Sváteční den na Ladronce.
Odpolední bouřka v Praze odrazovala od výletu, jen se člověk podíval z okna. Bundy a deštník nakonec potřeba nebyly. Na Ladronce bylo prostě krásně a po dešti ani stopa. Lidé se , v šortkách a tričku, věnovali různým aktivitám i odpočinku. Rodiny s dětmi, pejskaři, osamocení spáči, kteří odpočívali pod stromy i na rozlehlé louce, sportovci, běžci , bruslaři nebo cyklisté, směs usměvavých a po slunci i přírodě bažících skupin, to byla májová Ladronka. Vůně šeříků a jarních kvetoucích keřů, výhledy na části Prahy i osamocené nebo velké skupiny piknikujících , dobrá nálada a pohoda.
Ladronka – zelené bohatství Prahy 6 a jeden z nejvýznamnějších parků této městské části Prahy. V rozsáhlém parku byl v minulých letech zřízen Areál volného času Ladronka.
Historie parku : Na území dnešního parku bylo v 10. století několik lomů na opuku. Lom Johanitů, patřil mezi nejstarší lomy tohoto typu, zanesené v plánech Prahy. Fragment z tohoto lomu je zachován dodnes západně od usedlosti Ladronka.
Využití území souviselo s rozvojem zástavby. Generál vachmistr Filip Ferdinand z Ladronu zakoupil zdejší polnosti a vinice od barona Švihovského. Hrabě zde vybudoval rozsáhlé panství zasahující až na jih dnešní Plzeňské ulice včetně Smíchovské usedlosti čp.121 , nazvanou též Ladronka. Břevnovská a smíchovská Ladronka byla pak rozdělena v 18. století, kdy usedlost vlastnil hrabě Volf Potting z Persingu, velkopřevor řádu maltézských rytířů. Před 1. světovou válkou byly opukové lomy zasypány a vznikly tady cvičné zákopy a cvičiště vojáků. Po 2. světové válce bylo území postupně rekultivováno. Usedlost v parku slouží jako sídlo pro organizaci Sady, lesy, zahradnictví. Areál volného času Ladronka zde vznikl v letech 2002-2010.
Areál dostal ocenění Stavba roku 2006 a Zvláštní cenu poroty v soutěži „ Best of Reality „.
V areálu je možnost občerstvení restaurace Ladronka, občerstvení v areálu restaurace, občerstvení stánek u tenisových kurtů).
Ladronka (dnes Gourment restaurant) – usedlost založil roku 1348 Karel IV. Roku 1668 ji koupil hrabě Filip Ferdinand De La Crone. Od lidového oslovení hraběte Ladrone pak vznikl název Ladronka. Hrabě nechal postavit zájezdní hostinec , jehož rozkvětu pomáhala výhodná poloha při říšské silnici a poutní cestě z Lorety do kláštera v Hájku u Unhoště. Podoba barokního domu s jednoduchou fasádou a vysokou valbovou střechou se zachovala dodnes. Osud Ladronky ovlivnily nejenom válečné události, ale i stavba nové silnice, která už nevedla kolem hostince. Sláva hostince pomalu upadala a tak zde byly upraveny byty pro bydlení , později pak sklady Státního statku. Zchátralou usedlost pak v roce 1993 obsadila skupina squatterů. Provozovali zde centrum alternativní kultury, ve své době proslavené mezi nezávislou subkulturou v Evropě. Násilím byli squatteři vystěhováni v roce 2000. Až opravy v roce 2005 vrátili Ladronce její původní využití. Ladronka je zapsána ve Státním seznamu kulturních památek.
Do areálu není dovolen, výjimku tvoří pracovníci , kteří provádějí údržbu parku.
Do areálu je povolen vjezd vozíků zdravotně postižených osob.
Nesmí se zde nocovat, ničit a poškozovat porosty, zařízení a vybavení.
Dodržovat bezpečnost na cyklistických a in-Line drahách
V areálu je půjčovna on-line bruslí.
Přidat komentář