• Menu
  • Menu

Wroclaw

Po stopách trpaslíků. Wroclaw je půvabné polské město vzdálené z Trutnova necelé dvě hodinky jízdy. Protože jsem jeho architektonické a přírodní krásy stačila prozkoumat při mé letošní první návštěvě na začátku června, rozhodla jsem se tentokrát tento podzimní výlet pojmout jako soutěž (sama se sebou) o to, zda se mi podaří najít po městě víc trpaslíků, než jsme zvládly s holkama právě v červnu.

Syzyfki
Syzyfki

Vratislavští trpaslíci patří ke koloritu města. Míst, kde se dají trpaslíci objevit, je nyní 235, a to na některých z nich jsou trpaslíci dokonce ve skupinkách, takže jich celkem může být cca 250! Je tedy jasné, že aspoň nějakého mini-mužíčka musí najít i totálně nevšímavý turista.

Já jsem udělala „zásadní chybu“, když jsem si nevyzvedla trpasličí mapu, kterou lze získat v info centru na Rynku – hlavním náměstí. Případně jsem si mapu, kde jsou vyznačeni krasnali (trpaslíci polsky), mohla stáhnout i z internetu. Na místo toho jsem šla jen tak na zdař bůh Starým městem přes Rynek, kolem Univerzity na ostrov Tumski a pak zpátky ulicí Swidnicka. Nakonec jsem objevila 27 krasnalů, což je tedy vážně jen slabý odvar.

A odkud se ve městě trpaslíci vzali? První trpaslík, kterému se říká Táta, se ve městě objevil v roce 2001, a to právě na Swidnické ulici. Tenkrát šlo o pomník happeningového hnutí mladých z 80. let dvacátého století (Oranžová alternativa), přičemž symbolem tohoto hnutí byl kromě oranžové barvy právě trpaslík. Trpaslíci se zalíbili a tak jich každou chvilkou pár přibude, aniž by s hnutím měli cokoli společného.

 

Simona

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *