• Menu
  • Menu

Výlety okolo severozápadního pobřeží Madeiry

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Portugalsko » Madeira » Výlety okolo severozápadního pobřeží Madeiry

Túra u Quebrada Nova

Samotná jízda po silnicích je na Madeiře zážitkem jak pro řidiče, tak pro celé osazenstvo auta. Vzdálenost se tady na kilometry nepočítá. Průměrná rychlost jedoucích vozidel sporadicky překračuje hranici 40 – 50 km v hodině. Důvodů je hned několik. Špatný stav silnic, nekonečné zákruty, strmé klesání a stoupání, tunely a v neposlední řadě úžasné výhledy, které nutí k zastavení, případně alespoň přibrzdění. Co chvíli tak můžete zastavit na nějakém výhledu, kde nechybí lavičky a piknikové stoly, případně se můžete projít k rozbouřeným vodám Atlantiku.

Achada da Cruz

Jedním z těchto pěších výletů může být túra u Quebrada Nova. Z malého městečka Achada da Cruz, které leží na severozápadním pobřeží ostrova, sledujte značky na „Miradouro“ („Vyhlídka“) nebo „Teleférico“ („lanová dráha“). Obě tyto cedule vás dovedou na malé parkoviště na útesu nad Atlantikem. Najdete zde vrchní stanici lanové dráhy, restauraci a začátek cesty dolů k moři.

okolo Quebrada Nova
okolo Quebrada Nova

Vzhledem k tomu, že se nacházíme přibližně 500 metrů nad mořem, bude výlet ve znamení mohutného klesání a následného stoupání. Na zdánlivě malou vzdálenost, 4,5 km, si vyhraďte alespoň 2 hodiny chůze. První část vede po úzké pěšině okolo typické madeirské vegetace, kde nechybí sukulenty a kaktusy. Kromě počáteční cedule s popisem túry, není cesta dál nijak značena. To ale nevadí, neboť jediné místo, kde se můžete trochu ztratit je odbočka doprava na vesnici Santa Madalena. Držte se vlevo a pokračujte stále dolů, až k pobřeží.

I zde, u pobřeží, na malém rovinatém úseku, se ostrované rozhodli využít místa a rovinu rozparcelovali na malá políčka. Bohužel sem nevede silnice, a tak ti línější z nás, mohou k výstupu a sestupu využít lanovku. Cesta končí u její spodní stanice. Zpátky na vrchol se tak můžete vyvézt během pár minut.

okolo Quebrada Nova
okolo Quebrada Nova

Pokud nemáte chůze ještě dost, doporučuji se po krátké zastávce u pobřeží otočit zpět a pěšky pokračovat stejnou cestou vzhůru s tím rozdílem, že u jediné odbočky na cestě nepůjdete nahoru, nýbrž zvolíte cestu rovně, která vás zavede až na začátek údolí Achada Grande. Tady na vás budou čekat výhledy na vodopády a celé údolí, kterým jste přišli. Nechybí ani přírodní bazénky řeky Ribera do  Tristao, ve kterých se můžete vykoupat.

Santa Madalena

Pokud máte čas, doporučuji pokračovat po cestě až do městečka Santa Madalena, které se nachází na vrcholu protilehlého kopce. Cesta vás zavede na úbočí s malými políčky, které jsou typické pro oblast pobřežní Madeiry. Navíc můžete obdivovat výhledy na protilehlý kopec a pozorovat cestu, kterou jste klesali k pobřeží.

Zpět k autu se dostanete pomocí veřejné autobusové dopravy, nebo stopem. Případně se můžete vydat zpět po svých a celou cestu (bez odbočky k moři) absolvovat v opačném směru.

Ti z vás, kteří nemají chůzi v lásce a na Madeiru přijeli odpočívat, mohou k výletu na pobřeží využít lanové dráhy. Dvě kabinky se střídají mezi vyhlídkovou plošinou a pobřežím v závislosti na poptávce po jízdě. I jízda kabinkou může být pro někoho turistickým zážitkem, kvůli kterému se na „Miradouro Achadas da Cruz vydat.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.