• Menu
  • Menu

Most Yadanabon – vstupní brána do Mandalay

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Myanmar /Barma/ » Most Yadanabon – vstupní brána do Mandalay

Cestovat lodí po Barmě je vlastně moc krásný zážitek. Pluli jsme na naší cestě několikrát, nejkrásnější plavba byla ta za “Pavoučími ženami“. Plout po řece Ayeyrwady s nádherným východem slunce nad probouzejícím se Baganem, plout po řece, která v mnohém připomíná  záběry a naše černobílé  filmy někde z padesátých let, potkávat lodě naplněné nákladem, potkávat dřevěné vory i rybáře, velké lodě naložené přírodními surovinami a mávat na usměvavé Barmánce, je možné zažít asi už jen na málo místech naší planety. My Evropané, zvyklí na luxus a technické vymoženosti, musíme sklopit  své zraky před lidmi, kteří na řece žijí. Řeka v některých  místech činorodá a úrodná, v jiných místech divoká a krásná, někde nudná a kalná. Most nebo spíše mosty, o kterých se zmiňuji, nám plavbu okořenily a pohled na ně umocnil pocit a prožitek ze života nejenom  na barmské řece, ale  také v této nádherné asijské zemi. Klaním se  s velkou pokorou a obdivem nejenom k přírodnímu živlu, ale ke všem lidem, kteří zde žijí a pracují.

Yadabon Bridge
Yadabon Bridge

Yadanabon/Ayeyrwady/Bridge

Yadanabon/Ayeyrwady/Bridge, elegantně navržený most je dominantou krajiny  a vstupní  branou do Yangonu , Mandalay a do dalších regionů země kolem řeky Ayeyrwady. Pevný obloukový most  Yadanabon / Yadanabon Bridge, Ayeyrwady, Yadanar Pone Bridge nebo New Ava most). Moderní most se možná  nechce vyrovnat  svému bratříčkovi, nejdelšímu  teakovému mostu na světě – U Bein Bridge, který jsme také měli možnost navštívit. I tak každého zaujme svou ladnou a kovovou krásou.

Yadabon Bridge a Ava most (2)

Most překlenuje řeku  Ayeyrwady jihozápadně od Mandalay, vede na něm čtyřproudá dálnice široká 15 m se dvěma dvoumetrovými pruhy pro pěší. Celkové rozpětí mostu je 1711 metrů. Most se skládá ze třech pevných oblouků, každý má rozpětí 224 m. Hlavní část přemostění je dlouhá 1126 m, přístup z města Mandalay je dlouhý 350 metrů a ze Sagaing je to 240m. Most, který hraje velmi důležitou roli v hospodářském životě Myanmaru,  byl otevřen 11.dubna 2008. Výběrové řízení vyhrála   čínská firma CAMC Engineering Cc. Yadanabon, místo v okrajové části Mandalay, druhém největším a nejstarším městě  v centrální části Myanmaru. Nedaleko mostu na břehu řeky jsou ze 12.století dvě stúpy Shwe- kyet a Shwe-kyet-Kya.

na mostě Yadabon Bridge

Nový most nahradil nedaleko stojící  starý most Ava (Inva, Inwa, Sagaiingský) – ten byl postaven roku 1934. Most se 16 oblouky byl jediným mostem přes řeku Ayeyrwady až do roku 1998, kdy byl postaven most v Pyay. Po mostě vede železniční trať a jsou zde dva silniční pruhy.

Jana Schlitzová
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *