• Menu
  • Menu

Náhorní plošina Paúl da Serra a Rabacal

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Portugalsko » Madeira » Náhorní plošina Paúl da Serra a Rabacal

Nádherný výlet

Strmé srázy, příkré útesy, horské špičáky a nespočet vodopádů. Kdo by hledal nějakou rovinu na ostrově, kde i přistávací dráhu museli vystavět na pilířích? Náhorní plošina Paúl da Serra je madeirskou výjimkou, potvrzující pravidla o zdejším dynamickém terénu.

Paúl da Serra se nachází na západní straně ostrova, šestnáct set výškových metrů nad mořem.  Tato několikakilometrová plošina je zjevením na všude jinde rozeklaném ostrově. Za inverzního počasí, kdy jsou mraky zachyceny v okolních horách, je těžké uvěřit, že jste se neocitli v ráji.

Zdejším nejvyšším vrcholem je hora Ruivo do Paúl (1643 m), na kterou vystoupáte jednoduchou a dobře značenou cestou od lesnické chaty Estanquinhos (1602 m). Výšlap vám nezabere více než 30 minut chůze a výhledy, které se vám z vrcholu naskytnou, opravdu stojí za to. Při jasných dnech nebudete mít problém dohlédnout až na nejvyšší horu Pico Ruivo de Santana (1861 m) a její okolní velikány.

výhledy na nejvyšší madeirské vrcholky
výhledy na nejvyšší madeirské vrcholky

Vodopád Risco a 25 Fontes

Výšlap na Ruivo do Paúl ovšem není tím nejvyhledávanějším výletem na náhorní plošině Paul da Serra. Tím je výlet okolo Rabacal k vodopádu Risco a jezírku 25 Fontes. Jestli někde na Madeiře čekat davy, pak právě tady. Výlet je to opravdu nádherný, a tak není divu, že ho inzerují i všechny cestovní kanceláře na ostrově. I mimo sezónu se musíte připravit na davy 🙁 .

Na začátek trasy, na parkoviště u silnice 110, bohužel nejezdí veřejná linková doprava, a tak vám nezbyde než se sem dopravit autem/cestovní kanceláří/stopovat. Do Rabacalu sice vede pěkná silnice, hned u jejího začátku ale narazíte na závoru, kvůli které se musí k několika budovám okolo Rabacalu sejít pěšky. Alternativou je minibus, který vozí turisty od závory k návštěvnickému centru v Rabacalu a zpět. Ten jsme ovšem nevyužili, neboť nám to přišlo zbytečné.

na 25 fontes
na 25 fontes

25 Fontes

Od Rabacalu už vedou dobře značené cesty na 25 Fontes (25 pramenů). Z návštěvnického centra musíte sejít po několika schodech o úroveň níž, kde už na vás bude čekat levada s mnoha pstruhy. Několikakilometrová túra vede po úbočí kopce porostlého vavřínovým pralesem. Pokud tak jako já čekáte, že v zakončení Levady 25 pramenů, potkáte 25 pramenů, které budou kolosálně proudit ze země a okolních skal, nenechte se zmýlit. V závěru vás bude čekat pouze jakýsi malý vodopádek, který trochu zklame vaše přílišné očekávání. Chuť si zlepšíte až po několika kilometrech cesty zpět k Rabacalu, u vodopádu Risco, který padá ze závratné výše a opravdu mohutně dopadá kamsi pod vás.

Levada 25 pramenů není příliš exponovaná, a tak si výlet užijí i lidé se závratí. Během deštivých dní mohou být některé úseky poměrně kluzké. Zvlášť ve chvíli, kdy budete muset dávat přednost protijdoucím turistům, může nastat kolize. Proto si dávejte při túře větší pozor.

I během mlžných dní, kdy výhledy na zarostlé vrcholky nebudou stát za to, se návštěva tohoto místa vyplatí. O výjimečnosti místního ekosystému svědčí i fakt, že je zdejší vavřínový prales zapsán na seznam UNESCO.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.