsány), největší slovenská obec v okrese Košice. V okolí obce se nachází několik umělých jezer (bývalá štěrkoviště), která vznikla při těžbě štěrku. Východně od obce teče řeka Hornád.

Spaní – Haniska

Bloudíme někde kolem Čianianských jezer a nakonec parkujeme uprostřed vesnice Haniska, přímo na parkovišti. Jsme úplně vyřízené, probudí nás až kroky místních, kteří jdou ráno  do obchodu nebo pospíchají do práce.

V Coopu si nakupujeme dobroty k snídani a pospícháme k jezeru.

Ranč Silva u jezera Geča

Jsme u jezera, nikdo nikde, je otevřená brána, ale ještě mají zavřeno. Sympatická servírka, nás pouští dovnitř, uvaří nám i teplý čaj.  Posnídáme a pak se jdeme rozvalit na louku u jezera Geča. Je to tu super. Jsme tu nejméně 2 hodiny a užíváme si i koupání.

Čanianská jezera – Geča

Jezero Geča – vodní plocha  s rozlohou 250 ha  se nachází u Obce Geča. Lov ryb je zde  povolený celoročně. Na koupání, rekreaci a sportovní  rybolov využívají místní občané přilehlé štěrkoviště Geča, kde sa nachází i neoficiální nudistiká pláž. Na jezeře stále probíhá těžba, hlavně v severovýchodní a západní části, proto je zde oficiálně koupání také zakázáno.

Ranč Silva

Obří sumec v jezeře Geča

Jen pár dní po naší návštěvě ulovili na tomto jezeře obrovského sumce.  Obřího sumce se podařilo ulovit košickým rybářům v jezeře u obce Geča na jihu od Košic.. Ryba měřící přes dva a půl metru vážila 126 kilogramů. Informovala o tom slovenská veřejnoprávní televize RTVS, která reportáž o kapitálním úlovku zveřejnila na svém facebookovém účtu.

Obří sumec- jezero Geča   foto: naše voda

“Před půlnocí jsem zaslechl záběr. Přišel jsem k udici a zasekl jsem. Cítil jsem, že je to těžké, tak jsem tahal. Až potom jsem zpozoroval, když jsem se podíval do vody, že je to větší,” řekl RTVS rybář, který obřího sumce ulovil.

S vytažením sumce, jehož věk rybáři odhadují na 20 až 30 let, mu ale nakonec museli pomoci další tři muži.

Zdroj: / 22.8.2019/ https://www.nase-voda.cz/obriho-sumce-se-podarilo-ulovit-jezere-na-vychode-slovenska/

 

 

 

 

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *