• Menu
  • Menu

ATOMIUM

Buňka železa 

Stát se na chvíli součástí základní buňky krystalové mřížky železa je opravdu možné. Jediné , co pro to musíte udělat,  je přijet do Bruselu a  udělat si výlet do  nedaleko vzdáleného  parku Expositions.  Tady vás pak ohromí stavba , která je 165 miliardkrát právě zvětšeninou buňky železa- ATOMIUM.  Tuto impozantní a opravdu nevšední stavbu, vysokou 102 metrů těžkou nějakých 2400 tun , navrhl pro EXPO  v roce 1958  inženýr André Waterkeyn. Zajímavostí je , že stavba měla sloužit pouze pro Expo, ale pro svojí originalitu a obrovský úspěch patří mezi významné pamětihodnosti nejenom v Belgii, ale i v celé Evropě.

Atomium
Atomium

Devět koulí  o průměru 18 m jsou uspořádány do tvaru krychle. Koule pak spojuje 20 chodeb. Každá má průměr 3 m. Chodby ve směru diagonály mají průměr 3,30m a jsou dlouhé 23 m. Atomium patří po návštěvníky Bruselu k atraktivním turistickým cílům a tak podobně jako Eiffelovka v Paříži je i tady potřeba počítat s velkou návštěvností a udělat si na návštěvu dostatek času.

Nejdříve jsme si prohlédli „ dolní“ část Atomia, zde se prochází, či projíždí po eskalátorech různými propojenými chodbami a kulovými prostory a to směrem nahoru i dolů. Zaujala mě hlavně část, kde se nacházeli kopule s polštáři a možnost, že zde mohou strávit děti noc v těchto malých tak trochu kosmických objektech. To bych také chtěla zažít !

Atomium
Atomium – tady je možné prý i přespat (ale jenom malí návštěvníci)

Pak následuje druhá část a to je dlouhá fronta před výtahem, chlubící se přívlastkem nejrychlejší v Evropě,  který vás dopraví do horní části stavby, kde je nádherná vyhlídky a restaurace.

Z vyhlídky můžete pozorovat nejenom panorama Bruselu a přilehlé obce , ale  třeba také baziliku Sacre Coeur  , či Antverpskou katedrálu Panny Marie , ale přímo pod  stavbou je vidět další zajímavost Mini Evropa  , kterou najdete v parku Hesel Plateau, v Bruselu vás určitě zaujme i návštěva Parlamentária.

 Atomium prodělalo v letech 2006 obrovskou a určitě nutnou rekonstrukci.

Za výstavu zaplatíte 11 Euro , skupiny pak mají cenu nižší a studenti platí 8 Eur , děti 6 Eur. Je fajn, že pokud máte zájem o českého průvodce, stačí si zapůjčit sluchátka (4,5 Eur) a vyslechnout si výklad ve své mateřštině.

Pokud nejedete se zájezdem jako my, jsou tu velká parkoviště pro auta a jede sem i metro centrum směr  Koning Boudevijn do stanice Hesel M6.

před budovou Atomia
před budovou Atomia
klíště

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *