Ta, co vyčnívá z řady!
Na výstavu, která začala již 30.5.2019, jsme přišly za pět minu dvanáct. Výstava končí už za několik dnů: 30.11.2019. Výstava, která se koná v Letohrádku královny Anny a v Královské zahradě Pražského hradu, pořádaná Kanceláří prezidenta republiky a Správou Pražského hradu je rozsáhlým fotografickým svědectvím o zlomovém roku 1989, kdy ve střední Evropě padla „železná opona“. Právě letos je to rovných 30 let.
Procházíme zahradou a seznamujeme se s revolucí, která postupně probíhala v Rumunsku, Maďarsku, Polsku NDR a u nás. Silné a působivé fotografie nás vracejí do minulosti. Unikátní fotografie a euforie, i zima, která dnes zalézá za nehty, stejně jako v listopadu 1989.
Na výstavu Pád železné opony 1989, jsem se vypravila s kamarádkou Gábinou. Tak trochu jsme věděly, že nás tam čeká malé-velké překvapení. Avízo od přátel, že na jedné fotografii z roku 1989 /hodně povedené a pěkné/, je právě Gábina!
Stojíme u fotografie, kde mladá maminka Gábina /porodila před pár měsíci svého třetího potomka, synka Šimona/ vyčnívá z řady a to doslova! Na fotografii poznává i dalšího svého kamaráda, s kterým na demonstraci byla. Několik návštěvnic, které u fotografie také stojí mají obrovskou radost, že vidí krásku z fotografie. Přidávají i ony několik historek, kde byly ony během roku 1989 a také prosí o fotografii s Gabčou. Pár minut a je z ní celebrita! Fotografie je od fotografa Jaroslava Kučery, 20.listopad 1989 – u sochy sv. Václava.
Výstava Pád železné opony 1989
Na sedmdesát českých a slovenských fotografů spolu s pětadvaceti autory z Polska, Maďarska, Rumunska, Bulharska a bývalé NDR se bude podílet na dramatickém příběhu konce komunismu v tzv. socialistickém bloku; tento příběh sleduje klíčové události v časové chronologii od ledna do prosince a podává autentickou výpověď o době před třiceti lety.
Mezi tvůrci unikátního výstavního souboru jsou jména předních českých a slovenských fotografů jako je např. Jindřich Šreit, Pavel Štecha, Viktor Kolář, Jan Šilpoch, Jaroslav Kučera, Herbert Slavík, Karol Kállay a řada dalších, stejně jako autorů z ostatních zemí jako je András Bankuti, Péter Korniss, Tamás Szigeti, Cvetan Tomcev, Krzysztof Miller, Chris Niedenthal a další.
Pamětníkům výstava připomene vzrušující chvíle, kterých byli očitými svědky, příslušníkům mladších generací přiblíží dramatické události bezprostředněji, než to dokážou strohé učebnice dějepisu.
Výstavu doprovodí dvě obrazové publikace – mezinárodní (144 str.), věnovaná událostem celého zlomového roku, a česko-slovenská (360 str.), věnovaná tzv. Sametové revoluci od 17. listopadu do konce roku 1989.
motivové foto ©Jaroslav Kučera – Praha, Václavské náměstí, 26. listopadu – Fotografie, kterou americký magazín LIFE otiskl na titulní straně
Výstava určitě stojí za shlédnutí, doporučujeme!!!
vstupné: zdarma
otevřeno denně 10 – 17 hodin
Přidat komentář