• Menu
  • Menu

Výlet na Ukrajinu 11 – Svoboda

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Ukrajina » Výlet na Ukrajinu 11 – Svoboda

Kolem nás jsou louky poseté barevnými květy, chaloupky jak z pohádky, po cestě i na pastvě jsou krávy. Jsme v ráji. Jen by to chtělo kafíčko, to nás tak při tom kochání se napadlo. Vidíme klučinu na motorce, tak ho slušně pozdravíme a spíš z legrace se ptáme, že máme chuť na kávu, jestli tu náhodou není nějaká „kavárna“.

Svoboda na konci světa

Od jezera Siněvir odcházíme právě včas, proti nám se valí davy turistů. Rychle pryč! Další cíl máme: je to vesnice SVOBODA /Нодь Бакош,Свобода / Včera nám nadšeně  o této vesnici na konci světa, která byla založená někdy kolem roku 1600, vyprávěli čeští turisté, kteří přecházeli několik dní přes hory.

vesnice Svoboda Zakarpatí

Na kamenité cesty už si zvykáme, tady je to opět v některých částech docela peklo. Cesta sem není dlouhá, možná by jsme tady byly pěšky dříve.   Snad to naše auto vydrží. Jedeme malebnou krajinou kolem řeky Sloboda až do zmiňované vsi. Dál už to pro nás ani nejde, hledáme místo na parkování.

vesnice Svoboda Zakarpatí

Kolem nás jsou louky poseté barevnými květy, chaloupky jak z pohádky, po cestě i na pastvě jsou krávy. Jsme v ráji. Jen by to chtělo kafíčko, to nás tak při tom kochání se napadlo. Vidíme klučinu na motorce, tak ho slušně pozdravíme a spíš z legrace se ptáme, že máme chuť na kávu, jestli tu náhodou není nějaká „kavárna“. Zubí se a říká, tady? Můžete na mě mluvit česky, já vám rozumím /tak jako asi dalších 90% chlapů z této malebné Zakarpatské země/. Povídáme si, ještě jednou se omluví, že nám nemůže pomoci a loučíme se. Naše loučení trvá asi tak 5 minut, když za námi přijíždí na motorce. Říkají mi Paška a kafe vám rád uvařím! Cože, a kde bydlíš? Ukáže kamsi do hor a říká támhle za lesy, ve vesničce Bukovinka. Musíte ale  pěšky, tam tohle auto nedojede. Hm, tak to bude asi problém, tam my nevylezeme! Je to odtud asi 2 km, půjdeme pomalu, říká.  Můžete spát u mé tety, přihazuje nabídku i přenocování.  Tak a máme dilema, tolik jsme chtěli spát někde v horách u domorodců. Vždyť se vůbec neznáme….. Trvá nám to pár minut, balíme nejnutnější a vyrážíme na nejúžasnější trek naší Zakarpatské cesty. Ale to až v pokračování.

vesnice Svoboda Zakarpatí

Svoboda

Dřevěné roubené chaloupky rozprostřené na svazích v horském údolí, kterým protéká řeka Svoboda, v oblasti Berehovo v Zakarpatské Ukrajině, v nadmořské výšce cca 920 m.  Svoboda má svůj název odvozený z dob, kdy tady v  minulosti  utíkali nevolníci za svobodou.

vesnice Svoboda Zakarpatí

Vesnička patří k nejvýše položeným vesnicím v tomto regionu. Některé stavby jsou opravdu velmi cenné a neskutečně zachovalé. Ves se táhne po svazích na ploše 3,57 km2 a žije zde asi 850 obyvatel. V dolní části vsi stojí pravoslavný kostel. Vesnicí Svoboda vede turistická značka. Vede tady hřebenová túra po bývalém Československo-polském pomezí.

pravoslavný kostel Svoboda

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *