Zámek Vlašim
Za nádherného slunečného počasí, po výlovu rybníku Jírovec, by bylo velkou chybou nenavštívit nedaleký zámek a park ve Vlašimi. Hlavní branou vcházím k zámku. Už vstup, s průhledem do krásně upraveného krajinného parku se solitérními dřevinami, láká na příjemnou procházku přírodou. Do zámku dnes nejdu. Je něco málo po poledni, v parku je jen pár lidí. Značené cesty s naučnou stezkou se místy rozvětvují. Netuším, jak je park veliký a tak volím cestu k Čínskému pavilonu.
Kulisa s barevně prokreslenými podzimními listy velikánů vtahuje do svého nitra. Všude je tak krásně, je možné sejít po schodech k potoku, který je plný zlatavého listí a odráží mohutné kmeny na své hladině, přejít most, kde řeka Blanice zurčí pod malebnými oblouky kamenného mostu. Je toho tolik, že za tři hodiny projdete opravdu jen část, a je to výzva se sem vrátit…Park je určitě velmi oblíbeným místem pro návštěvu po celý rok, při návratu potkávám rodinky s dětmi, pejskaře /psi mohou na vodítku/, stařenky, co posedávají na lavičce i cyklisty.
Park v údolí řeky Blanice přiléhajícím k Vlašimskému zámku byla do 18, století obora s lovnou zvěří a zámecká zahrada. V poslední čtvrtině 18. století na jejich místě začali budovat tehdejší majitelé panství Marie Josefa z Trautsonu a její manžel Karel Josef z Auerberga zámecký park v romantickém duchu. Postupně vznikl jedinečný přírodně krajinářský park doplněný množstvím romantických staveb a zákoutí, o kterém J. Schaller ve své topografii Království Českého z roku 1788 napsal, že svou krásou vyniká téměř nad všechny ostatní parky v Čechách. V roce 1805 bylo vydáno album 24 kolorovaných rytin W. Bergera podle kreseb Malíře A. Pucherny, které zachycuje původní podobu parku.
Na přelomu třicátých a čtyřicátých let 19. století měl možnost park blíže poznat BEDŘICH SMETANA, který prožíval své mládí v nedalekých Růžkových Lhoticích, jež v letech 1835 až 1844 vlastnil jeho otec. Do svého deníku si poznamenal, že vlašimský zámecký park je jedním z nejkrásnějších, které navštívil.
Také GUSTAV MAHLER navštěvoval koncem sedmdesátých let 19. století Vlašim, kam přijížděl za svými příbuznými a přáteli. Krásná krajina Podblanicka, kterou projížděl na svých cestách v dobách, kdy jediným dopravním prostředkem spojujícím Vlašim s okolním světem byl dostavník, a nevšední podívaná,kterou skýtal romantický vlašimský park, se mu natrvalo vryly do paměti. Právě tyto vzpomínky ho později inspirovaly při tvorbě jeho 3. symfonie a možná vlašimský čínský pavilon ho přivedl na myšlenku zhudebnit čínskou poezii ve skladbě Das Lied von der Erde.
Díky geomorfologicky velmi členitému území je zámecký park mimořádně přírodovědně bohatý. Nalezneme zde květnaté vlhké louky v nivě řeky Blanice, skály, stinné i výslunné lesy, v oblasti pod Starým hradem i pralesovitého charakteru. V lesích zde roste mnoho vzácných a chráněných druhů rostlin jako lilie zlatohlavá či oměj různobarvý. Po celé ploše jsou roztroušeny staleté duby letní a další velikáni, hostící vzácný hmyz a ptactvo, pro něž je park posledním útočištěm v širokém okolí.
Vlašimský zámecký park je proto začleněn v evropské soustavě chráněných území NATURA 2000.
text: Wikipedia
Park je volně přístupný, zdarma. Otevřeno denně 6-22 hodin
Zámek Vlašim
Zámek vznikl řadou přestaveb gotického hradu z roku 1303 a reprezentativním sídlem se stal i díky druhému pražskému arcibiskupovi Janu Očkovi z Vlašimi. K dalšímu velkému rozvoji došlo v 15. století za Trčků z Lípy. Kolem roku 1600 za Vostrovců z Kralovic byl hrad přestavěn na renesanční zámek. V 19. století, kdy na zámku sídlila knížata z Auerspergu (do roku 1945), byl zámek změněn do dnešní podoby. Dnes se na zámku nachází Muzeum Podblanicka, ve kterém je k vidění výstava z historie zámku a parku, expozice S přesnou muškou o tradici střelectví a zbrojařství i s trofejemi exotických zvířat a Zrcadlo minulosti přibližující každodenní život předků. Návštěvníci mohou navštívit také zámecké sklepení, zámeckou kapli založenou Marií Josefou z Auerspergu roku 1771 a zámeckou věž, jíž lze využít jako rozhledny. V srpnu 1992 zachvátil zámek požár, který zničil celé jeho jižní křídlo. Později prošel zámek mnohými rekonstrukcemi, které skončily v roce 2005. V jižním křídle zámku má v současnosti sídlo Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Vlašim. V zámku se nachází reprezentativní sál, který slouží ke konání svatebním obřadům a komorním koncertům.
Přidat komentář