• Menu
  • Menu

Zabaleno na Island!

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Island » Zabaleno na Island!

Rukavice, čepice a plavky

Island je nádherný ostrov nacházející se jen těsně pod polárném kruhem v severozápadním cípu Evropy. Nejblíže má ke Grónsku (250 km), dále ke Skotsku (700 km) a od Norska ho dělí vzdálenost 1000 km.

Se Skotskem se může porovnávat nejenom svou krajinou, ale i klimatem. Zdejší oceánské podnebí výrazně ovlivňuje silný vítr a teplý Golfský proud. Rychlé změny a nepředvídanost, tak by se ve zkratce dalo charakterizovat zdejší počasí. Černá oblaka na obzoru tak mohou předznamenávat cokoli: Přívaly deště, nebo slunečnou modrou oblohu. Zdejší silný vítr totiž dokáže rozehnat i absolutní jistotu srážek. Což vám dojde už během pokusu o přistání vašeho letadla.

Island
Island

Šaty si nechte doma

Na Islandu se letní teploty pohybují okolo 13°C. Ano čtete správně. Tropické třicítky, které se stále častěji objevují v České republice, tady opravdu nečekejte. I tak se ale při slunečných dnech teplota může vyšplhat nad 20 °C. Když si ovšem představíte velmi silný vítr a vysokou vzdušnou vlhkost, vaše pocitová teplota se může dostat i na úroveň 5°C. Pokud tedy nepatříte k islandskému (a skotskému) obyvatelstvu, které dokáže unosit šaty i při teplotách okolo 10 °C, nechte své letní kousky doma.

Místo šatů si raději zabalte pořádné funkční oblečení. Čepice společně s nákrčníkem a teplou spodní vrstvou se bude hodit za každého počasí. Nemusíte jet na Island kempovat do hor, abyste byli rádi za teplé oblečení. Stačí výlet lodí okolo pobřeží, větrnější den, večerní návštěva města nebo jen trochu deštivější počasí. Za pláštěnku (deštník), teplý rolák nebo tričko z merino vlny, tlusté ponožky, čepici a případně i rukavice budete vděční.

Pokud některou z těchto věcí zapomenete doma, nemusíte si zoufat, na Islandu se samozřejmě dá vše dokoupit. Tedy pokud se budete pohybovat v okolí hlavního města, Reykjavíku, případně v okolí nějakého z větších místních měst. Teplé funkční oblečení může být i skvělý suvenýr. Jen si připravte více peněz – jsme pořád na dražším Islandu.

Island
Island

Hlavně nezapomenout plavky a ručník!

Ať už se na Island vypravíte v létě nebo v zimě, rozhodně byste neměli zapomenout na plavky. Ne, tato výzva opravdu není jen pro nadšené otužilce, případně závodní plavce ve studené vodě. Nezapomeňte na seismickou činnost a zdejší horké prameny!  Ano, návštěvu v pověstných horkých pramenech, si opravdu nesmíte nechat ujít.

Blue Lagoon

Nejznámějším místem je Blue Lagoon. Turisticky velmi atraktivní lázně, za které si patřičně připlatíte (cca 1000 Kč) se nachází na jihu ostrova nedaleko Reykjavíku, takže se připravte na nápor turistů.

Hveragerði

Pokud se ale budete chtít zahřát tradičněji, doporučuji si popojet k Hveragerði. Městečko se nachází na okružní silnici číslo jedna. Stačí projet okolo golfového hřiště, držet se vlevo a za chvíli jste už na cestičce k horké řece. Koupání můžete spojit s malým výletem. Nejlepší místo s ideální teplotou je totiž od parkoviště vzdálené přibližne dva kilometry. Cesta není příliš značena, ale ztratit se nemůžete. Ve zdejší řece jsou instalovány dřevené můstky a v okolí najdete i jednoduché převlékárny. Voda je zde opravdu úžasná. Pokud je vám příliš zima, stačí popojít dva metry proti proudu, kde je teplota vyšší. Pokud potřebujete zrelaxovat vaše tělo, tady se vám to podaří během chvíle. Zůstat ale můžete jak dlouho chcete. Klidně i přes noc. Kempování vám zde nikdo nezakáže.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *