• Menu
  • Menu

Cesta Bolívie, Chile,Velikonoční ostrovy 9

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Jižní Amerika » Bolívie » Cesta Bolívie, Chile,Velikonoční ostrovy 9

Salar de Uyuni  

Největší solná pláň na světě a hřbitov vlaků. Už je to tady, v noci jsme špatně spali a smrkáme krev. Obávám se, že bude hůř. Vstáváme v 6 ráno. Pohled na ranní ulici je jak vyšitý z divokého západu. Prach, potulující se psi. Už tu jen chybí Buch a Cassidy. Auto do věznice mělo přijet v půl 11. Naštěstí se tu po půl hodině čekání zastaví naše paní z cestovky s miminkem v náručí. Naše auto je tady, dáme bágle na střechu a jedeme se podívat na hřbitov vlaků.

Salar de Uyuni

Hřbitov vlaků

 Jednou z atrakcí je zde starý hřbitov vlaků, 3km za městem Uyuni. Bývala tu železnice. Město v minulosti sloužilo jako distribuční uzel pro vlaky dopravující minerály k přístavu u Tichého oceánu. Tato trať byla postavena britskými inženýry na konci 19. století. Inženýři byli pozváni  britským sponzorem Antofagastou a bolivijskou vlakovou společností, která je dnes známá jako Ferrocarril de Antofagasta a Bolivia. Stavba železnice odstartovala v roce 1888 a dokončena byla v roce 1892. Vše posvětil bolivijský prezident Aniceto Arce, který věřil, že Bolívie tímto počinem bude jen vzkvétat, ale celá stavba byla neustále sabotována místními aymarskými domorodými indiány, kteří to posuzovali jako narušení jejich životů. Vlaky byly nejvíce využívány těžařskými společnostmi. V roce 1940 těžařské odvětví zkolabovalo, částečně kvůli vyčerpání minerálů. Mnoho vlaků bylo odstaveno, což zapříčinilo vznik vlakového pohřebiště. Existují návrhy na vybudování muzea z tohoto pohřebiště.

Salar de Uyuni hřbitov vlaků

Vjíždíme konečně na okraj Salar de Uyuni. Lidé z Colchani, jen pár kilometrů od Uyuni, zde zpracovávají sůl.V obci je malé muzeum a trh, na kterém se prodávají suvenýry ze soli.  Návštěvou vesnice Colchani bylo dobré začít. Udělali jsme si představu o životě  lidí, kteří si vydělávají na živobytí v bílé poušti.

Salar de Uyuni hřbitov vlaků
Salar de Uyuni

Salar de Uyuni nebo také Salar de Tunupa je největší solná pláň na světě, jež byla dříve dnem jezera. Zaujímá plochu 10 582 km². Nachází se v departementech Potosí a Oruro na jihu Bolívie v blízkosti hřebenu And v nadmořské výšce 3650 m.

Před 40 tisíci lety byl prostor solné pláně součástí obrovského prehistorického jezera Minchin. Když jezero vyschlo, zůstala po něm dvě jezera – Poopó a Uru Uru a dvě solné pláně Salar de Coipasa a Salar de Uyuni. Pláň obsahuje 10 miliard tun soli, z čehož je 25 tisíc tun ročně těženo společností Colchani.

Salar de Uyuni

cestopis následující den

cestopis předchozí den

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *