• Menu
  • Menu

Země kontrastů a zvláštních pravidel, Izrael

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Izrael » Země kontrastů a zvláštních pravidel, Izrael

Jestli o nějaké zemi mohu tvrdit, že je opravdu multikulturní a názorově a nábožensky rozpolcená, pak je to Izrael. Země, ve které neexistuje ateismus, země tří jazyků a země, kde na jedné straně ulice potkáte luxusní mrakodrapy a na druhé nuzné přístřešky. Země, o které jsem si ještě do nedávna myslela, že z ekonomického hlediska nikdy nemůže fungovat, je tu už oficiálně od roku 1948 a co se týká její ekonomiky- nevede si vůbec špatně (41. místo na světě-v roce 2010). A to i přesto, že tento stát obklopený téměř ze všech stran nepřátelskými sousedy musí vynakládat obrovské finance do bezpečnosti.

Jenže aby všechno fungovalo tak jak má, místní lidé platí obrovské daně, pracují od rána do večera, jídlo je zde vůči platům neúměrně drahé a pivo je dražší než v kdejaké z evropských severských zemí. Ano, v Izraeli je poměrně draho. Chcete-li si nakoupit jídlo v supermarketu, připravte se na mnohem vyšší ceny než v ČR. Co je ale zajímavé, na palestinských územích je až 5x levněji! Takže doporučuji veškeré suvenýry nakoupit při návštěvě Bet Lehemu (Pokud se tam vypravíte.).

jiný životní styl
jiný životní styl

To, že v Izraeli oficiálně neexistuje ateismus, zjistíte, pokud si zde budete chtít někoho vzít. V zemi neexistuje nic jako civilní svatba. Buď jste žid, pak se budete brát v synagoze, nebo jste muslim, pak vás oddají v mešitě, a pokud jste křesťan, musíte jít do kostela. A že nejste ani jedno z toho? Pak si budete muset zaletět na svatební veselí třeba do Las Vegas. A po příletu o všech změnách informovat izraelské úřady.

S tím souvisí i nemalé problémy mezi jednotlivými věřícími skupinami. Dokážete si představit, že žijete v Bet Lehemě (palestinské území), které je ze všech stran 24 hodin hlídáno a obklopeno nepřátelským židovským územím? A pokud byste se chtěli dostat pryč a třeba se jen podívat do Jericha (další palestinské území), potřebovali byste k tomu schválení izraelské policie a ještě by s vámi přes izraelské území jelo doprovodné vozidlo (případně by vás do jednoho naložili a pak vysadili zase na palestinském území)?! To je horší než u nás za komunismu, říkám si. Zcela nepochopitelná je pak pro mě i představa, že nikdo(!) z židovského obyvatelstva, které jsme na své cestě potkali, nikdy(!) nebyl v Bet Lehemě nebo na nějakém z dalších z palestinských území, která se ovšem nachází přímo uvnitř Izraele!

slam v Jeruzalémě
slam v Jeruzalémě

Jenže jsme v Izraeli a tady není normální ani většinový náboženský názor- tedy judaismus. Jedno z velkých témat dneška jsou totiž problémy s ortodoxními židy. Rodiny, které žijí podle tóry. Celý den ji studují, plodí hodně dětí a žijí, dalo by se říci, ve středověkých podmínkách. V evropském kontextu opět nemyslitelný životní styl. Jenže tady izraelská vláda podporuje všechny, kteří chtějí studovat tóru a tak tito lidé nemusí pracovat a co bylo ještě donedávna velký problém – nemuseli ani absolvovat jinak povinnou vojenskou službu. Jistě si dokážete představit, že každá z těchto rodin dokáže kromě studia tóry za svůj život zplodit i na 15 dětí! A máme tu ekonomický problém. Vnímání ortodoxních židů poměrně dobře vystihuje věta našeho kamaráda: „To neřešte. To není Izrael. To je svět sám pro sebe.“ Jenže tento „svět sám pro sebe“ brzy přestane být pouze minoritním problémem. Už nyní se střední vrstva bouří, protože si mladí nemohou dovolit koupit byt. Ve městě vás obyčejné 3+1 vyjde v přepočtu i na 50 milionů Kč!

Na ten hned navazuje problém s muslimským obyvatelstvem, které je židovskou komunitou vnímáno zhruba stejně jako v našich podmínkách obyvatelstvo romského původu. Aby se nikdo v zemi neztratil, jsou pak všechny cedulky psané v hebrejštině, arabštině a angličtině. Pozor si musíte dávat i v oslovení. Hebrejské [:šalom:] rozhodně nezkoušejte v muslimské čtvrti 🙂 . A typ na závěr- pokud budete cestovat bez průvodce, nezapomeňte si s sebou vzít GPS s nahranou mapou- na cestě se vám mnohokrát bude hodit!

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentář