• Menu
  • Menu

Areál volného času Ladronka

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Areál volného času Ladronka

Sváteční den na Ladronce.

Odpolední bouřka v Praze odrazovala od výletu, jen se člověk podíval z okna.  Bundy a deštník nakonec potřeba nebyly. Na Ladronce bylo prostě krásně a po dešti ani stopa. Lidé se , v šortkách a tričku, věnovali různým aktivitám i odpočinku. Rodiny s dětmi, pejskaři, osamocení spáči, kteří odpočívali pod stromy i na rozlehlé louce, sportovci, běžci , bruslaři nebo cyklisté, směs usměvavých a po slunci i přírodě bažících skupin,  to byla májová Ladronka. Vůně šeříků a jarních kvetoucích keřů,  výhledy na části Prahy i  osamocené  nebo velké skupiny  piknikujících , dobrá nálada a pohoda.

Ladronka – zelené bohatství Prahy 6 a jeden z nejvýznamnějších parků této městské části Prahy. V rozsáhlém parku byl v minulých letech zřízen Areál volného času Ladronka.

Park Ladronka
Park Ladronka

Historie parku : Na území dnešního parku bylo v 10. století několik lomů na opuku. Lom Johanitů, patřil mezi nejstarší lomy tohoto typu, zanesené v plánech Prahy. Fragment z tohoto lomu je zachován dodnes západně od usedlosti Ladronka.

Využití území souviselo s rozvojem zástavby. Generál vachmistr Filip Ferdinand z Ladronu zakoupil zdejší polnosti a vinice od barona Švihovského. Hrabě zde vybudoval rozsáhlé panství zasahující až na jih dnešní Plzeňské ulice včetně Smíchovské usedlosti čp.121 , nazvanou též Ladronka. Břevnovská a smíchovská Ladronka byla pak rozdělena v 18. století, kdy usedlost vlastnil hrabě Volf Potting z Persingu, velkopřevor řádu maltézských rytířů. Před 1. světovou válkou byly opukové lomy zasypány a vznikly tady cvičné zákopy a cvičiště vojáků. Po 2. světové válce bylo území postupně rekultivováno. Usedlost v parku slouží jako sídlo pro organizaci Sady, lesy, zahradnictví. Areál volného času Ladronka zde vznikl v letech 2002-2010.

Areál dostal ocenění Stavba roku 2006 a Zvláštní cenu poroty v soutěži „ Best of Reality „.

V areálu je možnost občerstvení  restaurace Ladronka, občerstvení v areálu restaurace, občerstvení stánek u tenisových kurtů).

in - line dráha Ladronka
in – line dráha Ladronka

Ladronka (dnes Gourment restaurant) – usedlost založil roku 1348 Karel IV. Roku 1668 ji koupil hrabě Filip Ferdinand De La Crone. Od lidového  oslovení  hraběte Ladrone pak vznikl název Ladronka. Hrabě nechal postavit zájezdní hostinec , jehož  rozkvětu pomáhala výhodná poloha při říšské silnici a poutní cestě z Lorety do kláštera v Hájku u Unhoště. Podoba barokního domu s jednoduchou fasádou a vysokou valbovou střechou se zachovala dodnes. Osud Ladronky ovlivnily nejenom  válečné události, ale i stavba nové silnice, která už nevedla kolem hostince. Sláva hostince pomalu  upadala a tak  zde byly upraveny byty pro bydlení , později pak sklady Státního statku. Zchátralou usedlost pak v roce 1993 obsadila skupina squatterů. Provozovali zde centrum alternativní kultury, ve své době proslavené mezi nezávislou subkulturou v Evropě. Násilím byli squatteři vystěhováni v roce 2000. Až opravy v roce 2005 vrátili Ladronce její původní využití. Ladronka je zapsána ve Státním seznamu kulturních památek.

sportoviště na lADRONCE
sportoviště na lADRONCE

Do areálu není dovolen, výjimku tvoří pracovníci , kteří provádějí údržbu parku.

Do areálu je povolen vjezd vozíků zdravotně postižených osob.

Nesmí se zde nocovat, ničit a poškozovat porosty, zařízení a vybavení.

Dodržovat bezpečnost na cyklistických a in-Line drahách

V areálu je půjčovna on-line bruslí.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *