Cestovat lodí po Barmě je vlastně moc krásný zážitek. Pluli jsme na naší cestě několikrát, nejkrásnější plavba byla ta za „Pavoučími ženami„. Plout po řece Ayeyrwady s nádherným východem slunce nad probouzejícím se Baganem, plout po řece, která v mnohém připomíná záběry a naše černobílé filmy někde z padesátých let, potkávat lodě naplněné nákladem, potkávat dřevěné vory i rybáře, velké lodě naložené přírodními surovinami a mávat na usměvavé Barmánce, je možné zažít asi už jen na málo místech naší planety. My Evropané, zvyklí na luxus a technické vymoženosti, musíme sklopit své zraky před lidmi, kteří na řece žijí. Řeka v některých místech činorodá a úrodná, v jiných místech divoká a krásná, někde nudná a kalná. Most nebo spíše mosty, o kterých se zmiňuji, nám plavbu okořenily a pohled na ně umocnil pocit a prožitek ze života nejenom na barmské řece, ale také v této nádherné asijské zemi. Klaním se s velkou pokorou a obdivem nejenom k přírodnímu živlu, ale ke všem lidem, kteří zde žijí a pracují.

Yadanabon/Ayeyrwady/Bridge
Yadanabon/Ayeyrwady/Bridge, elegantně navržený most je dominantou krajiny a vstupní branou do Yangonu , Mandalay a do dalších regionů země kolem řeky Ayeyrwady. Pevný obloukový most Yadanabon / Yadanabon Bridge, Ayeyrwady, Yadanar Pone Bridge nebo New Ava most). Moderní most se možná nechce vyrovnat svému bratříčkovi, nejdelšímu teakovému mostu na světě – U Bein Bridge, který jsme také měli možnost navštívit. I tak každého zaujme svou ladnou a kovovou krásou.

Most překlenuje řeku Ayeyrwady jihozápadně od Mandalay, vede na něm čtyřproudá dálnice široká 15 m se dvěma dvoumetrovými pruhy pro pěší. Celkové rozpětí mostu je 1711 metrů. Most se skládá ze třech pevných oblouků, každý má rozpětí 224 m. Hlavní část přemostění je dlouhá 1126 m, přístup z města Mandalay je dlouhý 350 metrů a ze Sagaing je to 240m. Most, který hraje velmi důležitou roli v hospodářském životě Myanmaru, byl otevřen 11.dubna 2008. Výběrové řízení vyhrála čínská firma CAMC Engineering Cc. Yadanabon, místo v okrajové části Mandalay, druhém největším a nejstarším městě v centrální části Myanmaru. Nedaleko mostu na břehu řeky jsou ze 12.století dvě stúpy Shwe- kyet a Shwe-kyet-Kya.

Nový most nahradil nedaleko stojící starý most Ava (Inva, Inwa, Sagaiingský) – ten byl postaven roku 1934. Most se 16 oblouky byl jediným mostem přes řeku Ayeyrwady až do roku 1998, kdy byl postaven most v Pyay. Po mostě vede železniční trať a jsou zde dva silniční pruhy.
Přidat komentář