• Menu
  • Menu

Paczkowské jezero

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Polsko » Paczkowské jezero

Koupání v písáku – Polsko

Při naší krátké návštěvě Polska, kdy jsme navštívili Kladsko a Kladskou pevnost, lázeňské město a termální lázně Ladek Zdrój , místo,  kde byly jedny z největších zlatých dolů, Zlotý Stok , město Paczkow a Paczkowské jezero a také jezero Otmuchovské. Použili jsme přechod Náchod – Kudowa Zdroj. V roce 1996 byl otevřen silniční hraniční přechod Paczkow – Bílý potok(Javorník).

Paczkowské jezero
Paczkowské jezero

PACZKOWSKÉ JEZERO

Paczkowské jezero tvoří vlastně jezera dvě. Jezero  složeno z  kaskádových vodních nádrží: nádrže  Topola a nádrže Kozielno. Roku 2002 byla na Kladské Nise postavena nádrž Topola , druhá nádrž Kozielno je ve výstavbě.  U každé nádrže , v místě kde je ústí, je vodní elektrárna. Tam, kde se elektrárny spojuj,  jsou lomy. Jezera slouží a do budoucnu  by měla sloužit nejenom k rekreaci a vodním sportům, ale mají plnit také funkci ochrannou proti povodním. Při naší návštěvě, kdy bylo nádherné letní počasí jsme zastavili u nádrže Topolno, kolem břehů bylo dost kempujících turistů i rybářů, nás více zajímalo kam vedou kroky některých ostatních. Asi po půl kilometru jsme přešli kopec a byli jsme zřejmě u nádrže druhé. Tady se nám to moc líbilo, bylo tu pouze několik polských turistů s rodinami. V dáli bylo vidět stroje těžící písek. Voda byla čistá, dost daleko je mělko. Trošku je škoda, že na břehu jsou odpadky i rozbité sklo, bohužel to je nešvar téměř všech přírodních jezer, zatopených  rybníků i nádrží. Jezero jako takové nás ovšem upoutalo mnohem více než hodně propagované a známé Otmuchovské jezero. Nebyly tady sice stánky s občerstvením, ale na mnoha místech jsme viděli rodinky, jak si připravují odpolední občerstvení a piknikují.  Na rozdíl od nás, kteří jsme jim jejich konání,  hladoví,  tiše záviděli.

příprava  pro piknik u jezera
příprava pro piknik u jezera

JEZERA, Otmuchovské, Nyské a Paczkowské

Paczkowské jezero leží v Nyském okrese, kterému se také říká „ horské pojezeří „ . Region leží v povodí řeky Odry a jejími přítoky Kladskou Nisou a Bialou Glucholaskou a Scinawou Niemodlinskou. Nacházejí se zde 3 jezera : Otmuchovké, Nyské a Paczkowské, které jsou důležitými hydrologickými prvky. V oblasti se vyskytuje velké množství ptáků i přírodních památek a oblast  byla vyhlášena jako Chráněná krajinná oblast. Jezero dostalo název od nedalekého města Paczkow.

Oblast je velmi oblíbená českými i polskými turisty a cyklisty.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentářů