Políbit slavný Blarney Stone
S kamarádkou Jankou jedem na výlet po jižní části Irska. Zaplatili jsme si autobus u společnosti 2 Fat Monkeys. Řidič je bývalý voják z povolání a tak to bude asi zajímavá jízda. Celý den se trmácíme z Dublinu po úzkých silničkách směrem na Cork, abychom se podívaly na Blarney Castl a políbit slavný „Blarney Stone“, a tím získat dar výmluvnosti, nebo také „přesvědčivého žvanění“.“Blarney“ kámen je zasazen do zdi pod cimbuřím a aby jste ho mohli políbit, musíte se prohnout dozadu, vyset hlavou dolů a přidržet se železného zábradlí u ochozu.
Blarney Castle
Blarney Castle, leží 8 km od města Cork. Tvoří samostatně stojící hlavní věž s cimbuřím na skalnatém útesu, pod nímž se klikatí řeka Martin. Původně dřevěný lovecký zámeček postavený v 10. století. V roce 1210 byl nahrazen kamenným hradem. V polovině 15. století rodina MacCarthyů rozšířila hrad do podoby malého opevněného města. Tehdy to byl nejlépe opevněný hrad v této části Irska. Mnohé z jeho kamenných zdí měly tloušťku 5,5 metrů. Hrad zůstává rodovou pevností rodiny McCarthyů a to až do příchodu Olivera Cromwella v roce 1646. O patnáct let později s příchodem krále Karla II. na anglický trůn se rodina McCarthyů mohla vrátit zpět na hrad. Po bitvě u Boyne v roce 1690 byli všichni irští šéfové klanů zbaveni svých pravomocí a McCarthyové byli opět nuceni opustit Blarney Castle. Hrad koupil sir Jamese Jefferyes, guvernér Corku v roce 1703.
Blarney Stone
Světově proslulý Blarney Stone se nachází vysoko v cimbuří hradu, odkud je nádherný výhled na svěží zelenou irskou krajinu, Blarney House a vesnici Blarney. Náčelník rodinného klanu, Cormac MacCarthy, který žil v letech 1411 až 1494, chtěl po sobě zanechat trvalou památku. Vybral tedy velký vápencový blok a nechal na něj vytesat latinský nápis, který říkal: „Cormac MacCarthy Silný mě nechal postavit léta Páně 1446.“ Stavitelé umístili tento kámen na vrchol velké věže hradu Blarney. Kámen zpočátku sloužil jako pouhá pamětní deska. Spojitost s darem výřečnosti získal teprve o více než jedno století později. O původu kamene je více teorií. Jedna z nich je, že jde o polovinu Stone of Destiny, nebo kámen dostal darem Cormac McCarthy od Roberta Bruce roce 1314 na oplátku za jeho podporu v bitvě u Bannockburn. Legendy sice patří spíše do oblasti bájí než dějin, ale přesto zapadá do obrazu té doby. Královna Alžběta totiž chtěla, aby irští náčelníci odpřisáhli věrnost anglické koruně. Klan MacCarthyů již předtím zorganizoval tisíc vojáků, kteří měli pro královnu vybojovat alespoň jednu bitvu. Alžběta si tedy byla jistá, že Cormac McDermod MacCarthy, vládnoucí náčelník MacCarthyů, se nechá snadno přesvědčit, aby se bezvýhradně postavil na její stranu. Jelikož královna Alžběta nemohla vést jednání osobně, pověřila tímto úkolem vyslance, jenž ji měl zastupovat. Ten poslal k MacCarthymu úředníky, kteří jej měli přesvědčit, aby přísahal věrnost královně. Kniha The Blarney Stone uvádí, že úředníci byli přivítáni „dlouhými, přesvědčivými a lichotivými proslovy, které mnoho slibovaly, ale k ničemu nevedly“.
Za MacCarthym se nakonec údajně vypravil sám vyslanec královny Alžběty. Potom se vrátil do Anglie, aby osobně podal zprávu královně. Věděl však, že to, s čím přichází, se jí nebude líbit. MacCarthy totiž znovu „prosil o více času“, aby mohl záležitost projednat se svými rádci. Potom prý prohlásila: „Toto slovo [blarney] bychom měli nabídnout mistru Shakespearovi. To by bylo něco pro něj.“* Pokud je tato legenda pravdivá, královna Alžběta tak dala jménu „Blarney“ zcela nový význam. Tímto slovem se od té doby začala označovat líbivá, pochlebovačná či lichotivá řeč, nebo dokonce naprostá lež pronášená s nestoudnou drzostí. Ať už se to odehrálo jakkoli v roce 1789 bylo líbání kamene již zavedenou tradicí.
Kolem hradu je možnost hezké procházky po zdejší zahradě se vzácnými a neobvyklé stromy a rostlinami. Pěkná je cestička po okruhu Rock Close s Witches Kitchen, Cave, Druids Circle, Sacrificial Altar a plno dalších zajímavostí.
cestopis následující den Cliffs of Moher
Přidat komentář