Artsemestr zima 2017 – UMPRUM
Je to známá věc, samozřejmě. Všude možně se o tom mluví nebo píše, a tak se jdeme s Jéňou podívat na zimní klauzury na UMPRUMku. Abychom jako byli v obraze, co se týče dnešních uměleckých projevů, používaných materiálů, nových nápadů, a tak.
Výstava na VŠUP
Velkými dveřmi vcházíme do budovy. Vím, že se v chodbách této školy rychle ztratím, a tak volím podle mě nejvíce systematický způsob, jak výstavu projít. Vždycky v každém patře odzadu nakouknout do všech dveří. Buď tam něco bude, nebo ne. A i když to možná ani často není součástí výstavy, on člověk všude na něco narazí. Někdy méně, někdy více zajímavého… Vlastně už jen chodby jsou pro návštěvníka VŠUP tak trochu výstavou… Takže pokud neprojdete všechno, i tak si z této návštěvy určitě něco odnesete. Kromě uměleckého zážitku, si například můžete odnést na chodbě pohozený leták. Samozřejmě je tu spoustu věcí, které si přímo na místě můžete zakoupit.
Sem tam pomalované stěny, o které se opírají plátna, ve výklencích oken pohozené předměty, které ač s výstavou nesouvisí, někdy mohou být zajímavější, než právě vystavované předměty… Jste-li unavení můžete si odpočinout na rozpadlém gauči…
Ateliery
Postupně tedy procházíme různé ateliéry.
Sochařství, architektura, interiéry, ilustrace, světla, grafika, multimédia, a spousta dalších oborů. Studenti svými díly reagují na zadaná, někdy aktuální, někdy v jejich pojetí zajímavá témata.
V ateliéru sochařství mě kromě toho, že většina děl byla abstraktních, zaujala práce s voskem. V rohu velice realisticky vymodelovaný, za nohu visící zajíc a oproti tomu uprostřed místnosti cosi připomínající ušní maz. Kompozice destiček visících v různých výškách na provázcích, na které autor(ka) sesbírala prach z knih. Video jedoucího kusu ledu na zamrzlé řece. Píchlé duše pneumatik uvězněných v síti, kterými autor poukazuje na uprchlickou krizi.
Velký model města, probitý ostrými hřebíky, jehož některé části měli studenti navrhnout. Každý projekt má vlastní animaci, kterou si můžete i s hudbou prohlédnout na zavěšeném tabletu. Další projekty na téma nového města Brasilia. Zaujal mě návrh podle struktury, která vznikne odtažením dvou desek, mezi nimiž je vrstva lepidla a druhý návrh inspirovaný neurony a pevností a propojením kořenů. Ateliér ilustrace – spousta krásných obrázků a koláží. Jeden ze studentů zrovna přednáší malým dětem, které sem vzala jejich třídní učitelka. Studenti zpracovali pohádku O Červené karkulce. Děti si prohlíží několik malých knížeček.
Jako v hororu
Temná místnost, ze které se ozývají výkřiky dalších dětí… Jdeme tam! Téma hororu zpracovali studenti opravdu skvěle! V místnosti je zhasnuto. První, co přitáhlo naši pozornost (hned poté, co jsme uviděli velikou haldu, na sobě nalepených dětí, hrajících hororový příběh na konzoli) je krásný model hororového domu. Chodba, krev, blikající světla,… Pokud si chcete prohlédnout plakáty, které visí na stěnách, musíte si na ně posvítit baterkou.
Další ateliér – tradiční keramika, bílé seskládané hrníčky, misky se strukturou inspirovanou řeckým salátem, talíře s vnitřnostmi nebo talíř polepený hračkami z kinder vajíčka.
Pivo
Nádherné kousky jsme objevily v ateliéru skla. Ač jsme usoudili, že u některých lamp by asi nebyla sranda vyměnit žárovku, na pohled to byla opravdu podívaná!
Abych to všechno nevyzradila, poslední co zmíním, jsou designované láhve piv. Na tento ateliér vás studenti lákají už od prvního patra. Po chodbách se mimo již zmíněné předměty válejí také prázdné láhve od piva. Možná tu zůstaly po vernisáži, možná je to opravdu „reklamní tah“, nebo je prostě jen nikdo neuklidili. Každopádně pokud je vaše oči spatří a jste milovníky chmelového nápoje, určitě po něm budete žíznit. Samozřejmě je možnost přímo v ateliéru pivo zakoupit a ochutnat. Není to sice levná záležitost, ale přece jen je to umělecký kousek.
foto: Jéňa Šimice
Výstava klauzurních prací se koná na Vysoké škole uměleckoprůmyslové.
25.-30.1.2017, od 10 -18 hodin
UMPRUM, nám. Jana Placha 80, Praha 1
Bavilo mě to číst, jen si nejsem jistá, zda jsi si nepopletla nějaké ateliéry. Zajíc vymodelovaný z vosku a svítidla (zajíc je též svítidlem) – to je ateliér skla. A pivní etikety a neony dělali studenti z ateliéru tvorby písma a typografie.