Islandská pohádka
Island je jednou z evropských zemí, která se i ve dvacátém prvním století může pyšnit divokou krajinou nepoznamenanou lidskou činností. A je to právě zdejší krajina, fauna a flóra, za kterou sem přijíždí většina turistů. Hory pokryté ledovci, lávu chrlící sopky, stáda lovících velryb, ptačí kolonie, unikátní geologie nebo třeba nekonečné vodní kaskády a vodopády. Zdejší krajina je natolik fotogenická, že zde nebudete mít problém udělat nejednu hezkou fotku. Pokud patříte do skupiny sportovních nadšenců, na Islandu budete jako v ráji.
Tento druhý největší evropský ostrov má snad vše co si outdoorový nadšenec dokáže představit. Od rychlých horských řek, na kterých se mohou vyřádit adrenalinoví vodáci, přes každodenní plavby okolo velryb, dálkové trasy divočinou nebo třeba výšlapy přes kilometry dlouhé ledovce. Večer pak můžete nechat odpočinout své tělo v přírodních termálních koupelích, jezírkách nebo třeba i řekách. V zimě, která zde trvá více než půl roku, můžete zase pozorovat překrásné světelné jazyky polární záře.
Island má také opravdu příznačnou přezdívku: „Země ohně a ledu“. Ať už se podíváte na mapu tohoto více než 100 000 km2 rozlehlého ostrova, nebo zabrouzdáte do historických knih, seismickou a s ní spojenou geotermální aktivitu zde můžete pozorovat na každém kroku. Vše způsobuje topografie ostrova. Ten totiž leží na rozhraní dvou litosférických desek (Euroasijské a Severo-Americké) v místě Středoatlantského hřbetu, kde dochází ke vzniku nové oceánské kůry. Aby toho nebylo málo, pod Islandem se údajně nachází i tzv. Horká skvrna, která způsobuje enormní produkci lávy. A tak se tento ostrov může pyšnit nejmladším povrchem planety, častou erupcí a zemětřeseními. Hory, ze kterých se valí oblaka dýmu, sopky pokryté masou ledovců, evakuační zóny v případě erupce a následných povodní a někdy i ochromení veškeré letecké dopravy v Evropě, to vše právě kvůli zdejší seismické aktivitě.
Drahý Island
Ano, Island je drahý. Co bylo pro mě velmi zajímavým zjištěním, je fakt, že Island je drahý i pro místní. Mnohokrát jsme od Islanďanů slyšeli pořekadlo: „Všude levněji než na Islandu“. Místní ceny jsou pro Čechy opravdu vysoké. Ubytování v turistické ubytovně v Reykjavíku? Připravte si 1200 Kč na lůžko na noc (Nejlevnější ubytování.). S podobně vysokými cenami musíte počítat i za dopravu nebo stravu. Jak se říká: Nákupem letenky vaše výdaje nekončí.
Pokud budete chtít během svého výletu ušetřit, přibalte si do odbaveného zavazadla stan a výbavu na kempování. Vydejte se do přírody. Kromě národních parků můžete směle kempovat kdekoli se vám zlíbí. Jen okolo pobřeží můžete mít kvůli ptačím koloniím občas problém najít čistou vodu.
Místo turistické Blue Lagoon (vstup okolo 1000 Kč) si užijte horké prameny přímo v horské islandské řece, která má na rozdíl od Blue Lagoon přírodní způsob ohřívání. A věřte, že zima vám tu opravdu nebude.
Na ostrově se nemusíte bát ani stopování, nebo vyzkoušet přespávání u místních (Couchsurfing). Jen čím víc od civilizace půjdete, tím míň šancí na potkání Islanďana budete mít.
Dobrý den, kempování mimo kempy je již zakázáno a jsou za to vysoké pokuty. Jelikož na Islandu je většina půdy buď národním parkem anebo soukromým pozemkem. Dokonce ani přespávání v autech na parkovištích není dovoleno. 🙂
Jinak cestu na Island mohu doporučit. Chcete-li se vydat na vlastní pěst, doporučuji si půjčit pořádné terénní auto, běžným autem se nedostanete do všech míst. Co se týče BlueLagoon, je to sice hezké místo, ale dají se najít i přírodní a bezplatná horká jezírka. 🙂
Děkujeme za Váš komentář i tipy. Jan S.