• Menu
  • Menu

Výstava Praha – 1989 Pád železné opony

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Výstava Praha – 1989 Pád železné opony

Ta, co vyčnívá z řady!

Na výstavu, která začala již 30.5.2019,  jsme přišly za pět minu dvanáct. Výstava končí už za několik dnů: 30.11.2019. Výstava, která se koná v Letohrádku královny Anny a v Královské zahradě Pražského hradu, pořádaná Kanceláří prezidenta republiky a Správou Pražského hradu  je rozsáhlým fotografickým svědectvím o zlomovém roku 1989, kdy ve střední Evropě padla „železná opona“. Právě letos  je to rovných 30 let.

Pád železné opony 1989

Procházíme zahradou a seznamujeme se s revolucí, která postupně probíhala v Rumunsku, Maďarsku, Polsku NDR a u nás. Silné a působivé fotografie nás vracejí do minulosti. Unikátní fotografie a euforie, i zima, která dnes zalézá za nehty, stejně jako v listopadu 1989.

Pád železné opony 1989

Na výstavu Pád železné opony 1989, jsem se vypravila s kamarádkou Gábinou. Tak trochu jsme věděly, že nás tam čeká malé-velké překvapení. Avízo od přátel, že na jedné fotografii z roku 1989  /hodně povedené a  pěkné/, je právě Gábina!

20. listopad 1989 Gábiny u sv. Václava – foto Jaroslav Kučera

Stojíme u fotografie, kde mladá maminka Gábina /porodila před pár měsíci svého třetího potomka, synka Šimona/ vyčnívá z řady a to doslova!  Na fotografii poznává i dalšího svého kamaráda, s kterým na demonstraci byla. Několik návštěvnic, které u fotografie také stojí mají obrovskou radost, že vidí krásku z fotografie. Přidávají i ony několik historek,  kde byly ony během roku 1989 a také prosí o fotografii s Gabčou. Pár minut a je z ní celebrita! Fotografie je od fotografa Jaroslava Kučery, 20.listopad 1989 – u sochy sv. Václava.

Gábina u sv. Václava – foto Jaroslav Kučera
Gábina u sv. Václava – foto Jaroslav Kučera

Výstava Pád železné opony 1989

Na sedmdesát českých a slovenských fotografů spolu s pětadvaceti autory z Polska, Maďarska, Rumunska, Bulharska a bývalé NDR se bude podílet na dramatickém příběhu konce komunismu v tzv. socialistickém bloku; tento příběh sleduje klíčové události v časové chronologii od ledna do prosince a podává autentickou výpověď o době před třiceti lety.

Mezi tvůrci unikátního výstavního souboru jsou jména předních českých a slovenských fotografů jako je např. Jindřich Šreit, Pavel Štecha, Viktor Kolář, Jan Šilpoch, Jaroslav Kučera, Herbert Slavík, Karol Kállay a řada dalších, stejně jako autorů z ostatních zemí jako je András Bankuti, Péter Korniss, Tamás Szigeti, Cvetan Tomcev, Krzysztof Miller, Chris Niedenthal a další.

Pád železné opony 1989

Pamětníkům výstava připomene vzrušující chvíle, kterých byli očitými svědky, příslušníkům mladších generací přiblíží dramatické události bezprostředněji, než to dokážou strohé učebnice dějepisu.

Pád železné opony 1989

Výstavu doprovodí dvě obrazové publikace – mezinárodní (144 str.), věnovaná událostem celého zlomového roku, a česko-slovenská (360 str.), věnovaná tzv. Sametové revoluci od 17. listopadu do konce roku 1989.

motivové foto ©Jaroslav Kučera – Praha, Václavské náměstí, 26. listopadu – Fotografie, kterou americký magazín LIFE otiskl na titulní straně

Pád železné opony 1989

Výstava určitě stojí za shlédnutí, doporučujeme!!!

vstupné: zdarma

otevřeno denně 10 – 17 hodin

Pád železné opony 1989
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *