Pokud bych měla definovat tento poměrně mladý stát Blízkého východu pouze jedním slovem, asi bych si musela vybrat slovo „průšvih“. Zcela upřímně si myslím, že většina turistů, kteří s nadšením překročí místní hranice, se mnou nebude souhlasit. Určitě by zvolili slova jako: „starodávný“, „slunečný“, „horký“, „historický“ případně „multikulturní“, ale rozhodně ne „průšvih“. Jenže kolik z místních turistů se rozhodne prožít jeden den v kibucu, ubytovat se u místních lidí a zajít si na čaj k paní, která přežila holocaust? Většina z místních návštěvníků si zaplatí několikadenní výlet, během kterého objíždí autobusem nejsvětější místa ať už křesťanství, judaismu nebo islámu. Aby bylo jasno, tento typ výletů nekritizuji! Dokonce si myslím, že pokud se nechcete na některých místech ztratit, je to vaše nejlepší volba. Ušetříte navíc spoustu času, pokud budete mít po ruce výborného průvodce. Co je ale na těchto výletech nejlepší? Vyhnete se skoro všem kontrolám!
V reálu to funguje zhruba takto: Spletete si cestu z letiště? První kontrola. Divně vypadáte? Druhá kontrola. Jedete v autě dva muži? Třetí kontrola. Jdete nakupovat potraviny do supermarketu? Čtvrtá kontrola. A tak bych mohla ještě dlouho pokračovat. Po dvou dnech vám všechny kontroly přijdou normální. Navíc pokud se někde ztratíte, nebo nevíte, jek se dostat tam a tam, nejlepší je zeptat se nějakého z místních vojáků. Většina z nich mluví anglicky a všichni vám ochotně poradí cestu!
A otázky při kontrole? Proč jste si vybrali tuto zemi? Jak dlouho zde budete? Co zde budete dělat? Znáte někoho v Izraeli? Jak se jmenuje váš kamarád z Izraele? Jak jste se s ním seznámili? Jaký je váš vztah s vaším spolucestujícím? A tak dál. Žádná moc velká pruda, ale ani nic příjemného. Zvlášť, když na stejné otázky musíte odpovídat stále dokola. Všichni policisté, vojáci i hlídači v obchodech se k vám ale budou chovat nanejvýš uctivě. Tedy do chvíle, než něco skutečně neprovedete.
„Jak jsem zcestovalá, tak jsem blbá,“ mohu o sobě tvrdit po poslední kontrole na cestě domů. Svůj malý švýcarský nožík jsem dostala jako omluvu přímo od policistů v Basileji a popravdě jsem ho bez problémů převážela přes letištní kontroly všude po světě (výjimkou nebyly ani četné kontroly v Americe). Jenže Izrael je trochu jiný příběh. Zde na mě po rentgenu naběhli 3 pracovníci letiště s výrazem, že mám v příručním zavazadle bombu a začala kontrola na půl hodiny. S desítkami otázek- kde jsme byli, co jsme tu dělali, proč jsem lhala, kdo mi balil zavazadlo a tak dál. Srdce jsem měla v kalhotách, ale kupodivu si mě neodvlekli ani do žádné vedlejší místnosti, kde by mě dále vyšetřovali- asi nechtěli, aby mi uletělo letadlo a já jim tam zůstala na starost. Takže jsem si pak zase zabalila celý vyházený a rozbordelený batoh a pokračovala k letištní bráně.
Kdo zná alespoň trochu z historie, tomu místní kontroly přijdou zcela samozřejmé. Palestinské nebo židovské území? Izrael je horké téma nejen v období letních 40° vedrech a tak není divu, že na místní bezpečnost se vynakládají opravdu nemalé finanční prostředky. Každý, kdo dovrší 18 let, musí povinně na vojnu. Dívky „pouze“ na dva roky, chlapci na 3 roky. Pokud se ale zeptáte kohokoli z místních obyvatel, téměř všichni jsou na povinnou vojnu hrdí. Jsou hrdí, že mohou sloužit vlasti a ochraňovat ji a současně jsou vděční, že po své službě nastoupí jiní, kteří se starají o bezpečnost jejich domova! (Pozn. V českých poměrech zcela nemyslitelná odpověď. Nemyslíte?!)
Přidat komentář